Проблема розвитку міського електричного транспорту України переросла в глобальну проблему нашого суспільства. Адже зростання захворюваності та смертності населення в містах України тісно пов’язане зі скороченням кількості трамвайних вагонів за роки незалежності та відповідно зростання кількості мікроавтобусів, які призвели до створення суцільних заторів на вулицях наших міст, перетворивши їх в найбрудніші серед міст Європи.
Одним із лідерів цього ганебного явища є м. Київ, де лише у 2007 році в атмосферу потрапило 227,2 тисячі тонн шкідливих речовин, з яких 191 тисячу тонн становили викиди автотранспорту.
Схожа ситуація спостерігається в Харкові, Одесі, Дніпропетровську, Донецьку, Запоріжжі та інших містах.
Загалом по Україні за 2007 рік від автотранспорту в атмосферу потрапило 2566,7 тисячі тонн шкідливих речовин, що значно вплинуло на зростання захворюваності населення на рак, серцево-судинні недуги, хвороби органів дихання та порушення діяльності центральної нервової системи. Варто зазначити, що м. Київ є єдине місто у світі, де керівником КП «Київпастранс», з активної підтримки київської влади, розроблена та впроваджена підступна технологія руйнування трамвайної інфраструктури, де ціна землі на вагу золота. Обґрунтування цього злочину відповідними інститутами давалось вже після руйнування. Ліквідовано декілька депо в центральній частині міста , «прихватизовано» вагоноремонтний завод ім. Дзержинського, позбавивши комунальне підприємство «Київпастранс» ремонтно-технічної бази, знищено цілі трамвайні маршрути, навіть ті, які щойно були капітально відремонтовані. Не зважаючи на масові протести Киян, відбулося знищення трамвайного сполучення двох берегів міста Києва, не проводиться ремонт рухомого складу, який по задуму керівника КП «Київпастранс» має наводити жах на мешканців міста, що теж є частиною технології знищення цього виду транспорту. В наслідок цього майже все населення нашої столиці хворіє.
Ось дані лише по м. Києву за 2008 рік:
Найменування класів хвороб і нозологій Абсолютні числа На 100 тисяч всього населення
Хвороби системи кровообігу 1621997 60097,9
Хвороб органів дихання 1436727 53233,3
Хвороб органів травлення 763194 28277,7
*Чоловіче безпліддя 10692 77,9
**Жіноче безпліддя 43134 384,3
Злоякісних новоутворень 60271 2233,1
*на 100 тисяч чоловічого населення 18 років і старші
** на 100 тисяч жіночого населення 18 років і старші
Ці злочинні дії потребують негайного розслідування та притягнення до відповідальності винних осіб.
Досвід європейських країн, де люди менше хворіють, а тривалість життя набагато вища ніж у нас показує, що питання екології та здоров`я нації є первинними, тому у них трамвай зайняв перше місце серед інших видів наземного транспорту. А фінансування його розвитку здійснюється як пріоритетне.
Так, для прикладу, у м. Прага при населенні 1,3 млн. мешканців щодня на маршрути міста виходять біля 1000 трамвайних вагонів, при цьому були ліквідовані всі тролейбуси як додатковий чинник створення заторів.
Слід зазначити, що технічній і естетичний стан трамвайних вагонів Татра-3 в Празі виробництва ЧКД «Татра» тішить око, на відміну від трамваїв тієї ж самої моделі і терміну експлуатації Татра-3, які є в м. Києві.
Таке ж саме положення і в багатьох європейських містах: Відень, Берлін, Цюріх ,Дрезден, Варшава та інших, тобто на 1000 мешканців в середньому припадає 1 трамвай. В Україні цей показник, через щорічне його скорочення, в десятеро меншій.
До речі, м. Варшава в рамках підготовки до Євро 2012 передбачила 700 млн. євро на оновлення рухомого складу. В Україні із передбаченої Державною програмою «Євро 2012» мізерної суми до цього часу не виділене жодної копійки. А фінансування Державної програми розвитку міського електротранспорту на 2007-2015 роки, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2006 року № 1855 урядом Тимошенко припинено взагалі.
Отже висновок напрошується сам собою: вирішення питання здоров`я нації та зменшення смертності населення необхідно вирішити тільки ліквідувавши причину, бо це є значно дешевший шлях, як показує європейський досвід. Тобто необхідно провести реформи у сфері комунального господарства і в першу чергу поновити кількість трамвайних вагонів в містах України до рівня 1991 року, забезпечити очистку води до європейського рівня, розробити та провести відповідні заходи щодо визволення міст від надмірної кількості автомобілів, які руйнують навколишнє середовище міст України, з урахуванням досвіду європейських країн.
Для цього:
Розробити та внести до Верховної Ради України проект державної програми розвитку екологічної безпеки «Здоров`я населенню України», передбачивши розвиток електротранспорту в містах України як головної складової цієї програми. Видатки на фінансування цієї програми поміж іншим повинні здійснюватись через введення додаткового екологічного податку від продажу нафтопродуктів, а також екоподатку на в`їзд в центральні частини міста, плата за паркування тощо. Підтримка локомотивних підприємств-виробників міського електротранспорту у виробництві якого беруть участь сотні інших вітчизняних підприємств є головним інструментом подолання кризи також.
До прийняття цієї Держпрограми та з метою недопущення втрати унікального виробничого потенціалу виготовлення трамвайних вагонів та тролейбусів:
1. Виділити містам кошти, передбачені «Державною цільовою програмою щодо підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 з футболу» та внести відповідні зміни до зазначеної Держпрограми, передбачивши кошти на придбання міського електротранспорту тільки у вітчизняного виробника;
2. До прийняття державної цільової програми «Здоров`я населення України» поновити фінансування існуючої Державної програми розвитку міського електротранспорту на 2006-2015 рр., передбачивши в проекті Державного бюджету на 2010 р. при його доопрацювання цільові кошти на оновлення трамвайних вагонів міст України;
3. Згідно Закону України про міський електричний транспорт створити відповідні умови вітчизняним виробникам міського електротранспорту, зокрема: фонду державного майна та НКАУ згідно розпорядження Кабінету Міністрів України № 631-р від 26.08.1993р. здійснити заходи щодо передачі в довгострокову оренду необхідних виробничих площ і обладнання, з метою розширення виробництва трамвайних вагонів до кількості необхідних згідно державної програми, яке не задіяне в основному виробництві ВО «Південний машинобудівний завод ім. Макарова» єдиному виробнику трамвайних вагонів в Україні СП «Татра-Юг»;
4. Внести зміни до Закону України «Про міський електричний транспорт», заборонивши місцевим органам влади ліквідовувати трамвайні мережі та інфраструктури без рішення уряду, а також внести доповнення до вищезазначеного закону та закону «Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти», передбачивши закупку міського електротранспорту тільки у вітчизняних виробників;
5. Передбачити в проект бюджету при його доопрацюванні кошти на розробку та виготовлення нових трамвайних вагонів, в тому числі з вузькою колією.
Антирейдерское движение
Сайт: