Подорож до Тростянця

2010-09-22 00:02 1 2025 Нравится 10

Кожного, хто потрапляє в центр Тростянця, приваблює незвичайна споруда, більш схожа на казкову фортецю так званий "Круглий двір". Будучи частиною великої садиби, заснованої 1720 р. духівником російського імператора Петра І, протоієреєм Тимофієм Надаржинським, Круглий двір є унікальною спорудою садибної архітектури ХVІІІ сторіччя, що не має аналогів в Україні.

Будівництво Круглого двору здійснили сини-спадкоємці Т. Надаржинського - Йосип, Денис, Герасим, Пилип у 1749 р.

Споруда вирішена в романтичній стилістиці з елементами неоготики. За зовнішнім виглядом вона схожа на середньовічний замок із глухими високими стінами й чотирма круглими баштами по периметру.

З боку зовнішніх фасадів стіни підтримуються масивними контрфорстами більш пізнього будівництва, що доходять до третини другого ярусу. У вежах мешкали актори кріпосного театру. Всередині споруди вздовж стін розташовувалися ложі для глядачів, а в центрі просто неба була циркова арена, навколо якої манеж для коней.

До 1820 р. Тростянець належав безпосередньо сім'ї Надаржинських. З 1820 р. як посаг переходить до сім'ї генерала Олексія Корсакова, а з 1843 р. до сім'ї князя Василя Голіцина. Голіцини забудовують Тростянець будівлями в стилі російського класицизму. Садибу прикрасив "княжий палац", збудований в стилі неокласицизму з елементами бароко, безпосередньо до нього прилягав парк, оранжереї, кам'яна Благовіщенська церква.

Головний фасад палацу

В 1868-1874 рр. маєтком володіє петербурзький купець Марк. З 1874 р. Тростянець переходить у власність до відомого промисловця Л. Кєніга, котрий реконструював палацовий ансамбль і систему парків та влаштував тут цукроварню з низкою промислових підприємств.Останнім власником маєтку до 1917 р. був його син Юрій.

Куточок парку

Вигляд на садибу з парку

Казковий світ Тростянця став джерелом натхнення для російського живописця ХІХ ст. І.І. Соколова.

Влітку 1864 р. молодий П.І. Чайковський написав тут свій перший симфонічний твір - увертюру до драми О. М. Островського "Гроза". У 80-х рр. ХІХ ст. садибу відвідали А.П.Чехов та П.А. Грабовський.

На сьогодні до складу палацово-паркового комплексу входять Круглий двір, палац князів Голіциних, Благовіщенська церква і розташований поруч парк дерев'яної скульптури, що створюють єдиний культурно-історичний ансамбль.

Алея закоханих

Пам'ятник Т.Г. Шевченко

Каплиця

Колишній будинок управляючого

400-літній дуб

Грот

Комментарии (5)

Добавить смайл! Осталось 3000 символов
Создать блог

Опрос

При каком Президенте дороги ремонтировали больше всего?

ГолосоватьРезультатыАрхив
Реклама