28 лютого 2018 року ДПІ у Чечелівському районі м.Дніпра ГУ ДФс у Дніпропетровській області

2018-02-22 15:48 1 342 Нравится

ДПІ у Чечелівському районі м.Дніпра ГУ ДФС у Дніпропетровській області інформує:

В Україні буде створено 5 міжрегіональних територіальних округів Держекоінспекції

Про це він сказав 21 лютого, коментуючи схвалення Урядом Концепції реформування системи державного нагляду у сфері охорони навколишнього природного середовища.

«Реформування природоохоронної сфери триває. Сьогодні на засіданні Уряду ми дали старт – практичній реалізації реформи державного нагляду у сфері довкілля. Створення 5-ти міжрегіональних територіальних округів замість 12-ти територіальних органів Держекоінспекції дасть можливість оптимізувати структуру та підвищить ефективність та якість роботи екоінспекторів», - розповів Остап Семерак.

За його словами, в перший пілотний проект реформи увійшли:

 • м. Київ та Київська область - Державна екологічна інспекція Cтоличного округу;
 • Івано-Франківська та Чернівецька області - Державна екологічна інспекція Карпатського округу;
 • Полтавська та Черкаська області - Державна екологічна інспекція Центрального округу;
 • Житомирська та Рівненська області - Державна екологічна інспекція Поліського округу;
 • Державна екологічна інспекція Кримсько-Чорноморського округу (Держекоінспекція м. Севастополь, АРК Крим, Азовсько-Чорноморська Держекоінспекція та Держекоінспекція Північно-Західного регіону Чорного моря).

«На жаль, за всі ці роки, коли питання довкілля в держави були на останніх позиціях, в усіх куточках країни накопичилася велика кількість глобальних екологічних проблем. Сьогодні їх вирішення та й в цілому національна безпека України, залежить від ефективної роботи контролюючого за дотриманням природоохоронного законодавства органу. Всі прийняті рішення спрямовані на формування дієвої природоохоронної системи в Україні», - сказав Остап Семерак.

Уряд схвалив законопроект про засади адміністративно-територіального устрою України

Законопроект «Про засади адміністративно-територіального устрою України» - один з 17 пріоритетних законопроектів, які складають законодавчий маршрут децентралізації. Цей перелік був підтриманий Координаційною радою донорів та спеціальними посланником Уряду Німеччини з питань децентралізації в Україні Ґеорґом Мільбрадтом. Законопроект – єдиний з 17, який ще не був поданий до Верховної Ради.

«Сьогодні (21 лютого - від ред.) Уряд підтримав нашу законодавчу ініціативу – проект закону «Про засади адміністративно-територіального устрою України». Він законодавчо врегульовує питання щодо порядку утворення, ліквідації, встановлення та зміни меж адміністративно-територіальних одиниць, назв населених пунктів та віднесення їх до певних категорій», - про це повідомив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко, коментуючи схвалення Урядом зазначеного законопроекту.

Він повідомив, що законопроектом встановлюється трирівнева система адміністративно-територіального устрою України:

 • регіональний рівень (АР Крим і області),
 • субрегіональний рівень (райони),
 • базовий рівень – громади, до складу яких входять один або декілька населених пунктів.

Також запроваджується державна реєстрація адміністративно-територіальних одиниць.

«З прийняттям законопроекту про адміністративно-територіальний устрій ми ліквідовуємо дублювання повноважень районної ради і РДА із органами місцевого самоврядування ОТГ, прибираємо надмірні витрати на утримання апарату РДА, підвищуємо якість надання послуг за рахунок збільшення фінансування бюджетів органів місцевого самоврядування в частині створення госпітальних округів, нового освітнього простору тощо. Це є необхідною умовою для подальшої успішної децентралізації», - наголосив Геннадій Зубко.

В Україні досі діє закон про адміністративно-територіальний устрій, який був прийнятий ще в 1981 році Указом Президії Верховної Ради Української УРСР.

Коли банк не відповідатиме за несвоєчасне перерахування податку до бюджету: позиція ВСУ

Постанова ВСУ від 07.02.2018 р. №К/9901/8524/18, справа №808/9458/14

Фабула судового акта: Задовольняючи адміністративний позов ТОВ до ДПІ про скасування податкової вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що платіжні доручення зі сплати зобов'язання з єдиного податку своєчасно були подані позивачем для перерахування коштів до бюджету, але з вини банку виконані не були, а тому податкова заборгованість у Товариства відсутня.

Постановою апеляційного адміністративного суду зазначене судове рішення скасоване, оскільки за висновком суду невиконання банком платіжних доручень Товариства на перерахування коштів у розмірі 25 155,80 грн було зумовлено їх відсутністю на рахунку останнього, а тому невнесення податку до бюджету відбулося з вини позивача, у зв'язку з чим Інспекцією правомірно винесено оскаржувану вимогу на вказану суму узгоджених податкових зобов'язань, несплачених у встановлений строк.

З цим рішенням погодився і Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, зазначивши наступні підстави для відмови у задоволенні касаційної скарги позивача.

Виконанням податкового обов'язку, як передбачено п. 38.1 ПКУ, визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Відповідно до п. 1.24 ст. 1 Закону №2346-III переказ коштів - це рух певної суми коштів з метою її зарахування на рахунок отримувача або видачі йому у готівковій формі. Ініціатором переказу у розумінні п. 1.15 цієї ж статті Закону вважається особа, яка на законних підставах ініціює переказ грошей шляхом формування та подання відповідного документа на переказ або використання електронного платіжного засобу.

За правилами п. 27.2 цього ж Закону банки здійснюють переказ з кореспондентських рахунків інших банків - своїх клієнтів у межах залишку коштів на цих рахунках, крім випадків надання обслуговуючим банком кредиту банку-клієнту. У разі недостатності на рахунку клієнта коштів для виконання у повному обсязі розрахункового документа стягувача на момент його надходження до банку цей банк здійснює часткове виконання цього розрахункового документа шляхом переказу суми коштів, що знаходиться на рахунку клієнта, на рахунок отримувача.

Пунктом 22.10 Закону встановлено, що незалежно від особи ініціатора, банки України не ведуть облік розрахункових документів ініціаторів у разі відсутності (недостатності) коштів на рахунках платників, якщо інше не передбачено договором між банком та його клієнтом.

Отже, відсутність на рахунку клієнта коштів, достатніх для виконання платіжного доручення, є підставою для його невиконання банком. Відповідно, у такому випадку неперерахування податку не є наслідком винних дій банку.

Отже, відповідальність за своєчасність та повноту його сплати покладається на платника податків, який ініціював відповідний грошовий переказ.

Визначальним в даному випадку є те, з чиєї вини відбулося неповне внесення чи невнесення податку до бюджету.

Дослідження вини в таких випадках є важливим фактором, оскільки на практиці часто трапляються ситуації схожі з тією, що стала предметом розгляду ВАСУ справи №К/800/11588/16 (ухвала від 03.11.2016 р.) В цій справі касаційний суд зазначав, що «виконання платником податкового обов'язку по перерахуванню в бюджет суми податкового зобов'язання пов'язане з моментом подання в банк платіжного доручення на перерахування відповідних сум податкових зобов'язань та прийняття такого банком на виконання, а у разі несвоєчасного надходження до державного бюджету грошових коштів не з вини платника податку, останній звільняється від відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі таких податків, зборів та інших платежів до бюджетів та державних цільових фондів».

Підкориговано порядок часткової компенсації вартості сільгосптехніки

Зміни до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для часткової компенсації вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва внесено постановою КМУ від 07.02.2018 р. № 86.

Зокрема, уточнено, що часткова компенсація надається сільськогосподарським товаровиробникам на безповоротній основі за придбані техніку та обладнання, вартість яких зазначена в актах приймання-передачі та інших документах, що підтверджують оплату через державний банк або банк, у статутному капіталі якого 75% і більше акцій належить державі, у таких розмірах:

 • 20% вартості (без урахування ПДВ) — за придбані техніку та обладнання у грудні 2017 р.;
 • 25% вартості (без урахування ПДВ) — за придбані техніку та обладнання починаючи з 1 січня 2018 року.

Розстрочення сплати ПДВ під час імпорту обладнання: як це буде?

7 лютого Кабмін запровадив механізм розстрочки зі сплати ПДВ при імпорті обладнання, яке не має аналогів в Україні та потрібне для модернізації виробничих потужностей.

Нарешті оприлюднено й сам текст Порядку надання розстрочення сплати податку на додану вартість та застосування забезпечення виконання зобов'язань під час ввезення на митну територію України обладнання для власного виробництва на території України, опублікований, затвердженого Постановою КМУ від 07.02.2018 р. №85.

Цей Порядок визначає процедуру надання розстрочення сплати ПДВ та застосування забезпечення виконання зобов’язань під час ввезення на митну територію України з поміщенням у митний режим імпорту обладнання, що класифікується за товарними підкатегоріями згідно з УКТЗЕД, визначеними п. 65 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, та ввозиться платником податку для власного виробництва на території України.

Нагадаємо, що саме п. 65 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ визначено весь перелік кодів УКТ ЗЕД, сплата ПДВ за якими підпадає під розстрочення. Докладно про розстрочення сплати ПДВ при імпорті обладнання ми писали у нашій аналітиці>>

Як отримати розстрочення зі сплати ПДВ?

Для цього платникові податку слід подати до митниці ДФС заяву за формою згідно з додатком 1 до Порядку. До заяви, крім документів, передбачених статтею 335 МКУ, також додаються такі документи:

 • бізнес-проект, бізнес-план або інший документ, у якому зазначено технологічний процес з економічними розрахунками та очікувані результати діяльності;
 • наявні висновки державних органів, експертних установ, організацій, державні стандарти і стандарти підприємства, технічні умови, технічна документація, документи, що підтверджують наявність виробничих потужностей, приміщень.

Хто та в які строки приймає рішення про надання розстрочення?

Рішення прийматиме митниця ДФС за рекомендацією комісії, що утворюється за рішенням керівника такої митниці, протягом 10-ти робочих днів з дати надходження заяви.

Якщо на дату надходження заяви до митниці ДФС сума податку, заявлена до розстрочення, становить понад 1 млн гривень, рішення приймається за погодженням з Головою ДФС протягом 25 робочих днів з дати надходження заяви.

Рішення оформлюється згідно з додатком 2 до Порядку та надається платнику податку безоплатно.

Рішення прийматимуть за результатами розгляду комісією заяви та перевірки:

 • відповідності обладнання, зазначеного у заяві, визначеній платником податку товарній підкатегорії згідно з УКТЗЕД та передбачення такої товарної підкатегорії п. 65 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ;

Усі останні зміни з ПДВ

у вашій поштовій скриньці!

Хочете подивитись, як це виглядає?

 • підтвердження зазначеної у заяві вартості обладнання;
 • підтвердження того, що обладнання не походить з країни, визнаної державою-окупантом згідно із законом та/або визнаної державою-агресором стосовно України згідно із законодавством, або не ввозиться з території такої держави-окупанта (держави-агресора) та/або з окупованої території України, визначеної такою згідно із законом;
 • відповідність коду згідно з Класифікацією видів економічної діяльності (КВЕД), зазначеного у заяві, відповідному коду, зазначеному в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;
 • відсутності у платника податку заборгованості із сплати платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, та відсутності діючих спеціальних санкцій, застосованих до нього відповідно до статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність";
 • підтвердження наявності виробничих потужностей або приміщень чи умов для обліку і зберігання товарів, готової продукції.

Коли можуть відмовити у наданні розстрочення?

Згідно з п. 8 Порядку, підставами для відмови у прийнятті рішення будуть:

 • невідповідність умовам, визначеним пунктом 7 цього Порядку;
 • встановлення обставин, які не відображені у документах платника податку;
 • недотримання обов’язкових вимог, визначених цим Порядком.

У разі відмови у прийнятті рішення митниця ДФС має письмово повідомити про це платнику податку із зазначенням підстав такої відмови.

Нюанси сплати розстрочених сум ПДВ та звітності

Платник податку, який отримав рішення, під час митного оформлення обладнання сплачує перший платіж та надає на залишок суми податку забезпечення виконання зобов’язань відповідно до розділу X Митного кодексу України або банківську гарантію, видану відповідно до законодавства.

Розстрочені суми ПДВ сплачуються щомісяця у строк, встановлений у рішенні, з поданням додаткової митної декларації, в якій зазначаються відомості про митну вартість обладнання, визначену на дату поміщення такого обладнання у митний режим імпорту.

Платник податку має право достроково сплатити розстрочену суму податку.

Якщо сума ПДВ, визначена на дату поміщення обладнання в митний режим імпорту, перевищує розстрочену суму податку, визначену у рішенні, різниця сплачується в інший спосіб розрахунку, відмінний від розстрочення сплати податку.

Платник податку, якому надано розстрочення сплати податку, протягом усього періоду користування розстроченням щомісяця не пізніше наступного робочого дня за днем сплати частини розстроченої суми податку має подати до головного управління ДФС в області, м. Києві, Офісу великих платників податків ДФС звіт про цільове використання обладнання, ввезеного на митну територію України для власного виробництва на території України, за формою згідно з додатком 4.

Коли набирає чинності цей Порядок?

Ця постанова набере чинності з дня її опублікування. На сьогодні офіційно не опублікована. Про це повідомимо додатково.

Відвантаження продукції

Законом від 07.12.2017 р. № 2245-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році", передбачені новації при визначенні різниць, на які платник податку на прибуток коригує фінансовий результат до оподаткування.

Так, фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму доходу, отриманого як оплата за товари (роботи, послуги), відвантажені (надані) під час перебування на спрощеній системі оподаткування.

З 2018 року положення цієї норми не поширюються на платників податків, які були платниками єдиного податку ІV групи.

Отже, з 2018 р. платники податку на прибуток, які були платниками єдиного податку ІV групи, при отриманні оплати за товари (роботи, послуги), відвантажені (надані) під час перебування на спрощеній системі оподаткування, не збільшують фінансовий результат до оподаткування.

Зазначена норма передбачена пп. 140.5.12 ПКУ.

Запрошуємо платників на семінар!

ДПІ у Чечелівському районі м.Дніпра ГУ ДФС у Дніпропетровській області 28 лютого 2018 року запрошує на практикум (семінар) для платників податків, на тему: «Останні новації законодавства.Антикорупційний сервіс ДФС «Пульс».Щодо подання декларації про доходи у 2018 році.Новації у застосуванні РРО у 2018 році. Актуальні питання платників.» Місце проведення: м.Дніпро, вул.Театральна, буд.1-а, (1 поверх ЦОП,104 каб.). Телефон для довідок 34-28-70.

ДПІ у Чечелівському районі м.Дніпра ГУ ДФС у Дніпропетровській області 06 березня 2018 року запрошує на практикум (тренінг)!

ДПІ у Чечелівському районі м.Дніпра ГУ ДФС у Дніпропетровській області 06 березня 2018 року запрошує на практикум (тренінг) для платників податків, на тему: «Останні новації законодавства.Декларування громадянами доходів, отриманих у 2017 році.Зміни в оподаткуванні податком на прибуток підприємств у 2018 році.Про справляння рентної плати за користування надрами у 2018 році. Легалізація заробітної плати. Щодо правильності заповнення реквізиту «Призначення платежу».» Місце проведення: м.Дніпро, вул.Театральна, буд.1-а, (1 поверх ЦОП,104 каб.). Телефон для довідок 34-28-70.

ДПІ у Чечелівському районі м.Дніпра ГУ ДФС у Дніпропетровській області інформує: За січень 2018 року місцеві бюджети Дніпропетровщини отримали понад 1,6 млрд. грн.

«Такому стабільному і ритмічному забезпеченню коштами місцеві бюджети, ми завдячуємо, насамперед, працюючим мешканцям Дніпропетровщини та сумлінним роботодавцям, котрі у першому місяці поточного року сплатили 937,0 млн. грн. податку на доходи фізичних осіб. Землекористувачі спрямували до бюджетів області 277,9 млн. грн. плати за землю. Окрім того, підприємці – спрощенці поповнили бюджет краю на 233,3 млн. грн. єдиним податком. У всіх випадках йдеться про збільшення платежів до місцевих бюджетів області у порівнянні з січнем минулого року», - зазначила очільник ГУ ДФС у Дніпропетровській області Оксана Томчук. Місцеві скарбниці області у січні 2018 року отримали 1 млрд. 605,8 млн. грн. податкових надходжень, що на 346,3 млн. грн. більше фактичних надходжень 2017 року. Тенденцію до збільшення надходжень місцевих бюджетів на Дніпропетровщині фіксують уже кілька років поспіль.

