Багато хто звик вважати, що оскільки сік - це натуральний і корисний продукт, то пити його можна скільки душі завгодно. Проте це не зовсім так.
1. Річ у тому, що в соку і сокосодержащих напоях багато цукру. Експерти встановили, що вміст цукру в них деколи може доходити до шести чайних ложок цукру на упаковку 250-грама. Тому вони достатньо калорійні. Так в літрі виноградного соку міститься приблизно 1100 кілокалорій, а в літрі яблучного - близько 900. До того ж більшість соків підсилюють апетит.
А все це, як ми розуміємо, сприяє додаванню зайвих кілограмів. До того ж надмірне споживання цукру може привести до виникнення діабету.
2. На деяких з напоїв написано, що вони проведені “без додавання цукру” або “з низьким змістом цукру”. Але спокушатися в даному випадку теж не стоїть - цукор в них замінений штучними підсолоджувачами - сахарином, аспартамом (Е951), ацесульфамом-к (Е950), які хоч і не містять зайвих калорій, але все одно нічим не краще за цукор.
3. До всього іншого в соку міститься багато кислоти, яка сприяє руйнуванню емалі зубів. До того ж дуже кислі соки зв’язують кальцій і виводять його з організму, тому при остеопорозі вживати такі соки потрібно дуже обережно.
4. Велика кількість випитого соку може привести до хронічної діареї.
5. Також не забувайте про те, що існують протипоказання до вживання соків, наприклад, виразковий коліт, гастрити з підвищеною секреторною діяльністю, панкреатит, виразкова хвороба та інші.
Який сік корисно
Очевидно, що корисні речовин буде значно більше в натуральному і неконцентрированном соку. Але стовідсоткові натуральні соки зустрічаються у продажу украй рідко і коштують досить дорого. Найбільш поширений спосіб обробки і виробництва соку - концентрація.
Для того, щоб не везти величезний об’єм натурального соку, скажімо, з Африки, сік упарюють до концентрату, зменшивши об’єм в шість разів. Далі, вже на місцях, в сік додається вода, і він поступає в продаж.
В процесі концентрації під впливом високої температури в соку може руйнуватися до половини вітаміну С, випаровується частина ароматичних речовин, що надають соку смаку, а деякі амінокислоти і вуглеводи вступають в реакцію і змінюють свою структуру. Природно, ці втрати знижують цінність соку.
При відновленні соку з концентрату кількість води, як ви самі розумієте, можна додати разноє. Чим більше води, тим менш змістовним виходить сік. Тоді в нього кладуть цукор, лимонну кислоту, натуральні ароматизатори і у гіршому разі консерванти. І в результаті виходить вже не сік, а сокосодержащий напій.
Що таке нектар
Нектар також отримують з відновлених соків. Нектари свіжих плодів не мають ніякого відношення до нектарів на полицях магазинів. Останні в природі не зустрічаються. Вони є штучним напоєм, зробленим з концентрату, цукру і води. Іноді сюди ще додають лимонну або аскорбінову кислоту, натуральні ароматизатори.
Нектари стоять до соків набагато ближче, ніж інші напої: соку в них не меншого 25-50 відсотків.
Всі нектари можна розділити на три групи:
Нектари, які отримують з класичних соків типа апельсинового або яблучного, розбавляючи їх водою і додаючи цукор.
Нектари, які отримують з соку лимона, журавлини, маракуйі - плодів, що мають такий різкий смак, що його не можна пити без цукру або домішки інших соків.
Нектари третьої групи отримують з плодів, яким просто не призначено стати соком, - при спробі віджати банани, персики, вишню і деякі інші плоди, утворюється не сік, а щось схоже на пюре.
Як бачите, нектари зовсім недалеко пішли від соків, а до соків з цукром вони стоять взагалі впритул.
Найбільш популярні види соків
Апельсиновий сік
Багатий не тільки вітаміном C, як завжди прийнято думати. Також в апельсиновому соку багато різних мінералів і антиоксидантів. Якщо вживати апельсиновий сік щодня, то вірогідність захворювання раком шлунку, рота і гортані скорочується на 50%. Перед походом в солярій або перебуванням на відкритому сонці, наприклад, на пляжі, - лікарі рекомендують не пити, а намазати апельсиновим соком шкіру.
Тоді шкідлива дія сонячних променів гранично знизиться.
Гранатовий сік
Бризкаючий сік гранатових зерен виключно багатий аскорбіновою кислотою. З нього готують пунши, вино і гренадін. Гранатовий сік, будучи високовітамінним продуктом, рекомендують пити при виснаженні, недокрів’ї, атеросклерозі, респіраторних інфекціях, бронхіальній астмі, ангіні і радіаційному опромінюванні. Він допомагає при цукровому діабеті, шлунково-кишкових розладах.
Але врахуйте: якщо у вас підвищена кислотність, гранатовий сік може нашкодити і викликати печію.
Томатний сік
Показаний при розладі обміну речовин і людям, страждаючим захворюваннями серцево-судинної системи. У нім багато калія, необхідного для підтримки серцевого м’яза. Ще зовсім недавно томатний сік звинувачували в тому, що він нібито сприяє відкладенню солей. Але більш скрупульозне вивчення складу помідора спростувало цей міф.
Тому насолоджуйтеся цим дивовижним смаком і пийте томатний сік на здоров’ї!.
Ананасний сік
Ананасний сік містить унікальна речовина - бромелайн, що є чудовим природним сжігателем жиру. Крім того, цей мікроелемент володіє ефектом, що омолоджує організм. Говорять, ніби то Софі Лорен так довго зберігає свою прекрасну форму саме завдяки тому, що щодня п’є сік з свіжих ананасів.
