ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ СОБОРНОГО ТА ШЕВЧЕНКІВСЬКОГО РАЙОНІВ М. ДНІПРА) ІНФОРМУЄ!
Погашення заборгованості: державні органи податкової та виконавчої служб консолідують зусилля
Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (територія обслуговування - Соборний та Шевченківський райони м. Дніпра) інформує.
Днями відбулась зустріч представників Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (далі – ДВС) та фахівців Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі – ГУ ДПС) за участі заступника начальника міжрегіонального управління – начальника Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Більчука Олександра та очільниці податкової служби Дніпропетровщини Федаш Наталі.
На засіданні обговорювалися ключові питання стосовно спільної роботи органів податкової та виконавчої служб щодо стягнення заборгованості.
Взаємодія обох державних органів сприяє вирішенню питань погашення заборгованості зі сплати податків, зборів та платежів; актуальних питань, що виникають при здійсненні заходів примусового характеру, з метою забезпечення надходжень до бюджетів та державних цільових фондів.
Визначення шляхів удосконалення співпраці ГУ ДПС та ДВС – результат конструктивної комунікації проведеного заходу.
Консолідація зусиль пришвидшує нашу Перемогу!
Сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему «Електронні сервіси ДПС»
Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (територія обслуговування - Соборний та Шевченківський райони м. Дніпра) інформує.
У Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему «Електронні сервіси ДПС». На запитання платників податків відповідала начальник управління податкових сервісів Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Свірська Алла.
Питання 1: Добрий день! Підкажіть, будь ласка, де можна ознайомитися з переліком всіх електронних сервісів ДПС та сервісами, які надаються через Електронний кабінет?
Відповідь: Добрий день! З повним переліком електронних сервісів можна ознайомитись на вебпорталі ДПС України у вкладці «Електронні сервіси». А з сервісами, які надаються Електронним кабінетом, детально можна ознайомитись, скориставшись Картою Електронного кабінету, що розміщена за посиланням https://cabinet.tax.gov.ua/map.
Питання 2: Вітю! Скажіть, чи можна через Електронний кабінет замовити картку платника податків?
Відповідь: Добрий день! Так, можна. Для цього необхідно в приватній частині Електронного кабінету, доступ до якої надається після проходження користувачем електронної ідентифікації, зайти в меню «ЕК для громадян» та обрати розділ «Облікова картка фізичної особи – платника податків (1 ДР)». Натиснути «Створити» та виконати необхідні дії. Потім підписати документ за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП) та відправити. Після цього Ви отримаєте повідомлення: Відповідь № 1 (Повідомлення про отримання документу) та Відповідь № 2 Фінальна (Повідомлення про результати обробки Облікової картки фізичної особи-платника податків – форма № 1 ДР). Після підтвердження Ви можете звернутися до ДПІ за отриманням картки платника податків.
Питання 3: Добрий день! Підкажіть, будь ласка, де можна отримати відповіді на питання з податкової тематики?
Відповідь: Добрий день! Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс (ЗІР) – це сервіс, який впроваджений для забезпечення суспільства своєчасною, достовірною і повною довідковою інформацією з податкової тематики. ЗІР дозволяє отримувати відповіді у будь-який час та зручний для користувача спосіб. Вхід в ЗІР здійснюється за адресою zir.tax.gov.ua або через офіційний вебпортал ДПС.
ЗІР складається з 10 основних розділів, які надають можливість користувачам ресурсу ознайомитись із найактуальнішими запитаннями на відповідну тематику, з якими платники податків найчастіше звертались до Контакт-центру ДПС, та відповідями на них. Ресурс містить нормативні та інформаційні документи з питань оподаткування, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та інших питань законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи ДПС, а також інформацію стосовно роботи органів ДПС. Крім того, розділи ЗІР містять корисні посилання на офіційний інформаційний ресурс Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг ДПС, Керівництво користувача ПРРО ДПС, сервіс Пульс тощо.
Питання 4: Добрий день! Скажіть, будь ласка, в яких ДПІ Дніпропетровської області можна отримати безкоштовні КЕП, і якщо так, то де саме?