За січень на сервіс «Пульс» звернулося 77 платників Дніпропетровщини

У січні поточного року на антикорупційний сервіс Державної фіскальної служби України «Пульс» звернулися 77 заявників регіону. Порівняно з відповідним періодом 2017 року їх кількість збільшилась на 74. Усі звернення розглянуто та вирішено згідно з чинним законодавством. Найчастіше платники порушували питання щодо подання звітності та реєстрації накладних (54 звернення). Крім того, громадяни цікавились організацією роботи територіальних органів ГУ ДФС області (16 звернень). По два дзвінки на сервіс «Пульс» пролунало від мешканців Дніпропетровщини з питань перевірки суб’єкта господарювання та корупційних дій. Номер телефону сервісу ДФС України «Пульс» 0-800-501-007 (напрямок «4»). Лінія працює цілодобово.

Використання процедури електронного декларування за митними деклараціями на бланку єдиного адміністративного документа на Дніпропетровській митниці ДФС у січні 2018 року

Кількість електронних митних декларацій (далі – ЕМД), оформлених на бланку єдиного адміністративного документу (у т.ч. у відсотковому відношенні до загальної кількості оформлених митних декларацій) складає 10687 шт. (99%). У порівнянні з аналогічним періодом минулого року (з 01.01.2017 по 31.01.2017) відсотковий показник кількості оформлених ЕМД залишився незмінним на рівні 99%. У порівнянні з груднем 2017 року у січні 2018 року відсотковий показник кількості оформлених ЕМД залишився незмінним на рівні 99%.

ДФС та литовські експерти обговорили План дій з реалізації Програми ЄС з підтримки управління державними фінансами

Експерти Міністерства фінансів Литовської республіки нададуть консультативну допомогу Державній фіскальній службі України у рамках реалізації Програми ЄС з підтримки управління державними фінансами. Проект план дій з реалізації зазначеної Програми обговорили сьогодні в.о. Голови ДФС Мирослав Продан та представники Міністерства фінансів Литовської республіки під час робочої зустрічі.

«Литовська республіка дуже багато зробила для підтримки проєвропейського вектору нашої країни. Ми маємо дуже позитивний досвід співпраці у митній та податковій сферах. Так, наприклад, розроблена у рамках проекту Твінніг Біла книга прозорості ефективно використовується працівниками ДФС у роботі», – підкреслив в.о. Голови ДФС Мирослав Продан.

За його словами, під час візиту української делегації до Литви у листопаді минулого року було погоджено низку заходів. Так, у митній сфері було досягнуто домовленостей щодо подальшого обміну досвідом у сфері інтеграції України в систему спільного транзиту, упередження митних правопорушень, боротьби з контрабандою та протидії незаконного обігу підакцизних товарів.

Пріоритетами співробітництва у податковій сфері стали розширення правових механізмів взаємної адміністративної допомоги, запровадження автоматичного обміну податковою інформацією та реалізація електронних перевірок.

Мирослав Продан також підкреслив, що ДФС готова брати активну участь в реалізації Програми ЄС з підтримки управління Державними фінансами.

За його словами, за результатами численних внутрішніх обговорень, звітів по технічній допомозі та рекомендацій експертів МВФ та інших міжнародних партнерів, ДФС було сформовано та затверджено Стратегічні ініціативи розвитку служби до 2020 року, якими передбачено реформи за 10-ма основними напрямами роботи.

Багато з них вже було покладено в основу підготовлено проекту Плану дій з реалізації Програми ЄС з підтримки управління державними фінансами. Серед них – створення та супровід єдиного рахунку для сплати податків та митних платежів, централізація функції з управління та аналізу податкових ризиків, розширення баз оподаткування та удосконалення методів та механізмів податкового контролю, контроль над трансфертним ціноутворенням тощо.

Крім того, важливим пріоритетом є міждержавний та міжнародний обмін інформацією, підвищення ефективності аудиту та перевірок платників, інтеграція в загальний європейський транзитний простір та оптимізація транзитних процедур.

«Враховуючи важливість поставлених завдань, співпраця у рамках Проекту та досвід литовських колег для нас є особливо цінним. Впевнений, що з допомогою і підтримкою литовських та європейських партнерів ми досягнемо вагомих позитивних результатів», – наголосив Мирослав Продан.

Він також підкреслив, що наразі в ДФС очікують доопрацьований митний блок Плану дій.

У свою чергу представники Литовської республіки заявили про готовність надати консультативну допомогу ДФС у рамках проекту, поділитися напрацюваннями та досвідом, однак кінцеве рішення щодо тих чи інших питань прийматиме ДФС.

Литовські експерти також відзначили прогрес у роботі фіскальної служби за останній рік. Так, на їх думку, є цілком позитивним те, що ДФС розроблено стратегічні ініціативи розвитку, відповідно до яких відтепер буде вибудовуватися співпраця.

Позитивом також є налагоджена співпраця між ДФС та Держприкордонслужбою України у рамах інформаційного обміну даними. Так, наприклад, митниками Литви лише будуть розпочинатися такі процеси.

Литовські експерти також акцентували увагу на важливі приєднання України до транзитної системи NCTS. За їх словами, необхідно врегулювати правові моменти, тобто внести відповідні зміни у митне законодавство, та запланувати фінансування для впровадження цієї системи, щоб під час завершення проекту вона вже функціонувала.

Довідково:

Програма ЄС з підтримки управління Державними фінансами в Україні включає окремий компонент з управління процесом адміністрування податків та підтримки реформ у податковому та митному напрямах, зокрема, у сфері аудиту, сервісів, аналізу окремих бізнес-процесів. Реалізацію цього компоненту програми покладено на Центральне агентство управління проектами Литовської республіки.

Щодо припинення фінансування міжнародних проектів на українському кордоні

У зв’язку із появою у ЗМІ інформації щодо припинення ЄС фінансування інфраструктурних проектів на українському кордоні ДФС повідомляє, що наразі не має такої інформації.

Варто зауважити, що у листопаді – грудні минулого року ДФС було направлено фінальний звіт щодо стану реалізації проектів до Спільного технічного секретаріату ЄС. На сьогодні очікується зворотня інформація. Враховуючи це, говорити про припинення проектів та необхідність повернення коштів передчасно та некоректно.

Нагадаємо, що для розвитку інфраструктури пунктів пропуску Державна фіскальна служба України бере участь у реалізації кількох міжнародних програм.

Так, здійснення кількох великомасштабних інфраструктурних проектів визначено Програмою прикордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства і партнерства «Польща-Білорусь-Україна 2007-2013». Загальна сума фінансування 20 млн. євро. Україна бере участь у проекті на правах співфінансування (10-20%).

Одним з них є «Реконструкція міжнародного автомобільного пункту пропуску (МАПП) «Устилуг», вартість якого 5 487 022,59 євро. Мета проекту – підвищення пропускної спроможності польсько-українського державного кордону та підвищення ефективності митного та прикордонного контролю через розвиток спроможності пункту пропуску через кордон «Устилуг».

За результатами відкритих торгів було обрано підрядну організацію, яка й почала реалізацію проекту у листопаді 2013 року.

Однак на початку виконання робіт з реконструкції пункту пропуску «Устилуг» на території був виявлений об’єкт історичної цінності. Відповідно до припису Управління культури Волинської обласної державної адміністрації будівельні роботи в пункті пропуску були призупинені через необхідність залучення відповідних фахівців для проведення археологічних досліджень для отримання дозволу на подальше проведення робіт (відповідно до частини першої статті 37 Закону України «Про охорону культурної спадщини»: «будівельні, меліоративні та інші роботи, що можуть призвести до руйнування, знищення чи пошкодження об’єктів культурної спадщини, проводяться тільки після повного їх дослідження за рахунок замовника зазначених робіт»).

Враховуючи це, у березні 2014 року договір підряду було розірвано, тому видатки на проведення земельних робіт на об’єкті реконструкції пункту пропуску «Устилуг» не здійснювались. Водночас у рамках реалізації зазначеного проекту профінансовано видатки на пам’ятко-охоронні роботи (2014-2015 роки) та коригування проектно-кошторисної документації. Загальна сума витрачених коштів в рамках Проекту становить 48,58 тис. євро, залишок коштів на сьогодні знаходиться на рахунках ДФС.

Іншим великим проектом є створення функціонального модулю «Фільтр пункту пропуску» в міжнародному автомобільному пункті пропуску «Рава-Руська», надання обладнання і засобів пунктам пропуску «Краківець», «Шегині» та «Ягодин». Вартість проекту – 2 213 731,87 євро.

Мета проекту – удосконалення інфраструктури шляхом створення сучасних методів управління, спрямованих на боротьбу з незаконним переміщенням товарів і транспортних засобів через митний кордон між Україною та Польщею. Збільшення пропускної здатності п.п. «Рава-Руська», «Краківець», «Шегині» та «Ягодин» шляхом забезпечення п.п. технічним обладнанням та прискоренням митних процедур.

Для його реалізації у травні 2015 року ДФС було укладено договір генерального підряду з переможцем відкритих конкурсних торгів на виконання робіт з будівництва об’єкта. Тендерні процедури проводились з дотриманням законодавства України та Європейського Союзу.

Будівельні роботи в п.п. «Рава-Руська» виконані на понад 95%.

У 2015 році за проектом придбано 6 автонавантажувачів вантажопідйомністю до 2 т, два з яких отримала Волинська митниця (пункт пропуску «Ягодин») та 4 – Львівська (пункт пропуску «Краківець» – 2 од., «Рава-Руська» – 1 од. та «Шегині» – 1 од.)

Наразі за цим проектом використано 178,48 тис. євро, залишок коштів знаходиться на рахунках ДФС.

Також Державна фіскальна служба бере участь у програмі «Румунія – Україна – Республіка Молдова 2007-2013», якою передбачено розвиток інфраструктури кордону між Україною та Румунією, зокрема, реконструкція пунктів пропуску «Красноїльськ» і «Дяківці».

За цим проектом використано 11,67 тис. Євро (5,609 тис євро - грантові) із загальної вартості 3 579 412,01 євро. Договори на виконання робіт І черги реконструкції пунктів пропуску були підписані у липні 2015 року. На сьогодні, за інформацію підрядника, виконано 75% будівельно-монтажних робіт, обладнання встановлено частково (шлагбауми, трансформатор). Оскільки акти виконаних робіт не надавалися, то наразі ці будівельні роботи не оплачено.

Два проекти з реконструкції пунктів пропуску визначені і програмою «Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2007-2013».

Так, перший з них передбачає модернізацію та реконструкцію пунктів пропуску на словацько-українському кордоні, на який виділено 4 070 000,00 євро. Проектом визначено розбудову інфраструктури міжнародного автомобільного пункту пропуску «Ужгород», а також реконструкцію існуючих митних споруд на пасажирському напрямку, розширення стику доріг пункту пропуску «Ужгород-Вишнє Нємецьке». На сьогодні з виділених коштів використано 153,38 тис. євро.

Другий проект – «Ефективний та безпечний кордон між Угорщиною та Україною», яким заплановано реконструкцію міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Лужанка» та створення павільйону оформлення каноїстів, що подорожують річкою Тиса, у п.п «Вілок». Вартість цього проекту –7,59 млн євро. У рамках реалізації проекту здійснені заходи щодо коригування проектно-кошторисної документації, з урахування нових стандартів ціноутворення у будівництві та модернізації обладнання, та проходження її експертизи. На сьогодні проведені підготовчі роботи на пункті пропуску.

Наразі розглядаються питання щодо подальшого фінансування реконструкції та будівництва пунктів пропуску за рахунок грантових коштів або за рахунок кошторису ДФС на 2018 рік.

Старовинні побутові речі затримали співробітники Чернігівської митниці ДФС у пункті пропуску «Нові Яриловичі»

П’ятнадцять виробів з металу срібного кольору виявили співробітники Чернігівської митниці ДФС у рейсовому автобусі «Київ-Вільнюс», який під керуванням нашого співвітчизника прямував за межі України.

При проведенні заходів контролю митники перевірили вміст пакунку білого кольору (розміром 30х10 см), що знаходився під сидінням водія і був прикритий іншими речами. У пакунку знаходились предмети побуту, що мають ознаки старовини. Серед них: 3 портсигари, 6 чайних ложок з малюнком, підстаканник, 2 кільця для серветок, яйце, що складається, годинник з написом «Павел Буре» та номером 204503, а також кулон з написом «Ялта». На предметах викарбувані дати (1871-1896 рр.) та клейма, що можуть свідчити про їх цінність.

Предмети, всупереч нормам законодавства, не були задекларовані. Документів, що дозволяли б вивезення предметів старовини за кордон, також не було надано. Митниками складений протокол за статтею 472 Митного кодексу України «Недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення». Старовинні предмети вилучені та будуть передані на експертизу для визначення їх вартості та історико-культурної цінності.

Мирослав Продан: Впровадження автоматизованої системи інтелектуального відеоконтролю посилить захист митного кордону

У Державній фіскальній службі України відбулось ІІ засідання Керівної Ради проекту «Впровадження автоматизованої системи інтелектуального відеоконтролю в автомобільному пункті пропуску «Нова Гута – Нові Яриловичі» (IVKO). У заході взяли участь в.о. Голови ДФС Мирослав Продан, представники Державного митного комітету Республіки Білорусь, Міжнародної організації з міграції та представник Європейського Союзу в Республіці Білорусь.

Підтримка України та Білорусі у підвищенні рівня законної торгівлі, транскордонного співробітництва та загальної безпеки на спільному кордоні – мета цього проекту, що фінансується Європейським Співтовариством у рамках Флагманської Ініціативи Східне партнерство.

За словами Мирослава Продана, впровадження системи відеоконтролю дозволить удосконалити інфраструктуру у пунктах пропуску шляхом створення сучасних технічних систем митного контролю, спрямованих на боротьбу з незаконним переміщенням товарів і транспортних засобів через митний кордон між Україною і Білорусь.

«Крім того, забезпечення пунктів пропуску технічним обладнанням та прискорення митних процедур сприятимуть збільшенню пропускної здатності пункту пропуску «Нові-Яриловичі», - підкреслив очільник ДФС.

Учасники зустрічі розглянули результати роботи робочих груп, створених у рамках проекту, реалізація якого фактично розпочалася 15 вересня 2017 року. Зокрема, незалежними експертами, обраними за результатами тендеру, підготовлено Оціночний звіт, який конкретизує технічні вимоги до системи IVKO, висновки і рекомендації щодо закупівлі обладнання, робіт і послуг. Наразі вже розпочато підготовку до тендерних закупівель проектних робіт на будівництво системи відеоконтролю в пункті пропуску «Нові Яриловичі». Крім того, в лютому для ознайомлення з роботою подібних до IVKO систем відеоконтролю здійснено навчальний візит представників ДФС, Державного митного комітету Республіки Білорусь та Міжнародної організації з міграції до Азербайджану.

Під час зустрічі також розглядалися інші перспективи подальшого співробітництва України та Республіки Білорусь у частині реалізації спільних майбутніх проектів з оснащення пунктів пропуску на українсько-білоруському кордоні. Мова може йти про два проекти міжнародної технічної допомоги, які виступають органічними продовженням проектів PRINEX (електронна система обміну попередньою інформацією між митними органами Республіки Білорусь та України) та IVKO. Вони стосуються можливостей розміщення стаціонарної скануючої системи в пункті пропуску «Нова Гута» для спільного використання українськими та білоруськими митними підрозділами та розробки додатку для мобільних пристроїв, що міститиме дані про черги у пунктах пропуску та інформацію для громадян, які перетинають державний кордон. Обидва проекти зараз знаходяться на розгляді в Європейській комісії.

Наступне засідання Керівної Ради проекту IVKO заплановано провести у вересні – на початку жовтня поточного року в м. Мінськ (Республіка Білорусь).

Митники вилучили велику партію таблеток з психотропною речовиною

На митному посту «Устилуг» Волинської митниці ДФС працівники управління протидії митним правопорушенням та міжнародної взаємодії виявили та припинили спробу незаконного ввезення на територію України значної кількості психотропних речовин.

Пасажир автомобіля, який в’їжджав в Україну з Польщі смугою руху «зелений коридор» через пункт пропуску «Устилуг», намагався у рюкзаку, разом з особистими речами, таємно завезти партію таблеток «AКAТAR» та «CIRRUS». Такі таблетки можуть містити в своєму складі особливо небезпечні психотропні речовини.

Контрабандний товар, а саме: 550 блістерів, де містилося 6600 таблеток «AКAТAR» та 28 блістерів, де містилося 168 таблеток «CIRRUS», виявили під час повного митного огляду за допомогою технічних засобів митного контролю.

На підставі ст. 511 Митного Кодексу України таблетки тимчасово вилучили, призначена їх експертиза. Правоохоронним органам за належністю направлене повідомлення про протиправне діяння, що містить ознаки злочину, яке кваліфікується частиною 1 статті 305 Кримінального Кодексу України.

