Заздрість - неоднозначне почуття чи людська слабкість?

2009-12-18 12:17 3 594 Нравится

Напевно, в кожної з нас (і тут немає чого стидатися) в житті були такі моменти, коли ми відчували справжню класичну заздрість. Отже, всім відомо, як це буває - від чужих успіхів псується настрій, особливо якщо порівняти їх з власним сірим та звичайним життям, в якому вже давно не відбувалося нічого цікавого.

Причина заздрості - у схильності людей до порівняння себе з іншими. Особливо у цьому нам „допомагають” численні глянцеві журнали з фото красивого одягу, що коштує як декілька місячних зарплат і дорогих курортів та телереклама, у якій знімаються моделі з ідеальними пропорціями. Не даремно у народі кажуть - „Чим менше знаєш, тим менше хвилюєшся”. Ось у цьому і справа - ми мало знаємо про справжнє життя тих, кому заздримо, і бачимо тільки позитивні моменти, тобто зовнішню атрибутику, навіть не підозрюючи, яку ціну щасливчику довелося заплатити за успіх, адже у кожного з нас свій скелет у шафі.

Чи насправді це погано?

Існує твердження, що заздрість - це однозначно негативна якість. Так, з бажанням зробити щось погане щасливчику, наприклад, проколоти колеса його нової машини чи розпустити плітки треба серйозно боротися. Але якщо ви, дивлячись на успіхи знайомих, і самі починаєте рухатися уперед, плануючи позитивні зміни у власному житті, що в цьому поганого? Є такий тип людей, яким для подальшого руху до успіху треба отримати не допомогу та ласкаві красиві слова, а декілька добрих стусанів, саме тоді вони і починають серйозно замислюватися. Отже, домовимося, що заздрість буває деструктивною та конструктивною, і дозволити собі ми можемо тільки другий варіант, якщо, звичайно ж, не бажаємо перетворитися на злих та заздрісних жінок, які так люблять обливати брудом інших.

Не забувайте про те, що заздрість - це емоції, а емоції - це енергія. І всю цю енергію, яку ми витрачаємо на заздрість, ми можемо витрачати на власні досягнення та перемоги. Можемо, але не робимо. І відмовка тут одна - наші власні добре знайомі нам лінощі. Звичайно, набагато простіше обговорювати інших, лежачи на дивані, ніж робити щось самотужки.

Крім власного невдоволення життям, заздрощі можуть також стати причиною ваших непорозумінь з іншими. Саме так, адже об’єктом цього недоброго почуття стають наші близькі друзі і навіть родичі, а це ладне зіпсувати навіть найміцніші стосунки. Як же бути? По-перше, замість вимушеної посмішки не бійтеся прямо зізнатися знайомому, що саме його позитивний приклад надихає вас на власні звершення і попросіть поради. Повірте, легше стане і вам, і йому. Але тут ви можете потрапити у пастку. Не треба житі чужим життям і рівнятися на досягнення інших, адже кожна з нас має власні цілі і плани. Скажіть, а чи насправді вам так потрібна друга вища освіта, як у вашої колеги, що, заради неї ви згодні відмовитися від вільного часу, який можна провести разом з родиною? Отже, напишіть детальний список всього того, чого бажаєте добитися і дивіться в нього в ті моменти, коли відчуєте, що чужі успіхи вас зачіплюють.

Об’єкт для подвійних емоцій:

Заздрість - емоція дуже цікава, недарма її вивчать психологи, і ось що вони дослідили. Найбільше жінки відчувають заздрість до

- Чужого щастя в особистому житті. Ви дуже сильно бажаєте зустріти чоловіка своєї мрії та створити міцну родину, а все не виходить - чи то не ті кавалери трапляються, и то взагалі давно нікого немає на горизонті. А ваша знайома має багато шанувальників та шлюбних пропозицій від більш ніж достойних чоловіків, але насправді вона і не красуня, і характер в неї так собі. „І тут з’являється думка: „Ось я би на її місці… Стоп, а чому я не там? Чим я гірша за неї?”.

- Що робити: поспостерігайте за подругою, за її поведінкою. Скоріш за все, вона має шарм, який можуть помітити тільки чоловіки. А ще можна попросити подругу познайомити вас з кимось з її оточення - чому б ні? І розширюйте коло свого спілкування, не відмовляйтеся від запрошень у гості, відвідуйте театри та концерти - так ви і покращите навички вільного спілкування, і нових знайомих знайдете.

- Матеріальному достатку. Що б там не казали, але на сьогоднішній день гроші - дуже важливий фактор, особливо якщо у вас багато невідкладних витрат і ви не можете дозволити собі приємні дрібнички.

Що робити: зрозуміти, що в наших невдачах не винні ті, в кого цих грошей більше. Тобто, вирішувати проблему треба, починаючи з себе - або менше витрачати, або більше заробляти. Найкращий шлях - поєднати і те, і інше. Передивіться власні витрати і упорядкуйте їх, а при спілкуванні з багатими знайомими питання грошей краще взагалі не підіймати.

- Цікавим подіям у житті. У вас - прання, прасування та кухня, а в неї - театри, концерти та і взагалі бурхливе світське життя. Ви - Попелюшка, а вона - принцеса.

- Що робити: полюбіть себе! Хоч раз на тиждень, але виходьте „в люди”, відклавши всі хатні справи, яких все одно не переробиш. І не забувайте, що посмішка близької людини набагато цінніша за усмішку навіть вашого улюбленого артиста.

- Легкій вдачі. Серед ваших знайомих напевно знайдуться такі, в яких завжди все погано - і чоловік поганий, і діти, і начальник, і колеги, і настрій. Та ще й ця жахлива погода! А є і інші - їх прийнято називати оптимістами. Останні намагаються радіти кожній приємній дрібничці, а на негаразди дивитися зі сторони, тобто більш менш спокійно, без негативних емоцій.

Що робити: активно брати приклад і намагатися також не сприймати щоденні турботи близько до серця, адже ваша енергія вам ще знадобиться для більш цікавих та корисних справ.

Що робити, коли заздрять вам

З одного боку, чужа заздрість означає, що ви чогось варті, це неначе своєрідний комплімент, а з іншого… Це зовсім не приємно, особливо якщо це робить людина, з якою ви раніше були не розлий-вода. Зміни помітити неважко - красномовний вираз обличчя, часті відмовки, коли ви пропонуєте зустрітися, вирази: „Ну, не всім же так щастить” або: „Куди нам до вас”. У цьому випадку краще не поспішати з висновками, а трохи зачекати, можливо, ваш знайомий сам одумається і зрозуміє, що поводить себе не так.

Але є люди, які, маючи більше, ніж отримали ви, заздрять все одно, і їм неважливо, чому саме заздрити, головне, що хтось інший хоч на якийсь момент, але був кращім. Приховувати нові покупки та принижувати власні досягнення перед такими „друзями” не варто. Навіщо терпіти поряд людину, яка вам відверто та негативно заздрить? Так, ви боїтеся, що залишитеся без друзів взагалі, адже ви разом так довго, ще зі школи, а нових знайомих вже знайти буде неможливо - після інституту їх коло помітно звужується. Не переживайте, адже головне у спілкуванні - легкий привітний характер, а не вік, тож, якщо ви відчуваєте, що відносити змінилися на гірше і докорінно, не бійтеся почати нове життя. Без заздрощів.

Комментарии (0)

Добавить смайл! Осталось 3000 символов
Создать блог

Опрос

Как думаете, будет ли в ближайше время вторжение РФ в Украину?

Реклама