Відповідь: Вітаю! Отримати безкоштовні КЕП в Дніпропетровській області можливо у наступних пунктах кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг ДПС України:
у м. Дніпро за адресами:
- просп. Слобожанський, буд. 95а (в Придніпровській ДПІ),
- просп. Богдана Хмельницького, буд. 25 (в Шевченківській ДПІ),
у м. Кривий Ріг за адресами:
- просп. Героїв – підпільників, буд. 42 (в Криворізькій північній ДПІ)
- вул. Пушкіна, буд. 4а (в Криворізькій південній ДПІ)
у м. Кам’янське за адресою:
вул. Медична, буд. 9 (в Кам’янській ДПІ),
у м. Новомосковськ за адресою:
вул. Микити Головка, буд. 30 (в Новомосковській ДПІ).
Питання 5: Добрий день! Підкажіть, який алгоритм дій платника податку для подання заяв про бажання/відмову отримувати документ через Електронний кабінет та за якими ідентифікаторами форм подаються такі заяви?
Відповідь: Добрий день!Для подання Заяви про бажання отримувати документ через Електронний кабінет або Заяви про відмову отримувати документ через Електронний кабінет необхідно здійснити вхід до приватної частини Електронного кабінету та скориставшись режимом «Введення звітності» обрати та заповнити форму заяви (F/J 1391602 – Заява про бажання отримувати документ через Електронний кабінет або F/J 1391702 – Заява про відмову отримувати документ через Електронний кабінет), підписати та відправити заяву до контролюючого органу.
Питання 6: Добрий день! Підкажіть, будь ласка, як користуватись сервісом «Реєстр платників єдиного податку», розміщеним у приватній частині Електронного кабінету?
Відповідь: На період дії воєнного стану доступ до Реєстру платників єдиного податку надається за умови ідентифікації особи, яка бажає отримати такі відомості, з використанням засобів електронної ідентифікації в приватній частині Електронного кабінету.
Для перевірки даних, зокрема, про дату (період) обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платником податків або дату виключення з реєстру платників єдиного податку достатньо здійснити пошук за податковим номером (серією та номером паспорта) або найменуванням/ПІБ платника податків.
Водночас інформація про юридичних осіб – платників єдиного податку четвертої групи у відкритій та приватній частинах Електронного кабінету відсутня.
Питання 7: Як фізичній особі направити запит для отримання довідки про доходи?
Відповідь: Для отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків в електронному вигляді необхідно:
Крок 1. Увійти до Електронного кабінету, вхід до якого здійснюється за адресою: https://cabinet.tax.gov.ua, а також через вебпортал ДПС.
Доступ до приватної частини Електронного кабінету надається після проходження користувачем електронної ідентифікації онлайн. Запит формується фізичними особами – платниками податків з використанням КЕП фізичної особи, отриманого у кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг.
Крок 2. Обрати меню «ЕК для громадян», розділ «Запит про суми виплачених доходів» та натиснути кнопку «Створити».
Крок 3. Зазначити період за який необхідна інформація, та натиснути кнопку «Зберегти».
Крок 4. Потім натиснути кнопку «Підписати» та підписати Запит за допомогою КЕП. Після чого Запит буде відправлено автоматично.
Середня тривалість обробки Запиту складає близько 30 хвилин. Вiдповiдь на Запит у електронному виглядi можна переглянути у вкладці «Вхідні» меню «Вхідні/вихідні документи».
Звертаю увагу, що Запит може бути сформований починаючи з I кварталу 1998 року за будь-які п’ять років (запит формується поквартально, тому загальна кількість кварталів, яка вказується в запиті, не повинна перевищувати 20 кварталів). Інформація про доходи за останній звітний період надається через 50 днів після його закінчення.
Можливості Е-кабінету для громадян
Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (територія обслуговування - Соборний та Шевченківський райони м. Дніпра) нагадує, що сервіси для фізичних осіб – громадян в Електронному кабінеті об’єднано в окремий Е-кабінет для громадян.
Так, за допомогою меню «ЕК для громадян» платник має можливість:
- доступу до реєстраційних даних;
- доступу до загальної інформації про об’єкти оподаткування;
- доступу до повідомлень про обов’язок сплатити суму грошового зобов’язання (ППР);
- подання декларації про майновий стан і доходи;
- направлення запиту та отримання відомостей про суми виплачених доходів;
- подання заяв для реєстрації/внесення змін у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків;
- подання заяви на включення/внесення змін/виключення з Реєстру волонтерів.