Працівники митниці затримали понад дві тонни незадекларованих виробів із текстилю

Перемістити незадекларований вантаж намагався громадянин України, мешканець Львівщини, який прибув з Республіки Польщі в пункт пропуску «Смільниця» (Львівська обл.) автомобілем «IVEKO». Для перетину кордону обрав смугу руху «червоний коридор».

У декларації громадянин заявив про відсутність вантажу. Однак під час митного огляду транспортного засобу в боксі поглибленого огляду в вантажному відсіку автомобіля було виявлено товар, який відповідно до Митного кодексу України підлягає обов’язковому декларуванню. Зокрема, в автомобілі перевозили 2 361 кг текстильних виробів в асортименті виробництва Туреччини.

Отже, громадянин не заявив за встановленою формою точних і достовірних відомостей про наявний в нього товар. Такі дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 472 Митного кодексу України.http://sfs.gov.ua/data/material/000/248/327647/img/5a8af12e0bfb7.jpg

Товар вилучено. Його вартість буде встановлено додатково. Справу скерують до суду.

ДФС: У пункті пропуску «Гоптівка-Нехотєєвка» відновлено режим пропуску транспортних засобів

У пункті пропуску «Гоптівка-Нехотєєвка», де утворилися черги вантажних автомобілів через вихід з ладу інспекційно-оглядового рентгенівського комплексу російської сторони, ситуація стабілізується. За інформацією, о 12.00 суміжною стороною обладнання було полагоджено та відновлено штатний режим попуску.

На 16.00 у черзі на виїзд з України у пункті пропуску «Гоптівка» знаходиться близько 50 автомобілів. Ще 90 транспортних засобів очікують за межами пункту.

За добу проблему, що виникла, буде усунуто у повному обсязі.

З метою уникнення затримок у пропуску через державний кордон України у пункті пропуску «Гоптівка-Нехотєєвка» представникам перевізників пропонуємо використовувати інші маршрути переміщення товарів до Російської Федерації, зокрема, переміщення через пункт пропуску «Плетенівка-Шебекіно» Харківської митниці ДФС або через автомобільні пункти пропуску інших митниць.

Також звертаємо увагу, що у зоні діяльності Сумської митниці ДФС всі пункти пропуску працюють у штатному режимі. Так, зокрема, на митному посту «Бачівськ» перебуває 15 транспортних засобів, «Юнаківка» - 7, «Велика Писарівка» - 7, «Катеринівка» - 0.

Нагадаємо, що, починаючи з 17 лютого 2018 року, фіксувалося накопичення вантажних автомобілів, які прямували в напрямку виїзду з України. Так, станом на ранок 19.02.2018 перед пунктом пропуску «Гоптівка» перебувало понад 100 вантажівок в очікуванні в’їзду на його територію та ще близько 70 на території пункту.

Одеські митники спільно з прикордонниками завадили спробі незаконного переміщення партії сильнодіючих препаратів

Спробу незаконного переміщення було зафіксовано у Морському торговельному порту «Чорноморський» під час завантаження судна, яке прямувало до Туреччини. Препарати були виявлені в одній з вантажівок, якою керував громадянин Туреччини, у ході митно-прикордонного контролю із залученням кінологічної команди Одеської митниці.

У середині рефрижераторної установки напівпричепу з товаром українського виробництва «курячі чверті заморожені» у двох картонних коробках знаходилися сильнодіючі стероїдні препарати: 200 ампул «Nandronone D» та 6 тисяч пігулок «Danabol».

Їх переміщення через митний кордон України з приховуванням від митного контролю містить ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ст. 201 Кримінального Кодексу України.

Як з’ясувалося, водій вантажівки припас ще 2 «сюрпризи».

У коробках з сильнодіючими препаратами також було 3 тисячі пігулок анаболічного стероїдного препарату «Oxadrolon», який згідно з Переліком, затвердженим Міністерством охорони здоров’я України, до сильнодіючих не належить.

Незважаючи на специфіку вантажу, який потребує певного температурного режиму, холодильна установка була відключена. Коли митники попросили увімкнути її, випало кілька пачок сигарет «PARLIAMENT» з марками акцизного податку України. Всього винахідливий водій сховав у технічній порожнині холодильної установки 240 таких пачок.http://sfs.gov.ua/data/material/000/248/327558/img/5a8ab348450bd.jpg

Наразі тривають процесуальні дії щодо факту фіксації виявленого правопорушення. Відповідне повідомлення направлено до правоохоронних органів.

Викрито «будівельні» махінації на 26,2 млн. гривень

Підрозділом боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом, ГУ ДФС у Київській області спільно з місцевою прокуратурою встановлено ознаки фіктивної діяльності з боку суб’єктів господарювання.

Так, посадові особи низки підприємств м. Києва та Київської області, зловживаючи своїм службовим становищем, для заволодіння коштами підприємства, що діє у сфері будівництва транспортних споруд, оформили податкові накладні з постачання будівельних матеріалів та надання послуг з будівництва.

У ході дослідження реальність реалізації товарів було не підтверджено. Таким чином порушники привласнили кошти підприємства-будівельника на суму 26,2 млн. грн. для подальшої легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом.

За вказаними фактами до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості про вчинення кримінального правопорушення за ознаками злочину, передбаченого ст. 191 КК України.

Здійснюється кримінальне провадження.

Викрито міжнародну схему постачання тютюну для кальяну на територію ЄС

Державна фіскальна служба та правоохоронні органи Німеччини викрили міжнародну схему постачання тютюну для кальяну на територію Європейського Союзу. Використовуючи механізм фіктивного вивезення товару у режимі «транзит», тобто фізично він не перетинав кордон, ділки реалізовували тютюн в ЄС. Україна використовувалась як кінцева країна у транзитному маршруті. Таким чином, «бізнесмени» ухилялися від сплати митних платежів.

Департаментом організації протидії митним правопорушенням та міжнародної взаємодії ДФС спільно з представниками митної кримінальної служби Німеччини «ZOLLKRIMINALAMT» здійснено контрольовану поставку за фіктивним вивезенням з території Європейського Союзу партії тютюну для кальянів вагою 2,5 т.

За результатами огляду транспортного засобу Mercedes-Benz з українською реєстрацією в зоні діяльності міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Ягодин-Дорогуск» Волинської митниці ДФС встановлено, що замість вантажу «тютюн для кальяну» переміщувались відходи деревини «тирса», що змішані з фруктовим джемом. Таким чином, був зімітований тютюн. І цей вантаж не викликав підозр у польських митників. Крім того, у транспортному засобі виявлено приховані додаткові номерні знаки та інше свідоцтво про реєстрацію на вказаний мікроавтобус.

За результатами встановлено, що товар «тютюн для кальяну» дійсно залишався в країнах ЄС, а в свою чергу на територію України переміщувався транспортний засіб (мікроавтобус) з фіктивним вантажем. Вся процедура супроводжувалась заміною реєстраційних номерних знаків та документів у нейтральній зоні між пунктами пропуску.

Такі дії дали змогу уникнути сплати податків на території ЄС на суму близько 140 тис. євро.

Мирослав Продан: Майже 90% товарів при експорті оформлюється за принципом «єдиного вікна»

Сьогодні 89% митних оформлень товарів у режимі «експорт» вже здійснюється за принципом «єдиного вікна». У режимі «імпорт» ця кількість дещо менша та складає 69%. Про це повідомив в.о. Голови ДФС Мирослав Продан під час зустрічі з представниками Американської торговельною палати в Україні.

«Ми доопрацювали програмний продукт, в якому сьогодні працюють митники та всі суміжні служби, які представлені та здійснюють контроль в пунктах пропуску. І сьогодні платник податків за допомогою відповідного програмного забезпечення може в режимі он-лайн з телефону, планшету, чи іншого пристрою фактично здійснювати всі процеси митного оформлення не перебуваючи безпосередньо в пункті пропуску або на внутрішній митниці», - зазначив очільник ДФС.

Мирослав Продан також розповів, що ДФС вже вирішено проблему, спричинену необхідністю надсилання платниками одних і тих самих сканованих документів кілька разів. Саме на це було найбільше нарікань з боку платників. Відтепер документ, який вже подавався в інформаційну систему в сканованому вигляді, надавати не потрібно – варто лише вказати код, номер, дату документа та номер справи, до якої прикріплявся цей документ, і він буде доступним в інформаційній системі для відповідних контролюючих органів.

Крім того, запроваджено новий сервіс для декларантів – запит номеру справи в «єдиному вікні» для тих підприємств, які не отримали повідомлення про перетин кордону. Цей сервіс необхідно використовувати при ввезенні товарів морським або повітряним транспортом, а також при внутрішньому залізничному транзиті. Введено також і функцію подання заяви підприємством на здійснення митного оформлення за принципом «єдиного вікна» на основі декларації, яка ще не подавалася до митного оформлення, однак відомості про товари та транспортні засоби вже відомі.

«Останні зміни були прийняті Урядом буквально наприкінці січня. ДФС доопрацювала розроблений спеціальний програмно-інформаційний комплекс, інтегрований в автоматизовану систему митного оформлення «Інспектор». Основні нововведення, передбачені цими змінами, вже введено в експлуатацію»,– підкреслив очільник ДФС.

Мирослав Продан також зазначив, що ДФС готова до обговорення та покращення роботи сервісу та закликав бізнес долучитися до цієї роботи.

Не менш важливим питанням, яке викликало зацікавленість та широке обговорення серед бізнесу, стала робота автоматизованої системи моніторингу ризиків та блокування податкових накладних.

За словами Мирослава Продана, в ДФС на сьогодні очікують на ухвалення постанови, якою передбачено право фіскальної служби в подальшому встановлювати критерії оцінки ризиків для зупинки реєстрації податкових накладних. Постанова наразі в процесі обговорення, тому сьогодні ще є час для зняття всіх проблемних питань для того, щоб коли система поновить свою роботу, були збережені інтереси і бізнесу, і держави.

У свою чергу представники бізнесу відзначили важливість процесу вдосконалення критеріїв для покращення роботи системи і тому запропонували провести окрему зустріч для більш детального обговорення необхідних змін.

Очільник ДФС також звернув увагу присутніх на найближчі плани фіскальної служби. Так, у відомстві розраховують на прийнятті вже у першій половині цього року законопроекту щодо впровадження інституту уповноваженого економічного оператора. Крім того, вже здійснено підключення до глобальної системи контролю за контейнерними перевезеннями. Вже буквально 1 березня буде запущена перша припортова група на Одеській митниці. Така ж група працюватиме в «Борисполі».

Під час зустрічі представники бізнесу також звернули увагу на важливості роботи ДФС із запровадження нових сервісів в «Електронному кабінеті платника» та загалом сервісного обслуговування платників податків.

Мирослав Продан: Нам залишилося створити дієвий механізм СМКОР без негативних «побічних ефектів»

У ДФС очікують на ухвалення постанови, проект якої оприлюднено Міністерством фінансів України для обговорення, щодо роботи системи ризиків з ПДВ. Головною відмінністю є те, що в ній передбачено право ДФС встановлювати у подальшому критерії оцінки ризиків для зупинки реєстрації податкових накладних.

«Фактично ми беремо відповідальність за роботу СМКОР на себе. І робимо це свідомо. Ми дійсно хочемо знайти баланс між інтересами держави та підприємців. Насправді, я вважаю, відповідальний бізнес також зацікавлений у тому, щоб була вибудована ефективна система перешкоджанню схемам з фіктивним ПДВ. Інакше на ринку не буде чесних і рівних умов для всіх учасників», – розповів в.о. Голови ДФС Мирослав Продан в інтерв’ю інтернет-виданню «Економічна правда».

За його словами, минулого року критерії не завжди коректно спрацьовували і під блокування потрапляв реальний бізнес. Враховуючи це Верховною радою України було надано час на перезавантаження цього процесу.

«Як ви знаєте, всі податкові накладні, які були заблоковані до 1 грудня і по яких був розпочатий процес оскарження повинні бути зареєстровані. Станом на 1 грудня 2017 року було відмовлено у реєстрації 44,8 тис. податкових накладних на суму 2,1 млрд.грн.», – зазначив Мирослав Продан.

На виконання закону ДФС надано на реєстрацію 42 тис. податкових накладних/розрахунків коригування на суму ПДВ 1,9 млрд.грн. З них станом на сьогодні зареєстровано вже 39,3 тис. ПН на 1,6 млрд. грн., мова йде про майже 8 тисяч платників податків. Наразі очікують ліміту 2,6 тис. податкових накладних на суму ПДВ 253 млн грн.

Очільник ДФС також підкреслив, що протягом минулого року завдяки роботі СМКОР вдалося упередити значні обсяги фіктивного ПДВ. Так, якщо за перше півріччя 2017 року нарахування з ПДВ у середньому становили 13,6 млрд. грн., то за друге півріччя - коли СМКОР запрацював у автоматичному режимі – 16,7 млрд. грн.

«Тому я і кажу: будь ласка, давайте разом – підприємці, ДФС, законодавці, експерти – приходити до узгодженого рішення. Це потрібно не ДФС, це потрібно країні. Тому що втрачає державний бюджет, і втрачає мільярди», – наголосив очільник ДФС.

Мирослав Продан: У січні 2018 року в Україну ввезено у шість разів більше електрокарів, ніж у січні минулого року

У минулому році в Україну було імпортовано 2,7 тис. електромобілів. Про це розповів в.о. Голови ДФС Мирослав Продан в інтерв’ю інтернет-виданню «Економічна правда».

За його словами, питома вага електрокарів в імпорті усіх транспортних засобів надзвичайно мала. Адже загалом протягом 2017 року було ввезено 80,5 тис. нових авто та майже 73 тис. уживаних.

«Але я переконаний, що кількість електрокарів зростатиме щороку – громадяни почнуть переходити на екологічні авто. Збільшення попиту ми бачимо вже по січню. Увезено 793 електромобілі, що у 6 разів більше, ніж у січні минулого року», - підкреслив Мирослав Продан.

Він зазначив, що у багатьох європейських країнах, таких як Фінляндія, Норвегія, Данія, держава виплачує дотації своїм громадянам, які купують електрокари. Це має велике значення для захисту екології та здоров’я людей. Багато країн планують у найближчі роки повністю відмовитися від двигунів внутрішнього згоряння.

«Для України це ще й можливість знизити залежність від імпортних нафтопродуктів. До речі, з 2016 року імпорт електрокарів уже був звільнений від сплати ввізного мита. І завдяки цьому обсяги ввезення збільшилися на 13%. З цього року економія при імпорті електрокарів складе, як мінімум, 20%», - наголосив Мирослав Продан.

У ДФС проведено семінарське заняття за участі представників Національного агентства з питань запобігання корупції

У рамках професійного навчання без відриву від роботи Департаментом кадрової політики та роботи з персоналом 16 лютого 2018 року було організовано та проведено семінарське заняття для працівників структурних підрозділів ДФС за участі представників Департаменту фінансового контролю та моніторингу способу життя та Департаменту антикорупційної політики Національного агентства з питань запобігання корупції Тетяни Макарової та Юрія Дмитрієва на тему: «Електронне декларування».

Заняття відкрила директор Департаменту кадрової політики та роботи з персоналом Тетяна Пажитнова, яка відмітила важливість своєчасної подачі декларацій для державних службовців та наголосила на юридичній відповідальності декларанта за недостовірність поданих в декларації відомостей.

Під час проведення заняття розглядались особливості роботи електронної системи декларування, заповнення різних типів декларацій: щорічна (до 1 квітня), перед звільненням, після звільнення та декларація кандидата.

Також лекторами було акцентовано увагу на те, що:

перевірку своєчасності подання декларацій проводить орган, в якому працює декларант;

декларації є відкритими за режимом доступу (за винятком персональних даних);

заповнюється декларація та подається в електронній формі через веб-сайт НАЗК;

перевірку декларацій проводить НАЗК;

є можливість подання виправленої декларації за ініціативою декларанта, але лише один раз, протягом 7 днів після заповнення декларації.

У ході заняття було надано лекторами відповіді на питання слухачів щодо особливостей заповнення електронної декларації та проблемні аспекти, які виникають під час їх заповнення.

Одеські митники спільно з прикордонниками попередили спробу незаконного переміщення партії виробів із бурштину

Вироби із «сонячного каменю» були виявлені під час завантаження на пором в Іллічівському морському рибному порту автомобіля, який транзитом з Литви до Туреччини перевозив роутери.

Водій вантажівки, громадянин Туреччини, приховав серед особистих речей в валізі та в ящиках для інструментів 10 кілограмових пакунків з бурштиновими прикрасами.

