Податківці Лівобережної ОДПІ звертають увагу фізичних осіб-підприємців, у тому числі платників єдиного податку, що відповідно до п. 4 частини першої ст. 4 Закону України від 8 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», вони є платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Як роз’яснили фахівці Лівобережної ОДПІ, для ФОП - платників єдиного податку єдиний внесок нараховується на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом №2464.
Для зазначеної категорії платників встановлена обов’язкова ставка єдиного внеску, що дорівнює 22 відсотків бази нарахування.
Згідно з частиною дванадцятою ст. 9 Закону №2464 єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску. Мінімальний страховий внесок – це сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця ( у 2018 році – 3723х22% = 819,06 грн. щомісяця).
Отже, підприємці, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, сплачують єдиний внесок за періоди, в яких вони були платниками єдиного податку, незалежно від того, отримували вони дохід у цей період чи ні. Ця норма не застосовується до тих ФОП, які отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, чи досягли віку, встановленого ст. 26 Закону №1058, та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, оскільки згідно законодавства ці категорії громадян мають право на звільнення від сплати єдиного внеску за себе.