Меню «Стан розрахунків з бюджетом» надає можливість:
- доступу до своїх особових рахунків зі сплати податків, зборів та інших платежів (дані інтегрованої картки платника);
- доступу до інформації по кожному виду податку (платежу) про нарахування за податковими зобов’язаннями, сплату та повернення з бюджету, пеню, залишок несплаченої пені, податковий борг (заборгованість) або надміру сплачені суми та суми, які будуть нараховані в наступних звітних періодах;
- сплатити податки, збори, платежі та єдиний внесок, скориставшись однією з платіжних систем.
Вкладка «Загальна інформація про платника» меню «ЕК для громадян» надає можливість доступу до:
- реєстраційних даних (адреса реєстрації та фактичного проживання);
- даних про об’єкти оподаткування;
- сформованих податкових повідомлень – рішень щодо сум нарахованих податкових зобов’язань по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, транспортного податку та плати за землю.
Вкладка «Запит про суми виплачених доходів» меню «ЕК для громадян» надає можливість:
- сформувати;
- підписати;
- надіслати Запит щодо отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми/джерела виплачених доходів та утриманих податків в електронному вигляді;
- отримати відомості з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків в електронному вигляді.
Вкладка «Заява до Реєстру волонтерів» меню «ЕК для громадян» надає можливість:
- сформувати;
- підписати;
- надіслати Заяву про включення/внесення змін/виключення з Реєстру волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації (F1308302) (Заява);
- переглянути та завантажити результати обробки Заяви.
Вкладка «Податкова декларація» меню «ЕК для громадян» надає можливість:
- сформувати;
- підписати;
- надіслати Податкову декларацію про майновий стан і доходи до контролюючого органу ДПС (F0100413);
- переглянути та завантажити результати обробки Податкової декларації про майновий стан і доходи.
Вкладка «Облікова картка фізичної особи (1ДР)» меню «ЕК для громадян» надає можливість:
- сформувати;
- підписати;
- надіслати Облікову картку фізичної особи – платника податків (для подання в електронному вигляді). Форма № 1ДР (F1314601) до контролюючого органу ДПС;
- переглянути та завантажити результати обробки документа.
Вкладка «Заява про внесення змін до ДРФО (5 ДР)» меню «ЕК для громадян» надає можливість:
- сформувати;
- підписати;
- надіслати Заяву про внесення змiн до Державного реєстру фiзичних осiб – платникiв податкiв (для заповнення в електронному виглядi). Форма № 5ДР (F1314701) та копії необхідних документів до контролюючого органу ДПС;
- переглянути та завантажити результати обробки Заяви.
Меню «Вхідні/вихідні документи» надає можливість доступу до:
- квитанцій щодо приймання та обробки податкової звітності, інформаційних повідомлень, кореспонденції тощо, надісланої користувачу (режим «Вхідні»);
- надісланих користувачем документів (режим «Вихідні документи»)
Меню «Стан розрахунків з бюджетом» надає можливість:
- доступу до своїх особових рахунків зі сплати податків, зборів та інших платежів (дані інтегрованої картки платника);
- доступу до інформації по кожному виду податку (платежу) про нарахування за податковими зобов’язаннями, сплату та повернення з бюджету, пеню, залишок несплаченої пені, податковий борг (заборгованість) або надміру сплачені суми та суми, які будуть нараховані в наступних звітних періодах;
- сплатити податки, збори, платежі та єдиний внесок, скориставшись однією з платіжних систем.
Меню «Листування з ДПС» надає можливість:
- надіслати довільну кореспонденцію (лист, запит, звернення тощо) в електронному вигляді до контролюючого органу.
Меню «Індивідуальна податкова консультація» надає можливість:
- сформувати;
- надіслати звернення на отримання індивідуальної податкової консультації в електронній формі до контролюючого органу.
Довідково: вхід до Електронного кабінету здійснюється через офіційний вебпортал ДПС, а також за посиланням https://cabinet.tax.gov.ua
До місцевих бюджетів Дніпропетровщини з початку року надійшло майже 21 млрд гривень
Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (територія обслуговування - Соборний та Шевченківський райони м. Дніпра) інформує.