Під час здійснення митного контролю прикраси з дорогоцінного каміння митники знайшли разом з чотирилапим помічником Меджиком, на особистому рахунку якого великі партії тютюнової продукції.

Наразі тривають відповідні процесуальні дії щодо фіксації факту митного правопорушення.

Протягом 2017 року було зареєстровано 264 тис. фізичних осіб-підприємців

Протягом минулого року кількість фізичних осіб, які зареєструвалися підприємцями і розпочали свою діяльність, склала 264 тис. осіб. Натомість закрилося 129 тис. працюючих фізичних осіб-підприємців. Про це розповів в.о. Голови ДФС Мирослав Продан в інтерв’ю інтернет-виданню «Економічна правда».

«Я вважаю всі ФОПи, що були відкриті торік, працюючими, адже вони обов’язково сплачують ЄСВ, а для цього необхідно працювати та отримувати прибуток», – наголосив Мирослав Продан.

Він також зазначив, що з грудня 2016 року підприємницьку діяльність припинили 515,2 тис. ФОПів. Із них таких, що реально працюють, було лише 129 тис., тобто 25%.

«Решта - це підприємці, які протягом останніх років не здійснювали господарську діяльність, не декларували доходи, не сплачували податки. Здавали «нульові» звіти раз на рік - ось і вся діяльність», – пояснив очільник ДФС.

Мирослав Продан також зазначив, що на мотивацію підприємців працювати та сплачувати податки не вплинуло підвищення мінімальної заробітної плати, а відповідно і збільшення ЄСВ.

«Звичайно, «фактор 3200» спрацював. 2017 року надходження ПДФО зросли на 42%, ЄСВ – на понад 37%. Але потенціал, звичайно, ще надвеликий. Проблема зарплат у «конвертах» залишається, і її лише підвищенням «мінімалки» чи штрафами не вирішити», – підкреслив Мирослав Продан.

Сумські митники зупинили вивезення з країни колекції поштових марок

Сумські митники не дозволили вивезти з території України партію колекційних поштових марок. Факт зафіксовано під час митного контролю на митному посту «Бачівськ».

Незаконно перемістити 767 колекційних поштових марок до 1991 року випуску намагався громадянин Казахстану.

Раритетні марки митники виявили в дорожній сумці з особистими речами під час огляду транспортного засобу, на якому переміщувався правопорушник. До митної декларації чоловік цей товар не вніс і не заявив при усному опитуванні.

Таким чином, громадянин порушив митні правила, передбачені статтею 471 Митного кодексу України. За цим фактом складено протокол про порушення митних правил.

Нагадуємо, що вивезення за межі території України знаків поштової оплати, виданих до 1991 року, можливе лише за наявності відповідного дозволу.http://sfs.gov.ua/data/material/000/248/327137/img/5a855a0163ad3.jpg

Згідно з вимогами п. 9 Інструкції про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон дозвіл на вивезення за межі території України не потрібен для знаків поштової оплати України: поштових марок і блоків, маркованих поштових конвертів і маркованих поштових карток, виданих після 1991 року.

Павло Дроняк: Платники зобов’язані подати декларацію, якщо отримували доходи без податкових агентів

Якщо у 2017 році платник податків отримував доходи лише за участі податкових агентів, подавати декларацію про доходи йому не потрібно. Якщо ж такі доходи він отримав без податкових агентів або отримав доходи, при отриманні яких особа зобов’язана подати декларацію, то така особа за результатами 2017 року повинна подати декларацію про доходи до 2 травня 2018 року. Про це розповів директор Департаменту податків і зборів з фізичних осіб ДФС Павло Дроняк в інтерв’ю виданню «Факти».

За його словами, до податкових агентів належать усі підприємства, підприємці, а також особи, які займаються незалежною професійною діяльністю, які нараховують та виплачують фізичним особам доходи у вигляді зарплатні, гонорарів, винагород за разову роботу, дивідендів, премій тощо. Саме такі податкові агенти відповідно до Податкового кодексу несуть відповідальність за нарахування та сплату податку на доходи фізичних осіб до бюджету.

Без участі податкових агентів можна отримати винагороди які виплачуються людям, що працюють за наймом у приватних осіб. Це – хатні робітниці, садівники, няні, гувернантки, будівельники тощо. Крім того, до таких доходів належать і кошти, які отримують люди від здачі свого житла в оренду.

При цьому податок сплачується не тільки при здачі в оренду житлових приміщень, але й гаражів, дачних будинків, присадибних та інших земельних ділянок, а також при наданні в оренду транспортних засобів.

«Якщо нерухомість або інше майно орендує юридична особа або фізична особа-підприємець, то податковим агентом є саме орендатор. Він і повинен утримати та перерахувати до бюджету податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18% та військовий збір за ставкою 1,5%. Якщо майно здається в оренду фізичній особі, то податок та військовий збір сплачує орендодавець», – пояснив Павло Дроняк.

Він також наголосив, що не потрібно декларувати доходи тим громадянам, які протягом року продали не більше одного житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, дачного будинку, а також земельної ділянки у розмірі, передбаченому для безкоштовної приватизації. При цьому таке майно має бути у володінні особи більше трьох років. Також не оподатковується дохід, отриманий від продажу успадкованого майна.

Якщо ж людина продає другу квартиру за рік, то вона сплачує податок на доходи фізичних осіб та військовий збір.

Не підлягають оподаткуванню також операції з продажу (обміну) протягом року одного легкового автомобіля та/або мотоцикла та/або мопеда. Разом з тим, продаж таких транспортних засобів більше ніж один раз на рік або продаж інших видів транспортних засобів підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб та військовим збором.

При цьому згідно з Податковим кодексом, нотаріус зобов’язаний перевіряти сплати податку перед тим, як завірити угоду купівлі-продажу. Після цього податок вважається сплаченим і подавати декларацію громадянам не потрібно.

Найбільш цікаві виявлення Харківською митницею ДФС контрабанди у 2017 році

Найважливішою та найскладнішою ділянкою роботи працівників митниці є боротьба з контрабандою та порушеннями митних правил. 2017 рік був досить цікавим в сенсі резонансних та нетипових подій.

Найбільш неординарні схованки використовували правопорушники для переміщення через кордон наркотичних речовин.

Так, у січні 2017 року в пункті пропуску «Гоптівка» харківські митники з допомогою службового собаки Любомира виявили «коноплю», яка була прихована в буханці білого хліба.

Того ж місяця незвичайні цукерки провозили автобусом «Костянтинівка – Москва». Службовий собака Любомир спрацював на одного з пасажирів, який перевозив 230 грамів «травички» у пакеті в упаковках від цукерок.

Ще однією цікавою схованкою для «травички» була качка. У лютому 2017 року «фаршировану качку» із 300 грамами марихуани переміщував один із пасажирів автомобілю, який прямував з Кривого Рігу до Москви. І знов спрацював службовий собака митників Любомир.

У червні «кіндер сюрприз» із сюрпризом провозили в пункті пропуску «Гоптівка». В ході огляду автівки на підлозі біля сидіння водія у барсетці серед інших речей у контейнері з-під іграшки «кіндер сюрприз» було виявлено згорток фольги, в якому знаходилось 11 грамів канабісу.

У серпні майже 70 грамів марихуани винахідливий пасажир авто приховав в цибулі. При огляді його дорожньої сумки було виявлено пакет з п’ятьма цибулинами, дві з яких були склеєні, а всередині знаходились пакетики з марихуаною.

У листопаді 2017 року 3 кг«травички» перевозили в якості «веселого сувеніру» через пункт пропуску «Гоптівка». У ході митного контролю автівки, яка рухалась в напрямку Росії, службовий собака Харківської митниці ДФС Арчі спрацював на сумку у багажному відділенні, яку віз у якості передачі власник автомобіля. При подальшому огляді в сумці серед ласощів було виявлено чотири коробки з-під печива «Харківський сувенір», наповнені наркотичною речовиною.

Але не лише наркотичні речовини ховали громадяни від митного контролю.

У березні 2017 року майже 2 кілограми золота виявили харківські митники в пункті пропуску «Гоптівка». Громадянка України прямувала в якості пасажирки одного з авто до Росії. Після того, як в ході проведення митного контролю в її валізі під підкладкою були виявлені золоті вироби та золотий лом у великій кількості, громадянці було запропоновано пред’явити речі, що знаходяться при ній. Жінка добровільно дістала з нижньої білизни декілька пакунків із золотом.http://sfs.gov.ua/data/material/000/248/327048/img/5a845d45d5581.jpg

Того ж місяця в пункті пропуску «Гоптівка» харківськими митниками припинено спробу незаконного вивезення майже8 кгбурштину. 36-річний мешканець Донецької області намагався вивезти «сонячне каміння», приховавши його в конструктивних порожнинах свого авто.

Відносно всіх правопорушників Харківською митницею ДФС були складені протоколи про порушення митних правил відповідно до вимог Митного кодексу України.

Міжнародні експерти проведуть діагностичну оцінку системи податкового адміністрування ДФС

На відкритості діяльності та готовності ДФС надати всю необхідну інформацію для об’єктивної оцінки роботи служби наголосив в.о. Голови ДФС Мирослав Продан під час зустрічі з делегацією експертів оціночної групи TADAT та представників Європейського Союзу. Іноземна делегація, яка розпочала свою роботу в ДФС, протягом двох тижнів проводитиме діагностичну оцінку системи податкового адміністрування ДФС з використанням інструменту TADAT.

TADAT оцінює ефективність національного податкового органу відповідно до дев’яти Ключових областей результативності. Зокрема, мова йде про ефективність управління ризиками та доходами (процес збору податків), своєчасність подання податкових декларацій та сплати податків, декларування достовірних даних.

«Ми абсолютно відкриті і готові надавати необхідну інформацію з метою об’єктивної оцінки всіх процесів, які відбуваються в фіскальній службі. На сьогодні затверджені концептуальні зміни щодо розвитку ДФС на найближчі 2 роки і логічним було б отримати незаангажовану думку міжнародної місії для внесення коректив в процес реформування, якщо це буде необхідно», - зазначив Мирослав Продан.

Очільник ДФС підкреслив, що протягом минулого року була започаткована та на сьогодні знаходиться на різних стадіях реалізації значна кількість проектів, пов’язаних, зокрема, з адмініструванням податку на додану вартість та його відшкодуванням, запровадженням нових електронних сервісів.

За його словами, на теперішній час фактично 97% заявлених до відшкодування сум ПДВ отримуються платниками протягом наступного місяця. А ще буквально рік тому близько 40% таких сум відшкодовувалися протягом наступного місяця, а по решті проводилися контрольно-перевірочні заходи і період їх відшкодування міг тривати до двох років.

«Сьогодні в нас є надзвичайно амбітні плани, пов’язані з підготовкою до прийняття законопроекту про податок на виведений капітал, який замінить податок на прибуток. Це суттєво знизить податкове навантаження на бізнес, який планує розвиватися в Україні. Мова йде як про іноземні інвестиції, так і про внутрішньодержавні», - підкреслив Мирослав Продан.

Він також зазначив, що відповідно до нововведень у законодавстві з 1 січня цього року по інвестиціях, які залучаються в Україну у вигляді устаткування, виробничих потужностей тощо, є можливість отримання відстрочки до двох років по сплаті ПДВ. Це, за заявами представників бізнес-спільноти, сприятиме розвитку бізнесу та створенню робочих місць в Україні.

Крім того, відповідно до доручення Прем’єр-міністра України ДФС сьогодні працює над стратегією реалізації законодавчих змін для запровадження електронної акцизної марки і змінами в законодавстві щодо реєстраторів розрахункових операцій.

«Таким чином ПДВ, по якому здійснюється системна робота, заміна податку на прибуток податком на виведений капітал, запровадження електронної акцизної марки, яка фактично унеможливить будь-які тіньові схеми по підакцизній групі товарів, РРО дадуть нам можливість в цілому по Україні орієнтуватися за обсягами оподатковуваних операцій та, відповідно, і формувати базу оподаткування», - підкреслив Мирослав Продан.

Довідково.

TADAT – це діагностичний інструмент оцінки Податкової Адміністрації, призначений забезпечити отримання стандартних засобів оцінювання стану найважливіших компонентів національної системи податкового адміністрування та її рівня у контексті міжнародної провідної практики.

TADAT є глобальним інструментом, який може бути використаний будь-якою країною з метою оцінки відносно сильних та слабких сторін її системи податкового адміністрування.

На виконання судових рішень ДФС проведено 652 документальні перевірки

Під час розслідування кримінальних проваджень органами досудового слідства з метою збору доказів про вчинені правопорушення ініціюється проведення документальних перевірок суб’єктів господарювання на підставі підпункту 78.1.11 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України.

У 2017 році ДФС на виконання судових рішень проведено 652 документальні позапланові перевірки платників податків, за результатами яких донараховано 8,1 млрд. грн. податкових зобов’язань разом зі штрафними санкціями.

Наприклад, документальною позаплановою перевіркою ТОВ «Н» (м. Київ) встановлено, що відповідно до виписок по рахунках у банках зазначеним товариством від ТОВ «Г» отримано 204,3 млн. гривень.

Під час допиту фінансовий директор ТОВ «Н» повідомив, що вказані кошти одержано товариством в якості безповоротної фінансової допомоги, яка у податковій звітності не декларувалась. Податок на прибуток не сплачувався.

Згідно з показниками фінансового звіту суб’єкта малого підприємництва, поданого ТОВ «Н», дебіторська та кредиторська заборгованість на кінець звітного періоду відсутня.

Таким чином, перевіркою встановлено заниження доходу ТОВ «Н» на суму безповоротної фінансової допомоги та податку на прибуток на 36,8 млн. гривень.

Донараховану суму грошових коштів (разом зі штрафними санкціями) у розмірі 46 млн. грн. сплачено до бюджету у повному обсязі.

Сумські митники вилучили ювелірні прикраси

Сумські митники спільно з працівниками Служби безпеки України під час здійснення митного контролю потягу «Київ - Москва» на станції Конотоп виявили контрабандні прикраси.

Сховані вироби митники знайшли у робочому тамбурі. Вони були приховані в рундуці для зберігання вугілля та присипані шаром цієї горючої копалини. У 7 пакунках знаходилися ланцюжки, перстні, браслети та підвіски, виготовлені з металу білого кольору в кількості 703 штуки. Прикраси вилучено та передано до відповідних органів для проведення експертизи.

Відносно порушника, який намагався перевезти прикраси, посадовими особами Сумської митниці ДФС складено протокол про порушення митних правил за ч.1 ст.483 Митного кодексу України “Переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон Україні з приховуванням вид митного контролю”.

Щодо розслідування незаконного збагачення та декларування недостовірної інформації може завадити боротьбі з корупцією в Україні — експерти

Роз’яснення Національного агентства за питань запобігання корупції (далі — НАЗК) до Закону України «Про запобігання корупції» в частині розслідування кримінальних правопорушень за статтями 366-1 та 368-2 КК України стало ще однією загрозою на шляху боротьби з корупцією. Оскільки, попри очевидну незаконність тез вказаного роз’яснення, вже є прецеденти використання його як юридичної технології.

На цьому детектив НАБУ Руслан Мельник акцентував увагу учасників експертного обговорення на тему «Незаконне збагачення і внесення недостовірної інформації в е-декларації. Чи відповідатимуть чиновники за вчинення злочинів, передбачених статтями 366¹ і 368² КК України», організованого програмою «Антикорупційна ініціатива ЄС» та Ради громадського контролю при НАБУ 14 лютого.

Приміром, у тому числі на роз’ясненні НАЗК базувалася позиція захисту під час обрання запобіжного заходу стосовно голови Держаудитслужби, яка підозрюється у незаконному збагаченні в розмірі близько 10 млн грн та декларуванні недостовірних даних — мовляв Агентство інформацію щодо неї не перевіряло, розбіжностей не встановило, тому НАБУ не має права притягувати чиновницю до відповідальності.

Інший приклад — відкриття Окружним адміністративним судом м. Києва провадження у справі за позовом народного депутата Ігоря Мосійчука до Директора Національного бюро. У своєму позові нардеп вимагає зобов’язати Артема Ситника видати наказ, відповідно до якого детективи НАБУ зможуть відкривати кримінальні провадження за фактами незаконного збагачення та декларування недостовірних відомостей тільки після попереднього встановлення таких фактів НАЗК.

«Рішення НАЗК виходить за межі його повноважень. Тому жоден орган держави не повинен його застосовувати, особливо зважаючи на вже відомі випадки посилання на нього у судах», — акцентував старший радник програми «Антикорупційна ініціатива ЄС в Україні» (EUACI) Клеменс Мюллер, представляючи висновок EUACI з цього питання.

