Саме поняття «імунітет» з’явилося на світло завдяки російському ученому И. И. Мечникову і французькому мікробіологові Луї Пастеру. Спочатку, правда, імунітет розуміли як несприйнятність організму до інфекційних захворювань. Але вже з середини двадцятого століття в результаті дослідницьких робіт англійця П.
Медаврабило доведене, що імунітет захищає організм не тільки від мікробів, але і від будь-яких інших генетично чужорідних кліток (паразитів, чужорідних тканин, що використовуються для трансплантації, а також власних пухлинних кліток).
Імунітет буває неспецифічний (це природжена здатність знищувати чуже) і специфічний (як би «вище утворення» імунної системи), такий, що набуває після реальних «бойових дій» - прямої сутички з інфекцією або після «великих учень» - бою з ослабленим збудником, введеним в організм у вигляді вакцини.
І якщо неспецифічний імунітет у нас все життя, то специфічний іноді зберігається на все життя, а іноді - на декілька років ; або рік-два, як, наприклад, після грипу. Оскільки імунна система дуже складна, а її вивчення знаходиться поки що на початковій стадії, то навіть серед лікарів нерідко зустрічаються помилки щодо імунітету.
Що вже говорити про звичайних людей, що не мають медичної освіти.
При медичних обстеженнях в першу чергу потрібно провести діагностику імунних дефіцитів
Зовсім не обов’язково. Часто призначення на подібну діагностику пояснюється тим, що вона коштує чималі гроші і її проведення вигідно для численних платних центрів.
Доктор медичних наук Н. Ільіна, головний лікар Інституту імунології МЗ РФ, помічає із цього приводу: «Основними ознаками поразки імунітету є часті рецидиви хронічної хвороби або часті простудні захворювання, непіддатливі лікуванню. Але цього ще недостатньо, щоб запідозрити імунодефіцит.
Імунологічні тести треба проводити тільки тоді, коли всі ці неприємності трапляються не дивлячись на адекватне і своєчасне лікування. А якщо людина не лікується або не доліковує свою простуду, якщо призначені лікарем препарати виявилися неефективними, справа, швидше за все, не в імунітеті».
Всі хвороби із-за ослабленого імунітету
Звичайно ж, імунна система є однією з найважливіших систем людського організму. Проте твердження, що всі хвороби через те, що «імунітет ослабів», не зовсім коректні. З таким же успіхом можна сказати, що «всі хвороби від нервів». Якоюсь мірою це теж буде вірно, але зазвичай для розвитку захворювання потрібно декілька чинників.
Одним з подібних чинників і може бути ослаблений імунітет. Є і такі захворювання, які розвиваються незалежно від стану імунної системи, але надалі приводять до ослаблення імунітету (приклад такого захворювання - цукровий діабет).
З метою профілактики необхідно приймати ліки, зміцнюючі імунітет