Протягом січня – червня 2023 року до місцевих бюджетів Дніпропетровської області надійшло майже 21 млрд грн, що у порівнянні з І півріччям 2022 року на понад 2,8 млрд грн, або на 15,5 відсотків більше. Про це повідомила в. о. начальника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Наталя Федаш.
За словами очільниці податкової служби Дніпропетровщини, 2023 рік, зокрема, показує, що наш бізнес здатен гідно протистояти будь-яким викликам, в т. ч. і у фінансовій частині, навіть в умовах воєнного стану.
З початку воєнної агресії держава забезпечила відповідні економічні умови для платників податків – було запроваджено певні податкові пільги. Це дало можливість підприємництву вистояти в нелегкий час. І сьогодні представники бізнес-спільноти демонструють належну підтримку економіки регіону – більшість працює і сумлінно сплачує податки. Про це свідчить зростання надходжень до місцевих бюджетів. При цьому, важливу роль у досягненні спільної мети – забезпечення наповнення місцевих бюджетів, – відіграє взаємодія податківців з територіальними громадами.
«Налагодження тісної співпраці з територіальними громадами у напрямку подальшої роботи щодо відновлення і збільшення довоєнних темпів росту надходжень до бюджетів – одне з першочергових завдань податкової служби сьогодні. Ми завжди готові та відкриті до діалогу», – зазначила керівник податкової служби регіону.
Понад 318,6 млн грн податку на нерухоме майно – надходження до місцевих бюджетів Дніпропетровщини від юридичних осіб
Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (територія обслуговування - Соборний та Шевченківський райони м. Дніпра) інформує.
З початку 2023 року до місцевих бюджетів Дніпропетровської області від юридичних осіб надійшло понад 318,6 млн грн податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Порівняно з першим півріччям 2022 року надходження збільшились на понад 64,4 млн грн, або на 25,4 відсотків.
Нагадуємо, що ДПС поновила роботу інтерактивних податкових сервісів, зокрема, Інтерактивної податкової карти України.
Інтерактивна податкова карта України дає змогу в онлайн-режимі у будь-який час без звернення до органів ДПС отримувати актуальну податкову інформацію щодо агрегованих показників в частині сплачених сум податкових платежів, нарахованих податкових зобов’язань, надміру сплачених сум та суми платежів.
Податкова карта (https://map.tax.gov.ua/main) доступна користувачам на вебпорталі ДПС та у відкритій частині Електронного кабінету.
До уваги платників податків!
Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (територія обслуговування - Соборний та Шевченківський райони м. Дніпра) інформує, що Міністерством фінансів України наказом від 30.06.02023 № 356 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 04.07.2023 за № 1135/40191) (далі – Наказ № 356) внесено зміни до Змін до Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.09.2017 № 822, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.10.2017 за № 1306/31174, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 09.06.2023 № 305, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 26.06.2023 за № 1058/40114.
Наказ № 356 опубліковано в бюлетені «Офіційний вісник України» від 13.07.2023 № 61 і він набрав чинності 23.07.2023 (через 10 днів з дня опублікування).
Чи подається уточнююча податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи з метою зменшення податкових зобов’язань у разі зміни групи на третю?
Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (територія обслуговування - Соборний та Шевченківський райони м. Дніпра) нагадує, що відповідно до п.п. 295.9.1 п. 295.9 ст. 295 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) платники єдиного податку четвертої групи самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 01 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 ПКУ.
Форма податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи затверджена наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 578 зі змінами та доповненнями (далі – Декларація).
Підпунктом 295.9.2 п. 295.9 ст. 295 ПКУ визначено, що платники єдиного податку четвертої групи сплачують податок щоквартально протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, у таких розмірах:
- у I кварталі – 10 відсотків;
- у II кварталі – 10 відсотків;
- у III кварталі – 50 відсотків;
- у IV кварталі – 30 відсотків.
Згідно з п. 298.8 ст. 298 ПКУ порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування або відмови від спрощеної системи оподаткування платниками єдиного податку четвертої групи здійснюється відповідно до підпунктів 298.8.1 – 298.8.8 п. 298.8 ст. 298 ПКУ.