Детектив НАБУ зазначив, що позиція Національного бюро (за посиланням: https://nabu.gov.ua/novyny/rekomendaciyi-nazk-shchodo-umov-rozsliduvannya-zlochyniv-za-stattyamy-366-1-ta-368-2) залишається незмінною, особливо з огляду на «продуктивність» роботи НАЗК. Він нагадав, що за період розслідувань НАБУ скерувало до НАЗК запити на здійснення повної перевірки декларацій у 33 епізодах незаконного збагачення та декларування недостовірних даних. Висновок Бюро отримало лише у п’яти епізодах, тобто лише на 15% від усіх запитів.

Низку законодавчо обґрунтованих аргументів про безпідставність роз’яснення НАЗК навели й інші експерти-учасники обговорення. Зокрема, керівник Центру політико-правих реформ Микола Хавронюк, експерт Антикорупційної групи РПР Олександр Лємєнов, голова правління State Watch Гліб Каневський, координатор коаліції «Декларації під контролем» Олександра Дрік.

Нагадуємо, 8 грудня 2017 року НАЗК оприлюднило Рішення №1375, у якому розтлумачило окремі положення Закону України «Про запобігання корупції». Зокрема, у вказаному роз’ясненні НАЗК встановлює необхідну обов’язкову наявність кількох умов для внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених статтями 366-1 та 368-2 КК України. На думку НАЗК, слідчий не може розпочати досудове розслідування, поки НАЗК не здійснить повну перевірку декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та не встановить за наслідками такої перевірки фактів порушення антикорупційного законодавства.

НАБУ потрібно створити всі умови для безперешкодної роботи

Національне антикорупційне бюро України показало себе як дійсно незалежний ефективний орган. Аби його зусилля у боротьбі з корупцією отримували остаточний результат, потрібно усунути перешкоди, які наразі стримують імплементацію антикорупційної реформи. Передусім, це — відсутність Антикорупційного суду, тиск, яким супроводжується кожне розслідування стосовно топ-корупціонерів, та спроби обмежити функціональну незалежність Бюро. На цьому наголосив голова місії Міжнародного валютного фонду в Україні Рон ван Роден 14 лютого під час зустрічі представників місії із керівництвом НАБУ.

Під час зустрічі сторони обговорили принципові умови для формування Антикорупційного суду, причини появи роз’яснення НАЗК (щодо статей 366-1 та 368-2 КК України) та наслідки, які воно могло мати для діяльності антикорупційних органів, а також інші кроки, якими створюються ризики для обмеження незалежності НАБУ.

У зустрічі взяли участь з боку НАБУ — директор Бюро Артем Ситник та його Перший заступник Гізо Углава; з боку Міжнародного валютного фонду — голова місії МВФ в Україні Рон ван Роден, голова представництва МВФ в Україні Йоста Люнгман, члени місії Джонатан Памполінв, Емануель Матіас та Максим Маркевич.

НАБУ розслідує більше 100 епізодів незаконного збагачення та декларування недостовірних даних

Детективи Національного антикорупційного бюро станом на кінець січня 2018 року розслідували понад 100 епізодів незаконного збагачення та декларування недостовірних даних (статті 368-2 та 366-1 Кримінального кодексу України відповідно). Половина з цих епізодів зареєстровані за результатами аналізу відомостей з Єдиного державного реєстру декларацій осіб уповноважених на виконання функцій та місцевого самоврядування (так звана «система електронного декларування»).

Ключовими фігурантами у розслідуваннях НАБУ, кваліфікованих за статтями 366-1, 368-2 КК України, є вищі посадові особи, держслужбовці та судді. На сьогодні об’єктом дослідження у провадженнях за фактом ймовірного декларування недостовірних даних є майно загальною вартістю близько 5,5 млрд грн. Крім того детективи розслідують епізоди можливого незаконного збагачення на загальну суму 1,6 млрд грн.

За період розслідувань Бюро скерувало до Національного агентства з питань запобігання корупції запити на здійснення повної перевірки декларацій у 33 епізодах незаконного збагачення та декларування недостовірних даних. Наразі від НАЗК отримано висновок лише у п’яти епізодах – це близько 15% від усіх запитів, скерованих детективами до Агентства.

Більше деталей в інфографіці.

Нагадуємо, що 8 грудня 2017 року НАЗК затвердило рішення, яким всупереч діючому кримінальному процесуальному законодавству встановило необхідну обов’язкову наявність кількох умов для внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі – ЄРДР) за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених статтями 366-1 та 368-2 КК України. На думку НАЗК, слідчий не може розпочати досудове розслідування, поки НАЗК не здійснить повну перевірку декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та не встановить за наслідками такої перевірки фактів порушення антикорупційного законодавства. Встановлені факти до того ж, згідно з роз’ясненням, мають бути відображені у відповідному рішенні НАЗК, складеному за наслідком такої перевірки.

На переконання Національного бюро, дане рішення НАЗК суперечить чинному законодавству та не може бути застосоване. Офіційна позиція НАБУ з цього приводу https://nabu.gov.ua/novyny/rekomendaciyi-nazk-shchodo-umov-rozsliduvannya-zlochyniv-za-stattyamy-366-1-ta-368-2

Меру Одеси і трьом посадовцям Одеської міськради повідомлено про підозру. Ще трьох осіб затримано

13 лютого 2018 року детективи НАБУ під процесуальним керівництвом прокурорів САП повідомили Одеському міському голові про підозру у вчиненні кримінального правопорушення за ч.5 ст.191 КК України. Повідомлення про підозру здійснено за дорученням керівника САП Назара Холодницького, який і підписав вказаний процесуальний документ. Також про підозру повідомлено ще трьом посадовцям мерії міста: заступнику мера, директору департаменту комунальної власності та голові постійної комісії з питань комунальної власності Одеської міськради.

Процесуальну дію вчинено в порядку ст. 278, ст. 135 КПК України (оскільки місце знаходження зазначених осіб наразі не встановлено) в рамках розслідування кримінального провадженні за фактом заволодіння коштами місцевого бюджету Одеси.

Наразі вживаються необхідні заходи для встановлення місця перебування підозрюваних та, у випадку їх відсутності, вирішуватиметься питання про оголошення їх у розшук.

Крім того, 13 лютого в ході проведення слідчих дій у тому ж кримінальному провадженні в порядку ст. 208 КПК України затримано ще трьох осіб (одну посадову особу мерії Одеси та двох фізичних осіб-керівників компанії).

Ще одній особі — оцінщику — повідомлено про підозру у вчиненні злочину за ч 5 ст.191, ст. 365-2 КК України.

Зауважимо, що ухвали про проведення обшуків у згаданих посадових осіб детективи НАБУ отримали ще 18-19 грудня 2017 року. Однак уже 19-20 грудня 2017 року троє службових осіб мерії виїхали за кордон і з того часу під різними приводами не повертались, ймовірно, з метою переховування від слідства. На початку січня 2018 року за кордон виїхав і голова постійної комісії міськради.

Усі зазначені особи, на думку слідства, причетні до схеми із завдання збитків місцевому бюджету Одеси. Так, у вересні 2016 року Одеська міська рада придбала будівлю, яка раніше входила до цілісного майнового комплексу ДП Завод «Краян», за 185 млн грн у приватної структури, яка на початку 2016 року сама придбала цей комплекс на аукціоні, організованим ліквідатором держпідприємства, за 11,5 млн грн.

Отримані від міської влади кошти, фірма-продавець спробувала перерахувати компанії з ознаками фіктивності, керівник якої наразі перебуває в зоні АТО.

Проте детективи НАБУ та прокурори САП запобігли цій спробі легалізації й домоглися накладення арешту на рахунки приватної компанії-продавця будівлі. З того часу постійно вчиняються спроби зняття арешту з рахунків, в тому числі шляхом раптової зміни ціни договору у січні 2018 року.

В жовтні-грудні 2017 року один із чинних депутатів Одеської обласної ради, який, за версією слідства, є бенефіціаром компанії-продавця згаданої будівлі, разом із ще однією особою запропонували співробітнику Національного бюро неправомірну вигоду в розмірі 500 тис. дол. США в обмін на зняття арешту з рахунків компанії. Депутату та його спільнику 12 січня 2018 року Генеральною прокуратурою України повідомлено про підозру у вчиненні злочину за ч.3 ст. 369 Кримінального кодексу України («Пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі»).

Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.

Міського голову Одеси та його заступника затримано

14 лютого, в аеропорту Бориспіль детективи НАБУ та прокурори САП відповідно до ст. 208 КПК України затримали Одеського міського голову та його заступника, яких підозрюють у вчиненні злочину, передбаченого ч.5 ст.191 КК України («Заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем»).

Наразі з усіма підозрюваними виконуються слідчі та процесуальні дії, а також вирішується питання про обрання запобіжних заходів.

Нагадуємо, що 13 лютого детективи НАБУ та прокурори САП повідомили про підозру чотирьом посадовцям мерії Одеси, в т.ч. і чинному меру, у вчиненні злочину, передбаченого ч.5 ст.191 КК України.

За версією слідства, зазначені особи можуть бути причетні до схеми із завдання збитків місцевому бюджету Одеси. Так, у вересні 2016 року мерія Одеси придбала будівлю, яка раніше входила до цілісного майнового комплексу ДП «Завод «Краян», за 185 млн грн у приватної структури, яка на початку 2016 року сама придбала цей комплекс на аукціоні, організованим ліквідатором держпідприємства, за 11,5 млн грн.

Отримані від мерії 185 млн грн фірма-продавець спробувала перерахувати компанії з ознаками фіктивності, керівник якої наразі перебуває в зоні АТО.

Завдяки вжитим заходам вдалось запобігти цій спробі легалізації й домоглися накладення арешту на рахунки приватної компанії-продавця будівлі. З того часу постійно вчиняються спроби зняти арешту з рахунків, в тому числі шляхом раптової зміни ціни договору у січні 2018 року.

Досудове слідство триває.

Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.

Для подальших успіхів антикорупційної реформи в Україні НАБУ та САП повинні залишатися незалежними — рекомендація Антикорупційної мережі OECP

Без зволікань створити Антикорупційний суд, зберегти незалежність нових антикорупційних органів та забезпечити суворе дотримання виключної юрисдикції Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) і Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) — такі рекомендації надала нашій державі Антикорупційна мережа для країн Східної Європи і Центральної Азії Організації економічного співробітництва та розвитку (далі —OECP) у Звіті за результатами 4 раунду моніторингу України.

«Створення Антикорупційного суду на сьогодні є одним із пріоритетів для України. Не лише тому, що судовій системі бракує незалежності, але й із суто професійних міркувань. Справи стосовно топ-корупціонерів, які розслідують НАБУ та САП, — складні і потребують особливо високого фахового рівня суддів» — зазначив директор департаменту фінансових розслідувань Ліхтенштейну, керівник моніторингової групи OECP Даніель Телесклаф 14 лютого, презентуючи Звіт.

Він нагадав, що ключовою умовою формування дійсно незалежного суду є прозорий добір суддів із залученням міжнародних експертів, як рекомендує Венеціанська комісія.

Даніель Телесклаф закликав українську владу бути більш рішучою у прийнятті рішень, пов’язаних із боротьбою з корупцією. «Тиск, який чиниться на НАБУ та САП, з одного боку, — це позитивний сигнал: правоохоронні органи якісно роблять свою справу. З іншого боку, це — підстава для занепокоєння. Або ви підтримуєте протистояння корупції й антикорупційні органи, або — ні, нейтральної позиції бути у цьому питанні не може», — підкреслив представник OECP.

Серед інших рекомендацій OECP — надати НАБУ та САП повний доступ до баз даних системи електронного декларування, можливість самостійно знімати інформацію з каналів зв’язку; запобігти зовнішньому втручанню у діяльність НАБУ шляхом проведення неупередженого аудиту його діяльності. Всього у Звіті викладено 25 рекомендацій щодо подальших кроків України у напрямку реалізації прийнятих міжнародних зобов’язань та інші висновки про імплементацію антикорупційної реформи в Україні.

Довідково

Звіт про імплементацію антикорупційної реформи в Україні в рамках Четвертого раунду моніторингу Стамбульського плану з дій боротьби проти корупції був затверджений у вересні 2017 року в Парижі на пленарному засіданні Антикорупційної мережі OECР.

Антикорупційна мережа для країн Східної Європи і Центральної Азії є однією із зовнішніх програм ОЕСР, яка спрямована на просування високих стандартів боротьби з корупцією у країнах-учасницях. Україна є учасником однієї з субрегіональних ініціатив Антикорупційної мережі — Стамбульського плану дій боротьби проти корупції з 2003 року та в останні роки бере активну участь у моніторингових зустрічах цієї ініціативи.

Досудове розслідування «бурштинової справи» завершено: відкрито матеріали слідства

Детективи Національного антикорупційного бюро України під процесуальним керівництвом прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури завершили досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактами одержання неправомірної вигоди за сприяння іноземній компанії в здійсненні видобутку бурштину в Україні (так звана «бурштинова справа»).

15 лютого 2018 року стороні захисту (шістьом підозрюваним, у тому числі двом народним депутатам України) відкрито доступ до матеріалів слідства.

Зокрема, підозрюваним інкримінуються такі злочини:

- народному депутату України, секретарю Комітету з питань фінансової політики і банківської діяльності Верховної Ради України — ч.4 ст.368 Кримінального кодексу України («Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою, яка займає особливо відповідальне становище»);

- народному депутату України, заступнику голови Комітету Верховної Ради України з питань промислової політики та підприємництва — ч.4 ст.368, ч.2 ст.369-2 КК України («Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою, яка займає особливо відповідальне становище»);

- помічнику-консультанту народного депутата, який, за даними слідства, виконував роль пособника — ч.5 ст.27, ч.4 ст.368 КК України («Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою, яка займає особливо відповідальне становище»);

- представнику міжфракційного об’єднання Верховної Ради України «Депутатський контроль» та двом його спільникам — ч.2 ст.28, ч.2 ст.369-2 КК України («Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди для себе чи третьої особи за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави, або пропозиція чи обіцянка здійснити вплив за надання такої вигоди»).

Нагадуємо, 19 червня детективи НАБУ затримали низку осіб, причетних до одержання неправомірної вигоди за сприяння іноземній компанії в здійсненні видобутку бурштину в Україні. За даними слідства, злочин вчинено за участі народних депутатів України.

11 липня 2017 року Верховна Рада України задовільнила відповідні подання керівника САП Назара Холодницького та надала згоду на притягнення їх до кримінальної відповідальності.

Слідство встановило щонайменше 5 епізодів злочинної діяльності, в результаті якої підозрювані отримали від представника іноземної компанії неправомірну вигоду на загальну суму понад 300 тис. дол. США. Ці кошти отримано підозрюваними для забезпечення підготовки законопроектів, незаконного впливу на посадових осіб Держгеокадастру, Держлісагентства, Держгеонадр України, органів місцевого самоврядування з метою безперешкодного ухвалення рішень на користь зазначеної іноземної компанії.

Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.

Відсутність судових вироків — головний виклик для НАБУ — Юрій Кравченко

За два роки розслідувань Національного антикорупційного бюро України до суду скеровано 107 справ, а вироки винесені лише у 18 з них. Із 29 справ, що передані до суду у липні-грудні 2017 року, розгляд по суті розпочався лише у чотирьох. Цей результат не влаштовує ані НАБУ, ані суспільство, яке очікує на справедливе покарання за корупцією. На цьому наголосив директор Харківського територіального управління Національного бюро Юрій Кравченко 9 лютого, презентуючи громадськості та ЗМІ східних регіонів Звіт про діяльність НАБУ за ІІ півріччя 2017 року.

«Лише після створення Антикорупційного суду, який забезпечить справедливе покарання корупціонерів та повернення вкрадених у держави коштів, можна буде об’єктивно оцінити діяльність Національного бюро», — підкреслив Юрій Кравченко.

За його словами, за останні півроку співробітники Харківського ТУ опрацювали 480 документів, серед яких 216 звернень громадян та 92 повідомлення про кримінальні правопорушення. За результатами їх розгляду детективи НАБУ розпочали два кримінальні провадження — за фактами отримання неправомірної вигоди представниками судової гілки влади. До громадської приймальні ХТУ у другому півріччі 2017 року звернулося понад 100 громадян, із 19 громадянами керівник теруправління зустрівся особисто.

Нагадуємо, 8 лютого 2018 року НАБУ презентувало Звіт про діяльність за ІІ півріччя 2017 року. Від початку розслідувань детективи Бюро і прокурори Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) викрили понад 300 осіб, ймовірно причетних до скоєння корупційних злочинів. Стосовно 165 з них справи уже передані до суду.