Також цей сік лікарі рекомендують вживати при захворюваннях нирок і ангіні.
Грейпфрутовий сік
Не варто кривити рот при згадці грейпфрутового соку. Також як і ананасний, цей сік допоможе при боротьбі із зайвою вагою. Вся річ у тому, що він покращує травлення і активізує діяльність печінки, внаслідок чого утворюється перешкода для відкладення жиру. А ще при регулярному вживанні грейпфрутового соку рівень холестерину знижується до 18%.
Капустяний сік
Сік з капусти корисний при геморої, хворобах дихальних шляхів, особливо, бронхіті, хворобах печінки, опіках і діатезі. А вітаміну С в капусті більше, ніж в лимонах. При болях в області живота - капустяний сік ідеальне рішення. А ще цей сік чудово виводить токсини з організму і істотно знижує рівень холестерину в крові.
Гарбузовий сік
Дуже корисний, гарбузовий сік використовують при порушенні обміну речовин, ожирінні, цукровому діабеті, каменях в нирках і сечовому міхурі. Особливо рекомендується чоловікам, страждаючим запаленням передміхурової залози.
Яблучний сік
Сік володіє вираженою жовчогінною і сечогінною дією. Особливо корисний людям розумової праці. Так, американським ученим з University of Massachusetts Lowell вдалося з’ясувати, що саме яблука і яблучний сік можуть допомогти зберегти ясність розуму в старості.
Результати показали, що речовини, що містяться в яблучному соку, здатні захищати клітини мозку від оксидантного стресу, ведучого до втрати пам’яті і зниження інтелекту. Також яблучний сік показаний схильним до інфекційних захворювань і простуд людям, а також тим, хто страждає замком, мігренню і ожирінням.
Морквяний сік
Сік моркви полівітамінен, але особливо багато в нім каротину, який в організмі людини перетворюється на вітамін А. Он підвищує імунітет, покращує зір, благотворно впливає при захворюваннях щитовидної залози, при каменях в печінці і нирках, а також шкірних захворюваннях. Спрадавна сік моркви використовували при лікуванні обморожень, опіків і гнійних ран.
Огірковий сік
Найширше поширений в косметиці по йду за шкірою особи, шиї і рук. Огірковий сік робить веснянки менш помітними, зменшує сонячні пігментні плями, незамінний при боротьбі з сальністю шкіри. Але якщо ви прихильник загорілого кольору шкіри, то будьте пильні: огірковий сік володіє вибілюючим ефектом.
Картопляний сік
По мінеральному складу картопляний сік відноситься до цінного лікувального концентрату. Його біологічні властивості - сильний активатор протизапальних процесів. Картопляний сік допомагає при печії, відрижці і шлункових кровотечах. Також застосовується при шкірних захворюваннях: для лікування дерматитів, екземи, грибкових поразок.
При будь-якому їх цих типів запалення необхідно просочити марлеву пов’язку картопляним соком і прикласти до місця запалення. Міняти пов’язки слід через кожні 4 години.
Персиковий сік
Покращує роботу печінки, сприяє кращому переварюванню жирної їжі, підвищує вміст гемоглобіну в крові, містить велику кількість бета-каротину, кальцію, вітаміну В2. Персиковий сік рекомендують при серцево-судинних захворюваннях і анемії.
Лимонний сік
Підтримує в нормі артеріальний тиск і є профілактичним засобом проти інфарктів, інсультів і інших захворювань серця. Використовують як сильне антисептичне, протизапальне і іммуноукрепляющєє засіб. Сік лимона здатний вбивати декілька десятків вірусів, а у поєднанні з соком часнику його навіть застосовують при лікуванні Сніду.
Не забувайте і про найголовніше гідність соків - вони володіють дивовижною різноманітністю смаків. Кожен зможе вибрати свій єдиний неповторний сік або навіть декілька таких. Насолоджуйтеся і піклуйтеся про здоров’я і красу. А ще: уважно читайте склад на упаковці.
Рекомендації по приготуванню соків:
Використовуйте для отримання соку тільки свіжі фрукти і овочі без червоточини і гнилизни;
Готуйте соки самі;
Соки необхідно спожити не більше ніж через 10 хвилин після їх приготування;
Соки п’ють невеликими глотками, якнайкраще змочуючи їх слиною;
Овочі і фрукти необхідно очищати безпосередньо перед приготуванням соку;
найкорисніші соки - це соки, що містять клітковину початкового продукту, наприклад, сок з яблук з м’якоттю;
Соки п’ють за 30 хвилин до їжі;
Сік з кісточкових плодів (слив, персиків…) ні з якими іншими соками не змішують;
Заздалегідь плоди потрібно ретельно промити кип’яченою водою, прагнучи не вимочувати їх, щоб не допустити втрати вітамінів B і C
В соковижималку не можна класти жорсткі і волокнисті частини плодів - серцевину ананаса, листя селери, кісточки абрикос, слив, персиків, вишень, насіннячка дині;
Овочі і фрукти з тонкою шкіркою (яблука, груші, абрикоси, помідори) чистити необов’язково;
не Можна отримати сік з м’яких плодів папайї, авокадо, манго, інжир, бананів - тільки пюре;
Соки деяких овочів, фруктів і ягід можуть офарбувати пластмасові деталі соковижималки. Кольорові плями можна відтерти харчовою содою або рослинним маслом.