Платники єдиного податку четвертої групи можуть самостійно перейти на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників єдиного податку іншої групи, або відмовитися від спрощеної системи оподаткування у зв’язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ, з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому подано відповідну заяву у порядку згідно з п. 298.2 ст. 298 ПКУ, за умови сплати податку за поточний рік у розмірі, що розраховується виходячи з 25 відс. річної суми податку за кожний квартал, протягом якого платник перебував на четвертій групі платників єдиного податку (п.п. 298.8.7 п. 298.8 ст. 298 ПКУ).
За умови дотримання платником єдиного податку вимог, встановлених ПКУ для обраної ним групи, такий платник може самостійно перейти на сплату єдиного податку, встановленого для інших груп платників єдиного податку, шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу (п.п. 298.1.5 п. 298.1 ст. 298 ПКУ).
Форма заяви про застосування спрощеної системи оподаткування затверджена наказом Міністерства фінансів України від 16.07.2019 № 308.
Отже, з метою зменшення податкових зобов’язань, платник єдиного податку у разі зміни групи з четвертої на третю має подати уточнюючу Декларацію, розрахувавши єдиний податок виходячи з 25 відс. річної суми податку за кожний квартал, протягом якого перебував на четвертій групі та зменшити до нуля податкові зобов’язання за квартал, починаючи з якого він вважається платником єдиного податку третьої групи.
Особливості оподаткування прибутку учасника індустріального парку
Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (територія обслуговування - Соборний та Шевченківський райони м. Дніпра) звертає увагу, що Законом України від 21 червня 2022 року № 2330-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо створення сприятливих умов для діяльності індустріальних парків в Україні» (далі – Закон № 2330) внесені зміни, зокрема до розділу ІІІ «Податок на прибуток підприємств» Податкового кодексу України (далі – Кодекс), якими доповнено статтю 142 пунктом 142.4 щодо звільнення від оподаткування прибутку учасника індустріального парку, включеного до Реєстру індустріальних парків, від здійснення господарської діяльності за визначеними цим пунктом КВЕД у сферах: переробної промисловості, збирання, оброблення й видалення відходів, відновлення матеріалів.
Застосування звільнення від оподаткування допускається за умови, що учасник індустріального парку матиме статус такого учасника впродовж не менше 10 років, протягом яких:
- здійснює господарську діяльність виключно на території і в межах індустріального парку;
- не нараховує і не виплачує дивіденди (прирівняні до них платежі) на користь власників корпоративних прав.
Сума податку на прибуток, що не сплачується до бюджету та залишається у розпорядженні учасника індустріального парку спрямовується на розвиток його діяльності в межах такого індустріального парку не пізніше 31 грудня наступного календарного року. Порядок використання учасником індустріального парку вивільнених від оподаткування коштів на розвиток його діяльності в межах індустріального парку затверджується Кабінетом Міністрів України.
У Податковій декларації з податку на прибуток підприємств (далі – Декларація) за податковий (звітний) рік платник податку зазначає інформацію про використання (невикористання) суми вивільнених від оподаткування коштів у повному обсязі.
Для платників податку – учасників індустріального парку податковими (звітними) періодами є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік. При цьому Декларація розраховується наростаючим підсумком.
Водночас такі платники не можуть застосовувати виключно річний податковий (звітний) період.
У разі втрати статусу учасника індустріального парку платник податку втрачає право на застосування звільнення від оподаткування та зобов’язаний за підсумками податкового (звітного) періоду, в якому втрачено статус учасника індустріального парку, визначити податкове зобов’язання з цього податку у загальному порядку.
Якщо платник податку – учасник індустріального парку здійснює в межах господарської діяльності контрольовані операції, визначені статтею 39 Кодексу, то об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств, що оподатковується за базовою (основною) ставкою, визначається окремо на рівні:
- перевищення ціни, визначеної за принципом «витягнутої руки», над договірною (контрактною) вартістю (вартістю, за якою відповідна операція має відображатися відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності) реалізованих товарів (робіт, послуг);
- перевищення договірної (контрактної) вартості (вартості, за якою відповідна операція має відображатися відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності) придбаних товарів (робіт, послуг) над ціною, визначеною за принципом «витягнутої руки».
У разі якщо платник податку – учасник індустріального парку є контролюючою особою, окремим об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств, що оподатковується за базовою (основною) ставкою, є скоригований прибуток контрольованої іноземної компанії, визначений відповідно до статті 392 Кодексу.