Детальний звіт про діяльність Національного антикорупційного бюро України за ІІ півріччя 2017 року — за посиланням: https://nabu.gov.ua/report/zvit-druge-pivrichchya-2017-roku

Запропоновано посилити гарантії захисту права працівників на приватність та таємницю кореспонденції

14 лютого 2018 року нардеп В. Мисик зареєстрував у Верховній Раді законопроект №8037 "Про внесення змін до Кодексу законів про працю України (щодо посилення гарантій права працівника на приватність та таємницю кореспонденції)".Проектом пропонується встановити у КЗпП додаткові гарантії захисту права працівників на повагу до приватного життя та таємниці кореспонденції, а саме:1) заборонити відеоспостереження за робочим місцем працівника без попереднього його повідомлення, крім тих випадків, коли відеоспостереження здійснюється з метою забезпечення збереження матеріальних цінностей роботодавця (але протягом обмеженого часу);2) гарантувати недоторканність кореспонденції працівника, зокрема, телефонних розмов, електронного листування, інформації про використання мережі Інтернет, здійснених за допомогою робочих телефонів, комп'ютерів тощо;3) гарантувати недоторканність персональних даних працівника, збережених на жорсткому диску його робочого комп'ютера. Передбачити, що роботодавець зобов'язаний буде проінформувати працівника під розписку про форми та умови контролю за його кореспонденцією.Якщо законопроект буде прийнятий, він набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

Переведення бухгалтера з сумісництва на основну роботу: чи подавати заяву за формою №1-ОПП?

ДФС у підкатегорії 119.06 ресурсу "ЗІР" зазначила: якщо у особи на одному і тому ж підприємстві робота бухгалтером за сумісництвом стає основним місцем роботи (без перерви), подання заяви за ф. № 1-ОПП не є обов’язковим, якщо:дані про цю особу як про бухгалтера були вже повідомлені підприємством у останній заяві за ф. №1-ОПП, прийнятій контролюючим органом,такі дані є достовірними. Переглянути облікові дані платник податків може в Електронному кабінеті.Якщо дані про особу, яка є бухгалтером, раніше не були належно надані підприємством до контролюючому органу, підприємство має подати заяву за формою №1-ОПП з позначкою «Відомості про особу, відповідальну за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку». У полі «Дата призначення» має бути вказана дата, з якої особа почала виконувати обов’язки бухгалтера на підприємстві. Якщо така робота спочатку виконувалась за сумісництвом, а потім стала основним місцем роботи (без перерви) має бути зазначена дата початку роботи за сумісництвом.

Якщо підприємець надає документ про його реєстрацію як СПД, ПДФО не утримується

Якщо підприємцем не надано копію документа, що підтверджує її державну реєстрацію як суб'єкта підприємницької діяльності, то при виплаті йому доходу утримується податок на доходи з фізичних осіб та військовий збір.Це правило не застосовується в разі нарахування (виплати) доходу за виконання певної роботи та/або надання послуги згідно з цивільно-правовим договором, коли буде встановлено, що відносини за таким договором фактично є трудовими, а сторони договору можуть бути прирівняні до працівника чи роботодавця.Отже, суб’єкт господарювання який виплачує дохід підприємцю за надані ним товари (роботи) послуги, і при цьому отримав відповідні документи, що підтверджують державну реєстрацію підприємця як суб'єкта підприємницької діяльності, то при виплаті доходу не утримує ПДФО та військовий збір, оскільки підприємець здійснює оподаткування такого доходу самостійно.Документом, що підтверджує державну реєстрацію фізичної особи як суб’єкта підприємницької діяльності є витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань.Дохід, виплачений підприємцю (незалежно від обраної системи оподаткування), податковий агент відображає у податковому розрахунку за формою №1ДФ з ознакою доходу "157".

Виправляємо помилку у звіті з ЄСВ до закінчення терміну його подання

При виявленні помилки у звіті з ЄСВ до закінчення терміну подання звіту страхувальник повторно формує та подає звіт у повному обсязі до контролюючого органу за місцем обліку.Чинним вважається останній електронний або паперовий звіт, поданий страхувальником до закінчення термінів подання звітності.Якщо страхувальником до закінчення терміну подання звіту подаються лише окремі таблиці за поточний звітний період звіту зі статусом «скасовуюча», «додаткова», цей звіт не вважається звітом і вважається таким, що не подавався.Тобто при виявленні помилки у звіті до закінчення терміну його подання, страхувальник (у тому числі ФОП та особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, що подають звітність самі за себе) повторно формує та подає звіт у повному обсязі до контролюючого органу за місцем обліку.

Як отримати довідку про доходи через Електронний кабінет

Для формування Запиту доопрацьовано «Спеціалізоване клієнтське програмне забезпечення для формування та подання звітності/запитів до «Єдиного вікна подання електронної звітності», яке розміщене на офіційному веб-сайті ДФС та є загальнодоступним для використання.Для полегшення користування спеціалізованим програмним забезпеченням розроблено та розміщено на офіційному веб-сайті ДФС «Порядок формування запиту щодо отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків у електронному вигляді з використанням електронного цифрового підпису та отримання відповіді на запит з ДФС».Відзначимо, що Запит має підписуватися електронним цифровим підписом з одночасним застосовуванням посиленого сертифікату, після чого надсилатися до ДФС на єдину електронну адресу подання звітності. Після обробки запиту на електронну адресу фізичної особи – платника податків направляється файл-відповідь, який містить відомості з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків.Зверніть увагу, що відомості про суми отриманих доходів та суми сплачених податків в електронному вигляді надаються за останні три роки (по квартально), відомості за останній звітний період (квартал) надаються через 50 днів після його закінчення.Відомості про суми отриманих доходів та суми сплачених податків надаються відповідно до:форми №1ДФ;декларації платника єдиного податку фізичної особи – підприємця;декларації про майновий стан і доходи.

Прискорену амортизацію можуть застосовувати і ті, в кого оренда машин є основним видом діяльності

Право на нарахування прискореної амортизації передбачено п. 43 підрозділу 4 розділу XX ПКУ. Так, платникам податку надано право застосування з 01.01.2017 р. мінімально допустимого строку амортизації (два роки) основних засобів (далі — ОЗ) четвертої групи (машини та обладнання) для розрахунку амортизації за прямолінійним методом — щодо нових ОЗ, якщо витрати на їх придбання понесено (нараховано) платником податків після 01.01.2017 р. і для таких ОЗ забезпечується одночасне виконання вимог:не були введені в експлуатацію та не використовувалися на території України;введені в експлуатацію в межах одного з податкових (звітних) періодів починаючи з 01.01.2017 р. до 31.12.2018 р.;використовуються у власній господарській діяльності та не продаються або не надаються в оренду іншим особам (за винятком платників податків, основним видом діяльності яких є послуги з надання в оренду майна).

Водночас у разі недотримання встановлених вимог починаючи з дати введення таких ОЗ в експлуатацію платник податку у податковому (звітному) періоді, в якому відбувся факт невикористання ОЗ у власній господарській діяльності або їх продаж, зобов’язаний відкоригувати фінансовий результат до оподаткування на такі різниці:збільшити фінансовий результат до оподаткування на суму нарахованої амортизації ОЗ відповідно до п. 43 підрозділу 4 розділу XX ПКУ протягом податкових (звітних) періодів, у яких здійснювалося нарахування амортизації із застосуванням мінімально допустимих строків амортизації ОЗ;зменшити фінансовий результат до оподаткування на суму розрахованої амортизації таких ОЗ згідно з п. 138.3 ПКУ за відповідні податкові (звітні) періоди.

Таким чином, платник податку не має право застосувати прискорену амортизацію (два роки) для ОЗ четвертої групи (машини та обладнання), які є новими, придбані після 01.01.2017 р. і введені в експлуатацію до 31.12.2018 р., якщо такі ОЗ надаються в оренду іншим особам і при цьому основним видом діяльності не є послуги з надання в оренду майна.

Індексація розміру аліментів: чи буде ПДФО?

Розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, підлягає індексації відповідно до закону.Статтею 2 Закону № 1282 визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі.Згідно зі ст. 5 Закону №1282 індексація розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі, проводиться за рахунок коштів платника аліментів.Відповідно до частини другої ст. 9 Закону №1282 індексація розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі, здійснюється підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, фізичними особами - підприємцями, які проводять відповідні відрахування аліментів із доходу платника аліментів.Пунктом 10-4 Порядку №1078, встановлено, що розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, індексується у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. При цьому розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, разом із сумою індексації не повинен перевищувати 50% грошового доходу платника аліментів.Перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб затверджено постановою КМУ від 26.02.1993 р. №146.Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розд. IV ПКУ, згідно з пп. 165.1.14 ПКУ якого не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу аліменти, що виплачуються платнику податку згідно з рішенням суду або за добровільним рішенням сторін у сумах, визначених згідно із СКУ, за винятком виплати аліментів нерезидентом незалежно від їх розміру, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.Водночас до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу включаються інші доходи, крім зазначених у ст. 165 ПКУ.Кожний конкретний випадок оподаткування доходів у вигляді індексації розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі за судовим рішенням слід розглядати з урахуванням документів і матеріалів, зокрема рішення суду.

До 20 лютого платникам єдиного податку IV групи слід подати декларацію на 2018 рік

Відповідно до пп. 298.8.1 ПКУ сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають до 20 лютого поточного року:загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ);звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки;розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва;відомості (довідку) про наявність земельних ділянок.Розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва є невід’ємною частиною податкової декларації.У 2018 році платникам єдиного податку IV групи потрібно подавати декларацію з єдиного податку за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 р. №578 із змінами, внесеними наказом Мінфіну від 17.03.2017 р. №369.Слід підкреслити, що юридична особа - платник єдиного податку подає розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва разом з податковою декларацією платника єдиного податку четвертої групи та довідкою про наявність земельних ділянок до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням та за місцем розташування земельних ділянок.Відповідно до пп. 295.9.2 ПКУ платники єдиного податку четвертої групи сплачують податок щоквартально протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, у таких розмірах:у I кварталі - 10%;у II кварталі - 10%;у III кварталі - 50%;у IV кварталі - 30%.

Платники єдиного податку четвертої групи утворені протягом року шляхом злиття, приєднання або перетворення у звітному податковому періоді, у тому числі за набуті ними площі нових земельних ділянок, вперше сплачують податок протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, в якому відбулося утворення (виникнення права на земельну ділянку), а надалі – у порядку, визначеному пп. 295.9.2 ПКУ.Платники єдиного податку четвертої групи перераховують в установлений строк загальну суму коштів на відповідний рахунок місцевого бюджету за місцем розташування земельної ділянки.Крім цього, слід зазначити, що індекс споживчих цін, що використовується для визначення величини коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ) для цілей оподаткування єдиним податком четвертої групи, застосовується із значенням 100 % не лише за 2015 рік, а і за 2017 рік. Відповідні зміни внесено Законом №2245-VIII.Для платників єдиного податку IV групи ставки податку у 2018 році не змінилися і, як і раніше, встановлюються у відсотках до нормативної грошової оцінки земельної ділянки:для ріллі, сіножатей і пасовищ (крім ріллі, сіножатей і пасовищ, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях, а також сільськогосподарських угідь, що перебувають в умовах закритого ґрунту) – 0,95%;для ріллі, сіножатей і пасовищ, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях, – 0,57%;для багаторічних насаджень (крім багаторічних насаджень, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях) – 0,57%;для багаторічних насаджень, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях, – 0,19%;для земель водного фонду – 2,43%;для сільськогосподарських угідь, що перебувають в умовах закритого ґрунту, – 6,33%.

Мирослав Продан: Нам залишилося створити дієвий механізм СМКОР без негативних «побічних ефектів»

«Фактично ми беремо відповідальність за роботу СМКОР на себе. І робимо це свідомо. Ми дійсно хочемо знайти баланс між інтересами держави та підприємців. Насправді, я вважаю, відповідальний бізнес також зацікавлений у тому, щоб була вибудована ефективна система перешкоджанню схемам з фіктивним ПДВ. Інакше на ринку не буде чесних і рівних умов для всіх учасників»,розповів в.о. Голови ДФС Мирослав Продан в інтерв’ю інтернет-виданню «Економічна правда».За його словами, минулого року критерії не завжди коректно спрацьовували і під блокування потрапляв реальний бізнес. Враховуючи це Верховною радою України було надано час на перезавантаження цього процесу.«Як ви знаєте, всі податкові накладні, які були заблоковані до 1 грудня і по яких був розпочатий процес оскарження повинні бути зареєстровані. Станом на 1 грудня 2017 року було відмовлено у реєстрації 44,8 тис. податкових накладних на суму 2,1 млрд грн», – зазначив Мирослав Продан.На виконання закону ДФС надано на реєстрацію 42 тис. податкових накладних/розрахунків коригування на суму ПДВ 1,9 млрд грн. З них станом на сьогодні зареєстровано вже 39,3 тис. ПН на 1,6 млрд грн, йдеться про майже 8 тисяч платників податків. Наразі очікують ліміту 2,6 тис. податкових накладних на суму ПДВ 253 млн грн.Очільник ДФС також підкреслив, що протягом минулого року завдяки роботі СМКОР вдалося упередити значні обсяги фіктивного ПДВ. Так, якщо за перше півріччя 2017 року нарахування з ПДВ у середньому становили 13,6 млрд грн, то за друге півріччя - коли СМКОР запрацював у автоматичному режимі – 16,7 млрд грн.«Тому я і кажу: будь ласка, давайте разом – підприємці, ДФС, законодавці, експерти – приходити до узгодженого рішення. Це потрібно не ДФС, це потрібно країні. Тому що втрачає державний бюджет, і втрачає мільярди», – наголосив очільник ДФС.

Як заповнюється довідка-розрахунок на виплату зарплати та сплати ЄСВ

ДФСУ у листі від 09.01.2018 р. №77/6/99-99-13-02-01-15/ІПК нагадує, що банки приймають від платників ЄСВ грошові чеки, платіжні доручення та інші розрахункові документи на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, на які нараховується ЄСВ. Видача (перерахування) зазначених коштів здійснюється лише за умови одночасного подання платником ЄСВ розрахункових документів (документів на переказ готівки) про перерахування коштів для сплати сум єдиного внеску. Суми, сплачені за цими документами, повинні становити не менше 1/3 суми коштів для виплати заробітної плати, зазначеної в грошових чеках, платіжних дорученнях та інших розрахункових документах.Довідка-розрахунок складається платником ЄСВ у трьох примірниках за формою згідно з додатком 1 до Порядку №453. Але ця форма містить застарілі дані щодо частки сплати ЄСВ.Саме тому податкові органи до приведення Порядку №453 у відповідність до законодавства, при перевірці додатка 1 до Порядку погоджують сплату ЄСВ, яка має становити 1/5 суми коштів для виплати заробітної плати, зазначеної в грошових чеках, платіжних дорученнях та інших розрахункових документах, та підтверджують додаток 1 до Порядку з приміткою «Погоджено відповідно до встановленого з 01.01.2016 р. Законом №2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» розміру єдиного внеску». У зв’язку зі зміною з 01.01.2016 р. розміру ЄСВ, відповідно і зміною частки сплаченого ЄСВ, що підлягає контролю банками, ними було направлено до Нацбанку лист з проханням:привести Порядок у відповідність до законодавства при прийнятті від платників єдиного внеску грошових чеків, платіжних доручень та інших розрахункових документів на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, на які відповідно до Закону №2464 нараховується єдиний внесок,контролювати сплату єдиного внеску, яка має становити 1/5 суми коштів для виплати заробітної плати, зазначеної в грошових чеках, платіжних дорученнях та інших розрахункових документах, відповідно до додатка 1 до Порядку.Але поки що ситуація з Наказом № 453 залишається невирішеною.

Щодо застосування штрафних санкцій у разі продажу алкоголю через РРО або КОРО, які не вказані в ліцензії

Відповідно до ч. 26 ст. 15 Закону №481 при роздрібній торгівлі алкогольними напоями вся готівкова виручка повинна проходити через РРО, які вказані в додатку до ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями. Зазначимо, що в додатку до ліцензії вказують перелік РРО та інформацію про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення, реєстраційні номери книг обліку розрахункових операцій, які є місці торгівлі. Відомості про такі РРО податкові органи переносять до ліцензійного додатку з відповідної заяви, що подається суб’єктом господарювання. Звертаємо увагу, що відповідно до ч. 24 ст. 15 Закону №481 дата взяття на облік у податковому органі цих РРО має бути вказана у заяві.Слід зазначити, що в заяві потрібно зазначити і дату початку обліку РРО (КОРО) в податковому органі.Таким чином, у заяві повинні бути такі дати:зняття з обліку в податковому органі (у зв'язку з виведенням з експлуатації) старого РРО;початку обліку податківцями нового РРО;подання заяви на переоформлення додатка до ліцензії;видачі суб'єкту переоформленої ліцензії з додатком, в якому вказані відомості про новий РРО.Відповідно до абз. 6 ч. 2 ст. 17 Закону №481 передбачено штраф за проданий алкоголь через РРО або КОРО, який не вказано в ліцензії або невірно вказаний номер розмір складатиме 200 % вартості продукції, реалізованої через такий не зазначений у ліцензії РРО (КОРРО), але не менше 10 тис. грн.Рішення про застосування штрафів, передбачених частиною 2 цієї статті, приймають органи ДПС таабо орган, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами.

