Рейдерский захват підприємства шляхом складання протоколу, зміст якого не відповідає волевиявленню учасників

2010-04-25 19:33 817 Подобається

Сайт: www.zahvat.net

Одним зі способів рейдерських захватів підприємств є заміна їх керівництва на підставі незаконних рішень загальних зборів, які приймаються за відсутністю кворуму або взагалі без проведення загальних зборів. Такі рішення оформлюються протоколом, зміст якого не відповідає волевиявленню учасників юридичної особи і підписується тільки головою та секретарем зборів.

Згідно з чинним законодавством рішення загальних зборів учасників, акціонерів, членів (далі - учасники) юридичної особи оформлюється протоколом, зі змісту якого повинно бути можливо встановити волевиявлення учасника.

На сьогодні тільки Закони України «Про господарські товариства» та «Про акціонерні товариства» надають права голові та секретарю зборів підписувати протокол, яким оформлюється рішення загальних зборів акціонерного товариства.

Чинне законодавство не надає право голові та секретарю зборів підписувати протокол замість учасників кооперативу, товариств з обмеженою та додатковою відповідальністю, приватних підприємств тощо.

Непоодинокі випадки коли нотаріус засвідчує підписи голови та секретаря зборів на протоколі, яким оформлюється рішення загальних зборів, що прийняте за відсутністю кворуму, а в деяких випадках взагалі без скликання та проведення загальних зборів. Нотаріус засвідчуючи справжність підпису на протоколі не має права та можливості встановлювати наявність кворуму на загальних зборах, законність прийнятих рішень, обрання конкретних осіб головою і секретарем зборів та відповідність змісту протоколу волевиявленню учасників юридичної особи.

Стаття 19 Закону України «Про реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» передбачає, що для внесення змін про керівника підприємства до ЄДР треба надати заповнену реєстраційну картку та примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб та/або завірену в установленому порядку копію розпорядчого документа про їх призначення.

Таким чином, склалася ситуація коли дві неповноважні особи (голова та секретар зборів) можуть скласти на власний розсуд протокол загальних зборів будь-якої юридичної особи, а нотаріус не перевіряючи наявності кворуму, законності прийнятих рішень та відповідності змісту протоколу волевиявленню учасників юридичної особи засвідчить підписи цих осіб. В подальшому реєстратор робить реєстрацію змін відомостей про керівника підприємства, які містяться у Єдиному державному реєстрі, що призводе до захоплення управління підприємством.

Важливо звернути увагу на роз’яснення Міністерства юстиції України, викладені у листі від 07.10.2004 р. №31-32/1761, в яких зазначено, що «…протоколи зборів засновників (учасників) юридичної особи не є документами, які видані фізичними особами, а тому засвідчення вірності їх копій не потребує попереднього засвідчення справжності підписів на них. Протоколи зборів засновників (учасників) юридичної особи повинні бути скріплені печаткою юридичної особи. …».

Печатка підприємства знаходиться у керівника виконавчого органу. Він самостійно або разом з учасниками, які не мають достатньої кількості голосів для кворуму, може оформити рішення загальних зборів про обрання його керівником на новий термін, про відчуження нерухомого майна тощо, яке буде оформлено протоколом та підписане головою та секретарем зборів.

Відповідно до закону ці особи будуть притягнуті до відповідальності, а через декілька місяців або років суд скасує незаконні рішення загальних зборів у зв’язку з порушенням порядку скликання, відсутності кворуму, не проведення загальних зборів тощо, але за час утримання території підприємства-жертви рейдери вивезуть товарно-матеріальні цінності та декілька разів перепродадуть нерухоме майно.

Вважаю важливим, для захисту українських підприємств від рейдерських захватів, передбачити у законодавстві, що нотаріуси мають право засвідчувати справжність підпису на протоколі, яким оформлюється рішення загальних зборів юридичної особи, виключно учасника юридичної особи, якщо інше прямо не встановлено законом.

Також важливо передбачити положеннями Цивільного кодексу України, що рішення загальних зборів учасників юридичної особи оформлюються протоколом, який підписують учасники такої юридичної особи, якщо інше не встановлено законом.

Кравець Юрій, Голова громадської організації «Антирейдерський рух»

Коментарі (0)

Додати смайл! Залишилося 3000 символів
Cтворити блог

Опитування

Ви підтримуєте виселення з Печерської лаври московської церкви?

Реклама
Реклама