До ж ми вже говорили вище, виробництво і торгівля вітамінами в даний час є дуже вигідним бізнесом. Тільки у США продається близько 3,5 тисяч різних харчових добавок з полівітамінами і мінералами. Поданим соціологічних опитів, сім американців з десяти принаймні іноді вдаються до допомоги полівітамінів, а четверо з десяти роблять це цілеспрямовано і часто.
Подібних даних по нашій країні поки немає, але своєрідний «вітамінний бум» спостерігається і у нас. І якщо послухати прихильників «загальної вітамінізації», то виявляється, що вітаміни у відетаблеток набагато корисно за своїх же побратимів, що знаходяться у фруктах і овочах Проте є все ж таки підстави засумніватися в доводах апологетів вітамінів (вітамінів, що часто фінансуються виробниками).
Наприклад, у французькому журналі «Енергетичні дії і здоров’я» була опублікована стаття, що представляє огляд літератури за 1980-1996 рр., узагальнювальний результати 59 дослідницьких програм, присвячених впливу вітамінів на захворюваність злоякісними пухлинами.
Автори статті відзначають, що в 1996 році з’явилася безліч робіт, що говорять про благотворний вплив овочевої і фруктової дієти на зниження захворюваності раком.
На підставі безлічі досліджень встановлено, що вітамін Е (токоферол) перешкоджає виникненню раку передміхурової залози, а комплекс, що складається з провітаміну А (бета-каротин), вітаміну А, цинку, вітаміну Е і селену, активний проти раку шлунку. Селен до того ж і сам по собі перешкоджає виникненню раку легені і раку передміхурової залози.
Менш переконливі дані про залежність частоти раку товстої кишки і сечового міхура від вживання вітаміну Е і З, але все-таки відмічена деяка зворотна залежність. Проте все вищесказане справедливо для вітамінів, що знаходяться у фруктах і овочах.
Що ж до вітамінів «пігулок», то автори статті оцінюють як «скромні» аргументи на користь їх захисного впливу проти пухлин і підкреслюють необхідність їх подальшого вивчення. На думку авторів статті, вживання в їжу овочів ефективніше, ніж додавання до щоденного раціону вітамінних добавок.
.
А на початку 1998 року Усесвітня Організація Охорони (ВІЗ) здоров’я обнародувала тривожне попередження: «Поки немає додаткової інформації про те, як бета-каротин і інші каратіноїди впливають на процеси, що ведуть до раку, жодне з цих речовин не повинне розповсюджуватися серед населення як засіб, застережливий розвиток пухлин».
Втім, тут же було уточнення: «Запобігання раку свіжими плодами і овочами залишається ефективнішим, ніж прийом одного або декількох подібних речовин у вигляді харчових добавок».
.
Солідарна з ВІЗ і Американська Дієтична Асоціація (АДА), впливова громадська організація. Американські дієтологи пропонують наступний підхід: харчову потребу у вітамінах краще задовольняти за допомогою різноманітної їжі, що цілком реально.