Штрафи за нищення природи збільшать у 5 разів

Група народних депутатів зареєструвала законопроект №8026 "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення (щодо запровадження європейського досвіду при здійсненні державного природоохоронного контролю)", - повідомляє "Закон і Бізнес".У проекті передбачено зростання більше ніж у п’ять разів штрафів за порушення норм державної власності та правил користування надрами, водами, лісами та тваринними, рибними ресурсами тощо.Зокрема, штрафи накладатимуться при порушенні правил полювання: на фізосіб — від 100 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700–5100 грн);на чиновників — від 150 до 450 неоподатковуваних мінімумів (2550–7650 грн).Повторне порушення правил полювання тягнутиме за собою накладення штрафу на громадян від 300 до 625 н.м.д.г. (5100–10625 грн.) з конфіскацією рушниць або позбавленням права полювання на строк до трьох років.Найбільше ж каратиметься засмічення лісів відходами – для громадян від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів (5100–8500 грн) і для посадових осіб – від 500 до 1000 н.м.д.г. (5100–17000 грн).

За невиплату заробітної плати – від штрафу аж до позбавлення волі

Яка відповідальність передбачена за таке порушення?1)Фінансова відповідальність.Юридичні та фізичні особи – підприємці, які використовують найману працю, згідно зі статтею 265 КЗпП несуть фінансову відповідальність:3 мінімальні зарплати (11 169 грн) - за порушення встановлених термінів виплати зарплати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш ніж за один місяць, виплату не в повному обсязі.2)Адміністративна відповідальність.Відповідно до ст. 41 КУпАП визначено адміністративну відповідальність за порушення встановлених термінів виплати заробітної плати, виплату її не в повному обсязі.Так, таке порушення призведе до накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та громадян-суб’єктів підприємницької діяльності від 30 до 100 н.м.д.г. (510 грн - 1700 грн).3)Кримінальна відповідальність.Згідно зі статтею 175 ККУ за безпідставну невиплату заробітної плати громадянам більше ніж за один місяць, вчинену умисно керівником підприємства, установи або організації незалежно від форми власності, передбачається покарання у вигляді: штрафу від 500 до 1000 н.м.д.г. (8500 - 17000 грн) або виправних робіт на строк до двох років,або позбавлення волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.Якщо невиплата вчинена внаслідок нецільового використання коштів, призначених для виплати заробітної плати, передбачається покарання у вигляді:штрафу від 1000 до 1500 н.м.д.г. (17000 - 25500 грн);або обмеженням волі на строк до трьох років;або позбавленням волі на строк до п’яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Запропоновано підвищити штрафи за правопорушення, пов’язані з продажем алкоголю та його споживанням

16 січня 2018 року у Верховній Раді нардеп В. Мисик зареєстрував законопроект №7490 "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення (щодо підвищення рівня штрафів за порушення правил торгівлі та споживання пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв)".Законопроект передбачає посилення адміністративної відповідальності (збільшення розміру штрафів) за правопорушення пов’язані із продажем алкогольних напоїв та їх споживанням. Зокрема:

1) За порушення правил торгівлі пивом, алкогольними, слабоалкогольними напоями і тютюновими виробами:від 200 до 400 н.м.д.г. (на сьогодні від 50 до 200) - за роздрібну або оптову, включаючи імпорт або експорт, торгівлю спиртом етиловим, коньячним або плодовим або роздрібну торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами без наявності ліцензії або без марок акцизного збору чи з підробленими марками цього збору:від 100 до 200 н.м.д.г. (зараз від 30 до 100) - за порушення працівником підприємства (організації) торгівлі або громадського харчування правил торгівлі пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями і тютюновими виробами, а саме: торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами в приміщеннях або на територіях, заборонених законом, або в інших місцях, визначених рішенням відповідного органу місцевого самоврядування, як таких, де роздрібна торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами заборонена, а так само торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами через торгові автомати чи неповнолітніми особами, а також продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв або тютюнових виробів особі, яка не досягла 18 років, або продаж тютюнових виробів в упаковках, що містять менш як 20 сигарет або цигарок, чи поштучно (крім сигар);від 50 до 100 н.м.д.г. (наразі від 30 до 50) - за торгівлю пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами з рук;від 300 до 500 н.м.д.г. (зараз від 150 до 200) - за дії, передбачені частиною першою чи третьою ст. 156 КУпАП, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення.

2) За розпивання пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв у заборонених законом місцях або появу у громадських місцях у п'яному вигляді.За розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в інших заборонених законом місцях, крім підприємств торгівлі і громадського харчування, в яких продаж пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на розлив дозволена відповідним органом місцевого самоврядування, або появу в громадських місцях у п'яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль, запропоновано встановити такі штрафи:від 20 до 30 н.м.д.г. (на сьогодні від 1 до 5 н.м.д.г.);від 30 до 50 н.м.д.г. (поки що від 3 до 7 н.м.д.г.) - за ті самі дії, вчинені повторно протягом року після застосування заходів адміністративного стягнення;від 50 до 70 н.м.д.г. (зараз від 6 до 8 н.м.д.г.) - за дії, передбачені частиною першою ст. 178 КУпАП, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалась адміністративному стягненню за розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв у заборонених законом місцях або появу в громадських місцях у п'яному вигляді.

3) За розпивання пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на виробництві.На сьогодні за розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв на виробництві (на робочих місцях, у приміщеннях і на території підприємств, установ, організацій) або перебування на роботі в нетверезому стані, передбачено штраф від 3 до 5 н.м.д.г. Пропонується ж збільшити цей штраф до 20-30 н.м.д.г.Також пропонується збільшити розмір штрафу за участь майстрів, начальників дільниць, змін, цехів та інших керівників у розпиванні з підлеглими їм працівниками пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв на виробництві або невжиття ними заходів до відсторонення від роботи осіб, які перебувають у нетверезому стані, або приховування ними випадків розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв чи появи на роботі в нетверезому стані підлеглих їм працівників, - до 25-30 н.м.д.г. (зараз 4-6 н.м.д.г.).

4) Доведення неповнолітнього до стану сп'яніння.За це порушення на сьогодні передбачено адмінвідповідальність у розмірі від 6 до 8 н.м.дг., а пропонується її збільшити до 30-50 н.м.д.г.

Чи штрафуватиме ДФС за несвоєчасну реєстрацію ПН у разі скасування ключа ЕЦП

ДФСУ у листі від 29.12.2017 р. №3220/6/99-99-15-03-02-15/ІПК зазначили, що одним із головних принципів, на яких ґрунтується податкове законодавство України, є рівність усіх платників перед законом, недопущення будь-яких проявів податкової дискримінації (пп. 4.1.2 ПКУ).Далі фіксали навели загальні правила нарахування штрафів за несвоєчасну реєстрації ПН та РК, встановлених п. 120-1.1 ПКУ. Нагадуємо, що порушення платниками ПДВ граничного строку для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригуванні до такої податкової накладної в ЄРПН (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника ПДВ, на якого відповідно до вимог ст. 192 та 201 ПКУ покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу у розмірах, встановлених у вказаному пункті ПКУ.На жаль, нормами ПКУ не передбачено будь-яких виключень для окремих платників податку при застосуванні ДФС штрафних санкцій за порушення строків реєстрації ПН та/або РК в ЄРПН. Це стосується й випадку виникнення у платника податку ситуації із скасуванням ключів ЕЦП за заявою платника податку у зв’язку із несанкціонованим доступом до таких ключів з боку сторонніх осіб.Отже, при скасування ключів ЕЦП на платників ПДВ за неможливість своєчасно зареєструвати ПН та РК буде чекати штраф. Розміри штрафів у 2018 році не змінилися.

За порушення термінів реєстрації ПН/РК у ЄРПН або у разі її відсутності штрафні санкції не застосовуються винятково до ПН, що не видаються отримувачу (покупцю) та складені на постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування та оподаткування за нульовою ставкою

ДФСУ у листі від 29.12.2017 р. №3246/6/99-95-42-03-15/ІПК зазначає, що порушення платниками ПДВ граничного строку, передбаченого ст. 201 ПКУ, для реєстрації ПН та/або РК у ЄРПН (крім ПН, що не надається отримувачу (покупцю), складених на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника ПДВ, на якого відповідно до вимог ст. 192 та 201 ПКУ покладено обов’язок щодо такої реєстрації, штрафу у розмірі від 10 до 50% (п. 120-1.1 ПКУ).Водночас якщо відсутня реєстрація протягом граничного строку, передбаченого цією статтею, ПН та/або РК у ЄРПН (крім ПН, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою), що зазначені у податковому повідомленні-рішенні, складеному за результатами перевірки контролюючого органу, це тягне за собою накладання на платника податку штрафу в розмірі 50% суми податкових зобов’язань з ПДВ, зазначеної у такій ПН, або суми ПДВ, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо ПН не складено.Отже, за порушення термінів реєстрації ПН/РК у ЄРПН або у разі її відсутності штрафні санкції, визначені ПКУ, не застосовуються винятково до ПН, що не видаються отримувачу (покупцю) та складені на постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування та оподаткування за нульовою ставкою.

Чи потрібен РРО у разі надання ФОП інформаційних послуг через інтернет ?

Якщо не визначено місце розрахунків, проведених на підставі рахунку у безготівковій формі за допомогою платіжних карт Visa і MasterCard при наданні інформаційно-консультаційних послуг, отриманні комп'ютерних та інших програм за допомогою мережі Інтернет, РРО не використовується.При здійсненні розрахунків за товари (послуги) суб'єкти господарювання зобов'язані відповідно до Закону про РРО застосовувати реєстратор розрахункових операцій, у тому числі у разі здійснення безготівкових розрахунків із використанням мережі Інтернет. При цьому розрахункові документи при продажу товарів (послуг) через мережу Інтернет видаються у випадку їх безпосереднього надання споживачу.

Порядок нарахування та сплати ЄСВ приведено у відповідність до чинного законодавства

Постановою від 14.02.2018 р. №67 Порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за деякі категорії застрахованих осіб, затверджений постановою КМУ від 02.03.2011 р. № 178, узгоджено із Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій”.Законом України від 03.10.2017 р. № 2148-VIII було:змінено розмір максимальної величини бази нарахування ЄСВ, що дорівнює 15 розмірам мінімальної зарплати, встановленої законом;до осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, віднесено осіб, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відповідно до закону отримують допомогу при усиновленні дитини.Власне ці новації й врахували у Порядку нарахування та сплати ЄСВ.Ця постанова набере чинності з дня її опублікування і застосовується з 1 січня 2018 року.

Згідно з рішенням Уряду, тимчасово виконання обов’язків Голови ДФСУ покладено на Мирослава Продана

Тимчасово, до призначення в установленому порядку Голови ДФСУ, виконання обов’язків Голови зазначеної Служби покладено на виконуючого обов’язки заступника Голови ДФСУ Продана Мирослава Васильовича.Про це йдеться у розпорядженні КМУ від 07.02.2018 р. № 85-р.Нагадаємо, що наприкінці січня Кабінет міністрів звільнив Романа Насірова з посади голови Державної фіскальної служби України (рішення від 31.01.2018 р. №35-р). Варто відзначити, що стосовно колишнього голови ДФС ведеться судовий розгляд. Насіров підозрюється у зловживанні службовим становищем, наданні недостовірної інформації під час декларування майна і доходів, а також у завданні державі збитків в особливо великих розмірах.

Хто приймає рішення про невипуск боржника за кордон?

Порядок затверджений наказом Мін’юсту та МВС від 30.01.2018 р. №256/5/65 та чинний з 06.02.2018 р.Його розроблено з метою узгодження дій органів та осіб, які відповідно до закону здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів, та органів Держприкордонслужби у разі застосування щодо осіб заходів тимчасового обмеження у праві виїзду з України або заборони в’їзду в Україну з використанням відповідної бази даних Держприкордонслужби. Він не поширюється на взаємодію органів та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів, та органів Держприкордонслужби під час здійснення виконавчого провадження, якщо воно пов’язане з виконанням вироку суду.Так, у разі ухилення боржника від виконання зобов’язань, покладених на нього рішенням, що відповідно до Закону про виконавче провадження підлягає примусовому виконанню, питання про тимчасове обмеження боржника — фізособи або керівника боржника — юрособи у праві виїзду за межі України вирішує суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, за поданням державного або приватного виконавця, який відкрив відповідне виконавче провадження.За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, держвиконавець виносить вмотивовану постанову про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі.

Міжнародні експерти проведуть діагностичну оцінку системи податкового адміністрування ДФС

На відкритості діяльності та готовності ДФС надати всю необхідну інформацію для об’єктивної оцінки роботи служби наголосив в.о. Голови ДФС Мирослав Продан під час зустрічі з делегацією експертів оціночної групи TADAT та представників Європейського Союзу. Іноземна делегація, яка розпочала свою роботу в ДФС, протягом двох тижнів проводитиме діагностичну оцінку системи податкового адміністрування ДФС з використанням інструменту TADAT.TADAT оцінює ефективність національного податкового органу відповідно до дев’яти Ключових областей результативності. Зокрема, йдеться про:ефективність управління ризиками та доходами (процес збору податків),своєчасність подання податкових декларацій та сплати податків,декларування достовірних даних.

«Ми абсолютно відкриті і готові надавати необхідну інформацію з метою об’єктивної оцінки всіх процесів, які відбуваються в фіскальній службі. На сьогодні затверджені концептуальні зміни щодо розвитку ДФС на найближчі 2 роки і логічним було б отримати незаангажовану думку міжнародної місії для внесення коректив в процес реформування, якщо це буде необхідно», - зазначив Мирослав Продан.

Очільник ДФС підкреслив, що протягом минулого року була започаткована та на сьогодні знаходиться на різних стадіях реалізації значна кількість проектів, пов’язаних, зокрема, з адмініструванням ПДВ та його відшкодуванням, запровадженням нових електронних сервісів.За його словами, на теперішній час фактично 97% заявлених до відшкодування сум ПДВ отримуються платниками протягом наступного місяця. А ще буквально рік тому близько 40% таких сум відшкодовувалися протягом наступного місяця, а щодо решти проводилися контрольно-перевірочні заходи і період їх відшкодування міг тривати до двох років.«Сьогодні в нас є надзвичайно амбітні плани, пов’язані з підготовкою до прийняття законопроекту про податок на виведений капітал, який замінить податок на прибуток. Це суттєво знизить податкове навантаження на бізнес, який планує розвиватися в Україні. Мова йде як про іноземні інвестиції, так і про внутрішньодержавні», - підкреслив Мирослав Продан.Він також зазначив, що відповідно до нововведень у законодавстві з 1 січня цього року по інвестиціях, які залучаються в Україну у вигляді устаткування, виробничих потужностей тощо, є можливість отримання відстрочки до двох років по сплаті ПДВ. Це, за заявами представників бізнес-спільноти, сприятиме розвитку бізнесу та створенню робочих місць в Україні.Крім того, відповідно до доручення Прем’єр-міністра України ДФС сьогодні працює над стратегією реалізації законодавчих змін для запровадження електронної акцизної марки і змінами в законодавстві щодо реєстраторів розрахункових операцій. «Таким чином ПДВ, по якому здійснюється системна робота, заміна податку на прибуток податком на виведений капітал, запровадження електронної акцизної марки, яка фактично унеможливить будь-які тіньові схеми по підакцизній групі товарів, РРО дадуть нам можливість в цілому по Україні орієнтуватися за обсягами оподатковуваних операцій та, відповідно, і формувати базу оподаткування», - підкреслив Мирослав Продан.(TADAT – це діагностичний інструмент оцінки Податкової Адміністрації, призначений забезпечити отримання стандартних засобів оцінювання стану найважливіших компонентів національної системи податкового адміністрування та її рівня у контексті міжнародної провідної практики.TADAT є глобальним інструментом, який може бути використаний будь-якою країною з метою оцінки відносно сильних та слабких сторін її системи податкового адміністрування.)