Які податкові наслідки виникають у платника податку на прибуток у разі зменшення статутного капіталу?
Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (територія обслуговування - Соборний та Шевченківський райони м. Дніпра) повідомляє, що з 01 січня 2021 року зменшення статутного капіталу, яке відповідно призводить до зменшення нерозподіленого прибутку, прирівнюється з метою оподаткування до дивідендів.
Відповідно до діючих положень п.п. 14.1.49 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) дивідендами вважається платіж, що здійснюється юридичною особою, у тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв'язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.
Для цілей оподаткування до дивідендів прирівнюється також платіж у грошовій формі, що здійснюється юридичною особою на користь її засновника та/або учасника (учасників) у зв'язку з розподілом чистого прибутку (його частини).
Починаючи з 01.01.2021 року, згідно з змінами, внесеними Законом України від 16 січня 2020 року № 466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» (зі зАмінами) до ПКУ, виплата в грошовій або негрошовій формі, що здійснюється юридичною особою на користь її засновника та/або учасника – нерезидента України у зв'язку зі зменшенням статутного капіталу, викупом юридичною особою корпоративних прав у власному статутному капіталі, виходом учасника зі складу господарського товариства або іншої аналогічної операції між юридичною особою та її учасником, у розмірі, що призводить до зменшення нерозподіленого прибутку юридичної особи, і з метою оподаткування прирівнюється до дивідендів (п.п. 57.11.6 п. 57.11 ст. 57 ПКУ).
При цьому, починаючи з 01.01.2021, згідно із Законом України від 14 липня 2020 року № 786-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо функціонування електронного кабінету та спрощення роботи фізичних осіб – підприємців», п. 57.11 ст. 57 ПКУ доповнено новим пп. 57.11.7, відповідно до якого авансові внески не справляються/не нараховуються на суми операцій, які для цілей оподаткування прирівнюються до дивідендів відповідно до абз. 4 – 7 п.п. 14.1.49 п. 14.1 ст. 14 ПКУ.
Тож, у разі викупу юридичною особою корпоративних прав у власному статутному капіталі, виходу учасника зі складу господарського товариства, зменшення статутного капіталу, що призводить до зменшення нерозподіленого прибутку юридичної особи у відносинах із засновниками – нерезидентами, починаючи з 01.01.2021 року суми такого зменшення прирівнюються з метою оподаткування до дивідендів, але авансові внески на такі суми не нараховуються.
Автоматична реєстрація ПН/РК в ЄРПН у разі врахування таблиці даних платника ПДВ
Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (територія обслуговування - Соборний та Шевченківський райони м. Дніпра) повідомляє, що 08.07.2023 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 02 червня 2023 року № 574, якою внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 (із змінами) та затверджених нею порядків.
Змінами, зокрема, передбачено, що автоматична реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування (ПН/РК) в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) здійснюється на 5-й робочий день після прийняття рішення про врахування Таблиці даних платника податку на додану вартість (далі – Таблиця даних).
Одночасні умови для автоматичної реєстрації ПН/РК в ЄРПН:
- відсутнє рішення контролюючого органу про неврахування Таблиці даних;
- операції з кодами товарів/послуг згідно з УКТ ЗЕД/ДКПП, врахованими в Таблиці даних, не відповідають критеріям ризиковості здійснення операцій;
- стосовно платника відсутнє діюче рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку;
- такі ПН/РК складені та подані на реєстрацію в ЄРПН не раніше місяця, що передує місяцю, в якому враховано Таблицю даних;
- щодо таких ПН/РК комісією регіонального рівня не прийнято рішення про реєстрацію (в порядку, визначеному наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 «Про затвердження Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» із змінами);
- у день такої автоматичної реєстрації наявна сума податку, на яку платник податку має право зареєструвати ПН/РК в ЄРПН обчислена відповідно до п. 2001 .3 або 2001 .9 ст. 2001 Податкового кодексу України.
Щодо виконання вимог Загального стандарту звітності CRS
Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (територія обслуговування - Соборний та Шевченківський райони м. Дніпра) інформує.
