У 2007 році Кабінет Міністрів України (доручення від 10.02.2007 р. №49967/5/1-06 підписав В. Рибак) доручив міністерствам та відомствам вжити невідкладних заходів щодо недопущення ввезення на територію України і розмитнення трамвайних вагонів і тролейбусів, що не відповідають вимогам стандартів України, та притягнути до відповідальності винних осіб, які допустили зазначені порушення у 2006 і 2007 роках.
Це доручення не було виконано. Інтереси держави продовжують порушувати корумповані чиновники, що призвело до припинення українського виробництва трамвайних вагонів і тролейбусів та звільнення кваліфікованих працівників.
Згідно з п. 6 Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 р. №921, закупівля товарів, робіт і послуг здійснюється у вітчизняних виробників, а у разі, коли товари, роботи і послуги не виробляються (не виконуються, не надаються) на території України, - у виробників товарів, виконавців робіт і надавачів послуг - нерезидентів.
Згідно листа Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 07.09.2009 р. за №8/16-9372 продовж останніх п’яти років єдиним виробником нових трамваїв в Україні є СП ТОВ «Татра-Юг» м. Одеса, виробничі потужності якого розміщені у м. Дніпропетровськ.
11.08.2009 р. КП «Київпастранс» визнало переможцем відкритих торгів на закупівлю однієї одиниці трисекційного трамвайного вагону ЗАТ «Київський завод електротранспорту», яке запропонувало ціну 12 235 200,00 грн. Вітчизняний виробник СП ТОВ «Татра-Юг» запропонувало ціну 7 700 000,00 грн. Після проведення перевірок за зверненнями СП ТОВ «Татра-Юг» 14.10.2009 р. КП «Київпастранс» визнало торги тами, що не відбулися.
11.09.2009 р. КП «Київпастранс» визнало переможцем наступних відкритих торгів на закупівлю двадцяти одиниць трисекційного трамвайного вагону знову ЗАТ «Київський завод електротранспорту», яке запропонувало ціну 299 880 000,00 грн. Вітчизняний виробник СП ТОВ «Татра-Юг» запропонувало ціну 154 000 000,00 грн. Також участь у торгах приймали ВАТ «Київський завод електротранспорту» (316 000 000,00 грн.), ТОВ «Богдан-Електротранс» (246 000 000,00 грн.), ТОВ «Техноторг-Дон» (281 259 000,00 грн.).
Перевіркою Контрольно-ревізійного управління в м. Києві встановлено наступне:
1. ЗАТ «Київський завод електротранспорту» не є виробником нових трамваїв, а лише проводить їх поточний та капітальний ремонт. ВАТ «Київський завод електротранспорту» також не є виробниками трамваїв, оскільки не має необхідного обладнання (виробничих потужностей) та працівників відповідної кваліфікації;
2. За результатами торгів з ЗАТ «Київський завод електротранспорту» підписано договір про закупівлю трамвайних вагонів 71-154М;
3. Відповідно до відповіді Київської регіональної митниці та Державної митної служби України ЗАТ «Київський завод електротранспорту» здійснило митне оформлення імпорту в Україну трамвайного вагону 71-154М виробництва ВАТ «Петербурзький трамвайно-механічний завод» (Російська Федерація).
Згідно зі ст. 31 Закону України «Про правила дорожнього руху» транспортні засоби, їх складові частини і комплектуючі вироби, що ввозяться на територію України, підлягають перевірці на відповідність діючим стандартам або повинні мати сертифікат, виданий уповноваженим на це Секретаріатом ЄЕК ООН Адміністративним органом по сертифікації дорожніх транспортних засобів.
Трамвайні вагони ВАТ «Петербурзький трамвайно-механічний завод» не відповідають вимогам чинних в Україні стандартів (ДСТУ 4070:2002 «Вагони трамвайні. Вимоги безпеки і охорони довкілля»; ДСТУ 4224:2003 «Трамвайні вагони. Системи гальмівні. Загальні технічні вимоги») та не пройшли відповідних випробувань. Подальше використання на території України таких трамвайних вагонів є небезпечним для пасажирів та учасників дорожнього руху.
Важливо звернути увагу, що влада міста Санкт-Петербург прийняла рішення закуповувати трамвайні вагони у італійського виробника, які відповідають європейським вимогам безпеки. Трамвайні вагони власного виробництва вони мабуть залишили для корумпованої влади м. Києва.
Таким чином, при проведенні торгів по закупівлі двадцяти одиниць трисекційного трамвайного вагону членами тендерного комітету КП «Київпастранс» грубо порушені вимоги чинного законодавства щодо пріоритету закупівлі товарів вітчизняного виробництва, а також визначено переможцем підприємство не виробника трамваїв, яке запропонувало ціну вищу на 145 880 000,00 грн. від ціни українського виробника СП ТОВ «Татра-Юг».
Корупційні клани не зупинилися на злочинних діях у м. Києві. Сьогодні ДП «Науково-дослідний та конструкторсько-технологічний інститут міського господарства» намагається змінити ДСТУ для відкриття можливостей закупівлі у закордонних виробників застарілих трамвайних вагонів в першу чергу з Росії, які не відповідають вимогам чинних в Україні стандартів, що безумовно призведе до погіршення безпеки руху, знищення українського виробника та звільнення багатьох кваліфікованих спеціалістів.
Український антирейдерський рух