Як реформуватимуть систему державного нагляду

18 грудня 2017 року Уряд схвалив постанову «Про схвалення стратегії реформування системи державного нагляду (контролю)». І лише тепер текст цієї Стратегії оприлюднений.Згідно з Розпорядженням КМУ від 18.12.2017 р. №1020-р, основними проблемами у сфері державного нагляду (контролю) є:неоптимізований обсяг контрольно-наглядових функцій органів державного нагляду (контролю) із здійснення заходів державного нагляду (контролю) певних видів господарської діяльності, що призводить до дублювання повноважень таких органів та подвійного навантаження на суб’єктів господарювання;спрямованість діяльності органів державного нагляду (контролю) на виявлення порушень та застосування санкцій, а не на запобігання правопорушенням;неузгодженість норм законодавчих актів щодо здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності з положеннями Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності";відсутність системи проведення оцінки ефективності державного нагляду (контролю);відсутність ефективного механізму притягнення до відповідальності посадових (службових) осіб, уповноважених на здійснення державного нагляду (контролю), та компенсації суб’єктам господарювання шкоди, завданої внаслідок неправомірних та/або протиправних дій таких осіб;відсутність єдиного підходу щодо вжиття заходів реагування на правопорушення, які встановлені за результатами проведених заходів державного нагляду (контролю), і невизначеність критеріїв вжиття заходів реагування за адміністративним рішенням органу державного нагляду (контролю) та обставин, за яких заходи реагування повинні вживатися виключно за рішенням суду на підставі звернення органу, повноваження якого встановлено законом.Реалізація Стратегії здійснюватиметься двома етапами:на першому етапі (три роки) — забезпечення переорієнтації системи державного нагляду (контролю) з домінуючої на сьогодні карально-репресивної на превентивну і ризик-орієнтовану, визначення базових засад модернізації та удосконалення системи державного нагляду (контролю);на другому етапі (два роки) — забезпечення створення системи державного нагляду (контролю), яка сприяє створенню сприятливого середовища для провадження господарської діяльності, розвитку малого і середнього підприємництва, залученню інвестицій, забезпечує уникнення або спотворення конкуренції на внутрішньому ринку, збалансовано захищає інтереси громадян, суб’єктів господарювання та держави.Напрямами реалізації Стратегії є:удосконалення нормативно-правової бази у сфері державного нагляду (контролю) з дотриманням кращих практик, викладених у рішеннях та регламентах ЄС;запровадження ризик-орієнтованого підходу до здійснення заходів державного нагляду (контролю) в усіх сферах;перегляд, упорядкування та регламентування контрольних функцій;переорієнтованість державного нагляду (контролю) на запобігання порушенням вимог законодавства у сфері господарської діяльності;підвищення відповідальності посадових (службових) осіб, уповноважених на здійснення державного нагляду (контролю);підвищення професійної компетентності посадових (службових) осіб, уповноважених на здійснення державного нагляду (контролю).

Втратив чинність лист ДФСУ від 12.09.2016р. №30350/7/99-99-08-01-01-17 "Про неухильне дотримання законодавства щодо добровільної реєстрації платників ПДВ"

ДФСУ у листі від 12.02.2018 р. №4166/7/99-99-08-01-04-17 нагадує, що з 20 березня 2017 року діє нова форма реєстраційної заяви платника ПДВ за ф. №1-ПДВ. Відповідно до нової (скороченої) форми реєстраційної заяви повною мірою не можуть застосовуватись рекомендації ДФС щодо порядку розгляду контролюючими органами реєстраційних заяв на предмет правильності їх заповнення, які надано у листі ДФС від 12.09.2016 р. №30350/7/99-99-08-01-01-17 до попередньої форми заяви. У зв'язку з цим ДФСУ вважає таким, що втратив чинність, листі №30350/7/99-99-08-01-01-17. Водночас ДФСУ зобов’язала підпорядковані органи забезпечити:неухильне дотримання законодавства під час здійснення реєстрації платників ПДВ, належну та ефективну організацію роботи контролюючих органів, якісне обслуговування платників податків;недопущення необґрунтованих відмов у реєстрації платником ПДВ, поверхневого або формального розгляду заяв;дотримання триденного строку розгляду заяв та прав осіб щодо повторного подання заяв після виправлення помилок.

Особливості сплати єдиного податку у разі встановлення рішенням місцевої влади знижених ставок

З 1 січня 2018 року максимальний розмір єдиного податку становить:для платників першої групи: 176,2 грн за місяць (у межах до 10% розміру прожиткового мінімуму встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року);для платників другої групи: 744,6 грн за місяць (у межах до 20% розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року).

Для порівняння: ставки єдиного податку у 2017 році становили до 160 грн за місяць для першої групи та 640 грн – для другої групи.

Фіксовані ставки податку встановлюють сільські, селищні, міські ради, або ради ОТГ залежно від виду діяльності в розрахунку на місяць. Отже, залежно від місця проживання – податкової адреси платника та від місця здійснення господарської діяльності підприємець – платник єдиного податку 2 групи застосовує ставку єдиного податку 15% або 20%, а в окремих випадках житлова нерухомість такого підприємця оподатковується без застосування пільги.

Підприємці проти обов'язкового встановлення платіжних терміналів

11 січня 2018 року на сайті Мінекономрозвитку оприлюднено проект постанови КМУ «Про затвердження вимог до суб’єктів господарювання щодо приймання електронних платіжних засобів в оплату за продані ними товари (надані послуги)», який передбачає посилення фіскального навантаження для суб’єктів підприємницької діяльності. Проектом, зокрема, пропонувалося зобов’язати всіх підприємців, незалежно від системи оподаткування, забезпечити можливість на здійснення безготівкових розрахунків за продані ними товари (надані послуги) з використанням електронних платіжних засобів за допомогою платіжних пристроїв та/або сервісів.При цьому, проектом не передбачено будь-яких компенсаторів з боку держави для підприємців на придбання та застосування платіжних пристроїв та/або сервісів, а всі витрати пропонується покласти виключно на суб’єктів господарювання.Проект передбачає, що впродовж двох років всі суб’єкти господарювання, в тому числі платники єдиного податку І групи, які здійснюють свою підприємницьку діяльність здебільшого на ринках сіл, селищ та селищ міського типу, будуть зобов’язані застосовувати платіжні пристрої та/або сервісиУ своєму зверненні підприємці зазначають, що більшість таких підприємців здійснює свою підприємницьку діяльність на ринках, де відсутня електроенергія, або в наявності є тільки верхнє освітлення. Крім цього, в торговельних приміщеннях відсутнє опалення, а платіжні пристрої розраховані на роботу при стабільному температурному режимі. В зимовий період, коли йде максимальне навантаження на електричні мережі (застосування електрообігрівачів, кондиціонерів, тощо) трапляються збої постачання електроенергії. Отже, вищезазначені умови ведення підприємницької діяльності унеможливлюють застосування платіжних пристроїв.Під дію регулювання проекту підпадає 98,4% суб’єктів господарювання (більше 180 000 підприємців), які належать до мікробізнесу, на яких пропонується покласти додаткові грошові зобов’язання у розмірі понад 6 000 гривень та щомісячні супровідні витрати.Як зазначено у зверненні, "це призведе до збільшення витрат підприємців, які змушені будуть заплатити за платіжні пристрої, за їх обслуговування та сплачувати штрафи, в зв’язку з неможливістю забезпечити виконання своїх обов’язків без їх вини у цьому. Своєю чергою, витрати підприємців будуть закладені у вартість товарів та послуг, що призведе до чергового підвищення цін для населення."Зважаючи на вищезазначене, підприємці просять врахувати надані зауваження та відкликати проект постанови КМУ «Про затвердження вимог до суб’єктів господарювання щодо приймання електронних платіжних засобів в оплату за продані ними товари (надані послуги)», як такий, що є передчасним та матиме негативні наслідки для малого бізнесу, української економіки та споживачів.

Платники зобов’язані подати декларацію про доходи, якщо отримували їх без податкових агентів

За його словами, до податкових агентів належать усі підприємства, підприємці, а також особи, які займаються незалежною професійною діяльністю, які нараховують та виплачують фізичним особам доходи у вигляді зарплатні, гонорарів, винагород за разову роботу, дивідендів, премій тощо. Саме такі податкові агенти відповідно до Податкового кодексу несуть відповідальність за нарахування та сплату ПДФО до бюджету.Без участі податкових агентів можна отримати винагороди які виплачуються людям, що працюють за наймом у приватних осіб. Це – хатні робітниці, садівники, няні, гувернантки, будівельники тощо. Крім того, до таких доходів належать і кошти, які отримують люди від здачі свого житла в оренду.При цьому податок сплачується не тільки при здачі в оренду житлових приміщень, але й гаражів, дачних будинків, присадибних та інших земельних ділянок, а також при наданні в оренду транспортних засобів.«Якщо нерухомість або інше майно орендує юридична особа або фізична особа-підприємець, то податковим агентом є саме орендатор. Він і повинен утримати та перерахувати до бюджету податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18% та військовий збір за ставкою 1,5%. Якщо майно здається в оренду фізичній особі, то податок та військовий збір сплачує орендодавець», – пояснив Павло Дроняк.Він також наголосив, що не потрібно декларувати доходи тим громадянам, які протягом року продали не більше одного житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, дачного будинку, а також земельної ділянки у розмірі, передбаченому для безкоштовної приватизації. При цьому таке майно має бути у володінні особи більше трьох років. Також не оподатковується дохід, отриманий від продажу успадкованого майна.Якщо ж людина продає другу квартиру за рік, то вона сплачує податок на доходи фізичних осіб та військовий збір.Не підлягають оподаткуванню також операції з продажу (обміну) протягом року одного легкового автомобіля та/або мотоцикла та/або мопеда. Разом з тим, продаж таких транспортних засобів більше ніж один раз на рік або продаж інших видів транспортних засобів підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб та військовим збором.При цьому згідно з Податковим кодексом, нотаріус зобов’язаний перевіряти сплати податку перед тим, як завірити угоду купівлі-продажу. Після цього податок вважається сплаченим і подавати декларацію громадянам не потрібно.

Стратегія комунікацій у сфері запобігання та протидії корупції: затверджено план заходів на 2018 рік

Мета Стратегії — формувати ефективну та системну комунікаційну роботу з суспільством у сфері запобігання та протидії корупції.Розпорядженням КМУ від 31.01.2018 р. № 86-р затверджено план заходів з реалізації Стратегії комунікацій у сфері запобігання та протидії корупції на 2018 рік.Зокрема, документом передбачено:розроблення та внесення на розгляд Кабінету Міністрів проекту Плану реалізації Стратегії антикорупційних комунікацій на 2019 рік;затвердження стандартів публікації інформації щодо запобігання, виявлення та протидії корупції на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади;проведення регулярних медіа-заходів з антикорупційної тематики у державних органах;сприяння залучення громадськості для напрацювання механізмів вироблення рішення у сфері запобігання та протидії корупції;запровадження системи моніторингу та оцінки ефективності антикорупційних комунікацій;популяризація системи електронних послуг в Україні як таких, що зменшують корупційні ризики;проведення заходів з поширення просвітницької інформації антикорупційного спрямування тощо.Нагадаємо, що в серпні 2017 року Уряд затвердив саму Стратегію комунікацій у сфері запобігання та протидії корупції.

ДФС про зміни в обслуговуванні великих платників податків з 01.01.2018 року

Як повідомляють в Офісі ВПП, для взяття на облік за неосновним місцем обліку в містах Києві, Дніпрі, Запоріжжі, Львові, Одесі, Харкові великому платнику необхідно подати заяву за ф.№17-ОПП (в паперовому або електронному вигляді) до того територіального управління Офісу, де обслуговується платник, зазначивши в заяві всі відокремлені структурні підрозділи Офісу, в яких великий платник повинен стати на облік за неосновним місцем обліку.Загальна інформація про неосновні місця обліку великого платника в усіх територіальних органах ДФС доступна для перегляду в приватній частині «Електронного кабінету»/«Облікові дані платника».Звертаємо увагу, що звітність за неосновним місцем обліку (в межах міст Києва, Дніпра, Запоріжжя, Львова, Одеси, Харкова) подається до Офісу великих платників, а сплата податків, зборів та інших платежів до бюджетів повинна здійснюватись на реквізити рахунків, відкритих у відповідних територіальних органах Державної казначейської служби для Офісу великих платників з відомчою ознакою «99».Додатково повідомляємо, що незалежно від місця розташування об’єкту, комплексне адміністрування податків і зборів та проведення камеральних перевірок платників за неосновним місцем обліку буде здійснювати податковий координатор, закріплений за великим платником за основним місцем обліку.

Змінено критерії для перевірок органів держнагляду та зменшено частоту їх планового проведення

Кабмін постановою від 18.12.2017 р. № 1103:1) Удосконалив критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та встановлюється періодичність проведення планових перевірок.2) Зменшив частоту проведення планових перевірок у 41 сфері державного нагляду (контролю).3) Скасував 8 неактуальних актів Уряду у сферах господарської діяльності, які виведено з-під дії державного нагляду (контролю), а саме: Постанову КМУ від 17.12.2008 р. № 1097 "Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності у сфері фізичної культури і спорту та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю)".Постанова КМУ від 27.12.2008 р. № 1139 "Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності у сфері використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів і визначається періодичність проведення планових заходів, пов’язаних з державним наглядом (контролем)".Постанова КМУ від 27.12.2008 р. № 1164 "Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності, пов’язаної з виробництвом, випуском і реалізацією продукції (виконанням робіт, наданням послуг), та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю)".Постанова КМУ від 14.01.2009 р. № 16 "Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності у сфері питного водопостачання і водовідведення та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю)".Постанова КМУ від 23.12.2009 р. № 1433 "Про внесення змін до критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності, пов’язаної з виробництвом, випуском і реалізацією продукції (виконанням робіт, наданням послуг), та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю)".Постанова КМУ від 06.04.2011 р. № 351 "Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності, пов’язаної з розробленням, випробуванням, виробництвом, експлуатацією ракет-носіїв, космічних апаратів, наземного комплексу управління космічними апаратами і їх складових частин та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю)".Пункт 14 змін, що вносяться до актів КМУ, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 р. № 1390.Постанова КМУ від 28 березня 2012 р. № 259 "Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності у житловій сфері та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю)".

Підвищення окладу після переведення на вищу посаду: розраховуємо відпускні

На це питання Мінсоцполітики відповіло у листі від 30.08.2017 р. №2287/0/101-17/28.

Зазначено, що необхідно провести нарахування середньої заробітної плати за час відпустки з урахуванням абзацу першого п. 10 Порядку №100 за посадою, яку працівник обіймає на час підвищення посадових окладів.

 • Розрахуємо суму відпускних працівнику.Розрахунковим періодом для оплати відпускних є лютий 2017 р. – січень 2018 р.У даному випадку слід застосувати коефіцієнт підвищення, оскільки в розрахунковому періоді було підвищення окладу. Та застосування коефіцієнту коригування буде лише щодо доходів за посадою «Б». Оскільки у разі зміни посадового окладу у зв’язку з переведенням на іншу вищеоплачувану роботу коригування не проводиться.

Статистика від ДФСУ: протягом 2017 року було зареєстровано 264 тисячі ФОП

Протягом минулого року кількість фізичних осіб, які зареєструвалися підприємцями і розпочали свою діяльність, становила 264 тис. осіб. Натомість закрилося 129 тис. ФОП. «Я вважаю всі ФОПи, що були відкриті торік, працюючими, адже вони обов’язково сплачують ЄСВ, а для цього необхідно працювати та отримувати прибуток», – наголосив Мирослав Продан.Він також зазначив, що з грудня 2016 року підприємницьку діяльність припинили 515,2 тис. ФОПів. Із них таких, що реально працюють, було лише 129 тис., тобто 25%.«Решта - це підприємці, які протягом останніх років не здійснювали господарську діяльність, не декларували доходи, не сплачували податки. Здавали «нульові» звіти раз на рік - ось і вся діяльність», – пояснив очільник ДФС.Мирослав Продан також зазначив, що на мотивацію підприємців працювати та сплачувати податки не вплинуло підвищення мінімальної заробітної плати, а відповідно і збільшення ЄСВ.«Звичайно, «фактор 3200» спрацював. 2017 року надходження ПДФО зросли на 42%, ЄСВ – на понад 37%. Але потенціал, звичайно, ще надвеликий. Проблема зарплат у «конвертах» залишається, і її лише підвищенням «мінімалки» чи штрафами не вирішити», – підкреслив Мирослав Продан.

Комментарии (0)

Добавить смайл! Осталось 3000 символов
Создать блог

Опрос

Как думаете, будет ли в ближайше время вторжение РФ в Украину?

Реклама