Для забезпечення приєднання України до системи міжнародного обміну інформацією про фінансові рахунки відповідно до Багатосторонньої угоди CRS 20 березня 2023 року Верховною Радою прийнято Закон України № 2970-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо імплементації міжнародного стандарту автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки», який набрав чинність 28 квітня 2023 року (далі – Закон 2970).
Законом № 2970 внесено зміни до Податкового кодексу України (далі – Кодекс) та доповнено його новою статтею 393, яка регулює права та обов’язки фінансових агентів, їх клієнтів (власників рахунків) та контролюючих органів (ДПС) у зв’язку зі збором інформації про фінансові рахунки та автоматичним обміном цією інформацією з державами-партнерами за Багатосторонньою угодою CRS.
Законом № 2970 вводиться новий термін «Загальний стандарт звітності CRS», який, як і Багатостороння угода, містить пряме посилання на документ ОЕСР, включаючи коментар до Стандарту.
Відповідно до підпункту 393.1.1 статті 393 розділу І Кодексу, стаття 393 визначає основні вимоги до встановлення фінансовими агентами підзвітних рахунків та подання звітів про підзвітні рахунки для цілей Угоди FATCA та Багатосторонньої угоди CRS. Згідно з підпунктом 393.1.2 статті 393 розділу І Кодексу, для цілей Угоди FATCA та Багатосторонньої угоди CRS терміни, визначені Кодексом, мають застосовуватися та тлумачитися з урахуванням Угоди FATCA, Багатосторонньої угоди CRS та Загального стандарту звітності CRS, відповідно у частині, в якій вони не суперечать Угоді FATCA та Загальному стандарту звітності CRS, залежно від того, для цілей якого міжнародного договору застосовується відповідний термін.
Детальніше – у листі Міністерства фінансів України від 30.06.2023 № 44010-09-10/17891 «Щодо виконання вимог Загального стандарту звітності CRS», який розміщено на вебпорталі ДПС України за посиланням https://tax.gov.ua/baneryi/crs/rozyasnennya/listi/78262.html.
Для отримання Довідки про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, платник подає заяву
Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (територія обслуговування - Соборний та Шевченківський райони м. Дніпра) інформує, що для отримання Довідки про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи (далі – Довідка), платник подає Заяву про надання довідки про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи за формою згідно з додатком 2 до Порядку надання довідки про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2018 № 733.
Заява подається платником (на його вибір):
- у паперовій формі – до державної податкової інспекції за основним місцем обліку такого платника або до відповідного контролюючого органу, уповноваженого здійснювати заходи з погашення податкового боргу. Якщо Заяву подано до державної податкової інспекції, її передають до відповідного контролюючого органу, уповноваженого здійснювати заходи з погашення податкового боргу;
- в електронній формі – на адресу уповноваженого органу через приватну частину Електронного кабінету, розміщеного на офіційному вебпорталі ДПС за посиланням https://cabinet.tax.gov.ua/login, з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги».
Заява складається з обов’язковим посиланням на відповідний нормативно-правовий акт, яким передбачено необхідність підтвердження відсутності заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, та зазначенням найменування суб’єкта (підприємства, установи, організації), до якого (якої) Довідку буде подано платником.
Для правильного заповнення Заяви потрібно зазначити усі реквізити нормативно-правового акта за уніфікованим шаблоном відображення, необхідні для його ідентифікації:
- вид (Закон України або ЗУ (скорочений варіант), постанова Кабінету Міністрів України або постанова КМУ (скорочений варіант), наказ міністерства, постанова Правління Національного банку України або постанова Правління НБУ (скорочений варіант) тощо;
- індивідуальну назву акта, що зазначається у лапках («….») його порядковий номер (знак «№» та арабські або арабсько-римські цифри, знаки «-». «/») та дату приймання, оформлену словесно-цифровим (25 грудня 2022 року) або цифровим способом (25.12.2022).
Звертаємо увагу, що деякі платники вказують як підставу отримання Довідки Порядок або наказ Міністерства фінансів України від 03.09.2018 № 733 «Про затвердження Порядку надання довідки про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи», проте Порядком № 733 визначено лише механізм надання довідки контролюючим органом платнику, положення цього порядку не містять вимог щодо необхідності підтвердження платником відсутності заборгованості, а відтак не може бути підставою для надання Довідки.
За матеріалами Головного управління ДПС у Дніпропетровській області