Найчастіші питання щодо декларування доходів громадян, отриманих у 2017 році

2018-03-09 14:28 145 Нравится

Питання 1. В які терміни громадянам необхідно подати податкову декларацію про майновий стан і доходи?

Відповідь: Для громадян, які зобов’язані згідно з Податковим кодексом України подати податкову декларацію, і осіб, які проводять незалежну професійну діяльність, – до 01 травня року, що настає за звітним.

Якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.

Громадяни, які мають право на податкову знижку, можуть скористатися цим правом протягом року до 31.12.2018 (включно).

Питання 2. Підкажіть, будь ласка, які документи потрібні для оформлення податкової знижки на навчання?

Відповідь: Згідно з пп. 14.1.170 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податкова знижка на навчання для фізичної особи, яка не є суб'єктом господарювання — це сума, підтверджена відповідними документами про витрати платника податку, які він поніс у минулому звітному році на оплату навчання в середньо-спеціальних та вищих навчальних закладах.

Дану суму може отримати сам студент або його родич першої лінії споріднення, який отримує офіційну заробітну плату і є платником податків.

Перелік документів для оформлення податкової знижки на навчання:

- копія паспорта (1, 2 і сторінка реєстрації);

- копія ІПН;

- копія свідоцтва про вступ у шлюб / копія свідоцтва про народження дитини в тому випадку, якщо податкова декларація подається чоловіком або родичами;

- довідку від навчального закладу з відомостями, з яких слідують дані про період навчання студента;

- копія всіх квитанцій, які свідчать про сплату внесків / платежів;

- довідку про доходи (оригінал) за звітний рік за спеціальною формою для оформлення податкової знижки. Якщо платник працював у звітному році в декількох компаніях (одночасно або в різні періоди), то довідки про доходи необхідно взяти в кожній з них;

- номер поточного рахунку в банку (номер картки);

- декларацію про доходи та майновий стан разом з розрахунком суми податкової знижки (додаток №6 до декларації).

Питання 3. Яким чином фізична особа має право скористатися розстроченням податкових зобов’язань протягом трьох років при декларуванні доходів, отриманих у вигляді анульованої частини боргу за кредитом на придбання житла (іпотечним кредитом)?

Відповідь: Законом України від 21.12.2016 р. №1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» до Кодексу внесено зміни, згідно з якими, зокрема, за кредитом, що отриманий на придбання житла (іпотечний кредит), платник податку має право на сплату суми податкового зобов'язання, нарахованої на суму боргу (кредиту та/або відсотків), прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним із процедурою його банкрутства, до закінчення строку позовної давності, протягом трьох років починаючи з року, в якому задекларовано суму такого податкового зобов'язання (п.п.«д» п.п.164.2.17 п.164.2 ст.164 ПКУ).

Під розстрочення податкових зобов'язань на 3 роки підпадають доходи, отримані у вигляді анулювання (прощення) основної частини боргу по кредиту, що отриманий на придбання житла (іпотечний кредит), якщо таке анулювання (прощення) відбулось починаючи з 01 січня 2017 року.

Для розстрочення такої суми податкового зобов’язання платник податку разом із декларацією подає заяву у довільній формі, що має містити:

- фактичні дані про суму прощеного (анульованого) кредитором боргу, підтверджену відповідними документами кредитора (повідомлення про анулювання боргу, кредитний договір, іпотечний договір, додаткова угода до договору, тощо);

- коротке пояснення обставин, що призвели до виникнення необхідності здійснення розстрочення задекларованої суми податкового зобов’язання;

- розрахунок сум розстрочення таких зобов’язань з визначенням строків (від 4 квартальних періодів (1 рік) до 12 квартальних періодів (3 роки)) та визначенням сум, які погашатимуться платником рівними частинами;

- дату та підпис заявника.

Такі доповнення до податкової декларації, складені за довільною формою, вважаються невід’ємною її частиною.

При цьому відомості щодо подання такої заяви обов’язково повинні бути зазначені у розділі «Доповнення до податкової декларації» (подається відповідно до підпункту «д» підпункту 164.2.17 пункту 164.2 статті 164 розділу ІV ПКУ)» декларації.

Разом з тим, в розділі ІІ декларації про майновий стан і доходи в рядку 10.9.1, відображаються дохід та податкові зобов’язання, які розстрочуються платником відповідно до п.п.«д» п.п.164.2.17 п.164.2 ст.164 ПКУ.

Суми розстрочених податкових зобов’язань платник погашатиме рівними частинами кожного календарного кварталу до 20 числа місяця, наступного за кожним календарним кварталом (до 20 квітня, до 20 липня, до 20 жовтня, до 20 січня), починаючи з кварталу, що настає за тим кварталом, в якому до контролюючого органу подано декларацію з зазначеною заявою.

Питання 4. Чи має право на податкову знижку за витратами, понесеними у 2017 році на користь закладу освіти, батько (матір) працюючого студента, який (яка) фактично здійснював (здійснювала) оплату за його навчання?

Відповідь: 01 січня 2017 року набрав чинності Закон України від 21 грудня 2016 року №1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні», яким внесено зміни, зокрема до п.п.166.3.3 п.166.3 ст.166 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), відповідно до яких фізична особа - платник податку має право включити до податкової знижки фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати у вигляді суми коштів, сплачених платником податку на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення.

Членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені (п.п.14.1.263 п.14.1 ст.14 ПКУ).

До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача). У зазначених документах обов’язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання) (п.п.166.2.1 п.166.2 ст.166 ПКУ).

Тобто, з 01 січня 2017 року скасовано обмеження щодо суми коштів, сплачених за навчання, та враховуватимуться фактично понесені платником податку витрати. При цьому загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку у звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена з урахуванням положень п.164.6 ст.164 ПКУ.

Крім того, за результатами 2017 року платник податку може скористатись правом на отримання податкової знижки, пов’язаної з навчанням члена сім’ї першого ступеня споріднення, незалежно від того, чи одержує такий член сім’ї заробітну плату.

Отже, з метою використання права на податкову знижку за витратами, понесеними у 2017 році на користь закладу освіти, батько (матір) працюючого студента може включити до податкової знижки на навчання з урахуванням п.166.4 ст.166 ПКУ лише суми коштів, сплата яких фактично підтверджена відповідними розрахунковими документами (квитанції, касові ордери, чеки тощо), в яких зазначено, що платіж за навчання здійснено безпосередньо особою, яка звертається.

Комментарии (0)

Добавить смайл! Осталось 3000 символов
Создать блог

Опрос

Если бы выборы Президента Украины состоялись в ближайшее воскресенье, за кого отдали бы голос?

ГолосоватьРезультатыАрхив
Реклама
Реклама