Іпотечні інвестиції ринку заставної нерухомості

2017-04-26 16:25 540 Нравится

В умовах подальшого падіння цін на ринку нерухомості все більше помітним стає тренд на активізацію іпотеки. Зокрема, у частині заставної нерухомості. Існують помітні передумови того, що ринок готовий до серйозних інвестиційних об'єктів із числа банківської заставної нерухомості. Допускаю, ці активи зацікавлять інвестиційних гравців міжнародного рівня.

Українські банки за роки кризи накопичили колосальні обсяги нерухомого майна. Здебільшого – за рахунок наданих і неповернутих споживчих та комерційних кредитів. Частину цієї іпотеки вже реалізовано третім особам. Але чимало перспективної нерухомості перебуває на балансі банків. Деякі фінустанови змушені створювати внутрішні підрозділи з управління заставною нерухомістю.

Загалом непрофільний для банків іпотечний напрямок відволікає їхні і без того обмежені фінансові ресурси. Управління нерухомістю вимагає капіталовкладень і значних поточних витрат. Водночас банки воліють працювати із «живими» грішми. Тож дозрівають до того, аби почати позбавлятися непрофільних активів.

Окрім того, близько 85 українських банків визнані неплатоспроможними. У них на балансі – нерухомість вартістю в сотні мільйонів доларів. Відповідно до закону її мають продати, а отримані кошти – перерахувати кредиторам. Процеси продажу банківської нерухомості стимулюються і зростанням проблемних кредитів у діючих банках та необхідністю формувати під них резерви.

Банкам потрібні гроші. Вони не зацікавлені довго зберігати заставну нерухомість, отриману внаслідок приватних і корпоративних дефолтів. Вони неохоче йдуть і на реструктуризацію кредитів. Адже це зв’язує їхні живі кошти і збільшує витрати на утримання заставного майна. Їм часом легше відмовитися від проблемного майна, аніж надалі його утримувати. Тому у деяких випадках банкіри продаватимуть іпотечні об’єкти із дисконтом до 80%.

Вже існує тренд щодо активізації продажів заставного, зокрема, іпотечного майна. Насамперед ідеться про комерційну нерухомість компаній-банкрутів. Вона є найменш ліквідною, але водночас – найдорожчою в утриманні. Мова іде про недобудовані багатоповерхівки, житлові комплекси, коттеджні містечка.

Довгий час цей сегмент лишався занадто ризикованим для іноземного інвестора, попри деякі спроби зробити його прозорішим. А натомість вітчизняні інвестори найчастіше наразі не готові до таких витрат. Знаю із практичного досвіду випадки, коли іноземні компанії мали купувати серйозні активи з числа проблемної нерухомості. Але щоразу відмовлялися через невідповідність вітчизняних реалій європейським правилам.

Наразі держава зробила кілька кроків назустріч очікуванням міжнародних інвесторів. Зокрема, реалізація іпотечного майна у процедурі виконавчого провадження здійснюється винятково в електронній формі. Уніфіковано процедуру продажу активів неплатоспроможних банків. Із 1 січня 2017-го усі ці активи розподілятимуться на продаж виключно на майданчики, під’єднанні до ProZorro.

Важлива умова для іноземних інвесторів – наявність кваліфікованого юридичного супроводу в Україні. Це спростить умови інвестування у заставну нерухомість, гарантуватиме юридичну чистоту і забезпечить комунікації із відповідними державними органами.

Упевнений, що вихід серйозних іноземних інвесторів на ринок заставної нерухомості активізує іпотеку в Україні, а також ринок виробників обладнання і будівельних матеріалів, послуг проектних та архітектурних бюро, сервісних організацій. Ці напрямки бізнесу у перспективі можуть забезпечити рекордні для України і Європи темпи зростання. Тож найбільше виграють ті, хто інвестують першими.

Комментарии (0)

Добавить смайл! Осталось 3000 символов
Создать блог

Опрос

Вы поддерживаете отставку Дмитрия Разумкова?

Реклама