Фізики: Великий адронний коллайдер відкриє паралельні світи

2010-10-25 09:18 513 Нравится 4

Науковці, що працюють на Великому адронному колайдері (ВАК), сподіваються вже в наступному році отримати перші докази існування таких понять, як "паралельні світи" і "додаткові виміри", про які довгий час згадувалося лише у творах письменників-фантастів.

Нині все активніше говорять про зародження "нової фізики", яка може повністю змінити сучасні уявлення про Всесвіт і принципи його будови, передає Reuters.

"Паралельні всесвіти, невідомі форми матерії, додаткові виміри. Це не нісенітниця з дешевої наукової фантастики, але дуже конкретні фізичні теорії, які науковці намагаються підтвердити за допомогою ВАК та інших експериментів", - йдеться у жовтневому повідомленні Європейської організації ядерних досліджень (CERN).

Незважаючи на столітні спостереження із Землі, на сьогодні вивчено лише 4% Всесвіту. Інше, на думку дослідників, складається з темної матерії і темної енергії - речей невидимих, а тому й досі неподатливих до вивчення. Як вважають фізики, паралельні всесвіти можуть бути приховані у вимірах, куди не проникає світло, що робить майже неможливим їх дослідження.

Великий адронний колайдер було створено на кордоні Швейцарії та Франції Європейською організацією ядерних досліджень (CERN) за участю фізиків з понад 70 країн, роботу якого відновлено в листопаді 2009 року після річної перерви. Це найбільший в історії прискорювач елементарних часток. У його 27-кілометровому кільці стикаються розігнані майже до світлової швидкості жмутки протонів.

Вивчаючи результати цих зіткнень, фізики сподіваються отримати нові дані про будову матерії, а також відтворити подію, що сталася 13 млрд років тому і яка отримала в науці назву "Великого вибуху", з якого, за однією з версій, і зародився Всесвіт.

У середині жовтня дослідникам вдалося на півмісяця раніше запланованого терміну збільшити світність прискорювача до 10 в 32-му ступені частинок в секунду на квадратний сантиметр. Це дає змогу швидше отримати нові наукові дані.

21 вересня вперше після запуску колайдера дослідники виявили принципово новий ефект, не передбачений нинішньою теорією - серед сотень частинок, які народжуються при зіткненнях протонів, були виявлені пари, рухи яких з невідомої причини пов'язані один з одним.

Ці двочасткові кореляції виявили на детекторі CMS - одному з чотирьох головних детекторів колайдера. Пізніше фізики висунули кілька гіпотез, що пояснюють цей феномен. Згідно з однією з версій, поведінка частинок пояснюється обертанням, що виникає у разі не строго центрального зіткнення протонів.

Комментарии (0)

Добавить смайл! Осталось 3000 символов
Создать блог

Опрос

Будете делать прививку от COVID-19, когда она появится в свободном доступе?

ГолосоватьРезультатыАрхив
Реклама
Реклама