«Голгофа» повертається

2009-12-05 11:14 1 041 Подобається 2

«Голгофа» може повернутися на своє місце. Легендарна панорама, що зображає розп´яття Ісуса Христа, уже наступного року постане на Володимирській гірці. Попередня стояла там від початку минулого століття, аж поки 1935-го радянська влада її не зруйнувала. Вперше панораму побачили в Мюнхені ще 1886-го. Величезний успіх серед публіки тоді й зацікавив вітчизняних комерсантів. Відтак вирішили встановити таку ж у Києві. Тепер столична влада хоче легенду відтворити.

Про те, що на Володимирській гірці колись була панорама «Голгофа» сучасним киянам стало відомо 1998 року, коли у відтвореній дзвіниці Михайлівського Золотоверхого облаштували музей історії монастиря. В експозиції - лише шість фотографій з раритетного альбому, що його колись видала міська управа. Саму ж панораму урочисто відкривали у січні 1902-го. Ажіотаж був надзвичайний. За два місяці будівництво, що обійшлось у 18 тисяч рублів повністю окупилось. Полотно завдовжки майже 100 метрів і 12 заввишки вражало людей не стільки масштабами, скільки своєю достовірністю.

Руслан Кухаренко, начальник ГУ охорони культурної спадщини

Розсіяне світло, воно на полотно не падає , грань переходу полотна у предметний план створює величезну ілюзію, що ти присутній перед такою великою подією як Розп’яття Ісуса Христа.

Саме до цього місця на Володимирській гірці йшли прочани, аби пройнятись духом минувшiини й засвідчити любов до Спасителя. Тут містилась Панорама, поряд - Костел святого Олександра. І було так до лихозвісних тридцятих. 35 року 20 століття окрасу Києва - зруйнували.

Віталій Ковалинський, києвознавець

А той холст був згорнутим і покладений в Успенський Собор. А на місці панорами - планувався проект, я його бачив, проект фонтану з скульптурою Будьониша.

Увічнити образ юних прихильників маршала Будьонова - Радянській ідеології так і не вдалось. А от креслення, фото, ескізи і навіть невеличкі фрагменти зруйнованої панорами істинні патріоти Києва зберегли. За словами архітектора Юрія Лосицького, ескізна документація готова для відтворення пам’ятки. У сучасні реконструкції - історія вписується органічно. Повернули Михайлівський Золотоверхий - облаштували й майдан.

Юрій Лосицький архітектор

Як тільки збудували Церкву Різдва, замовили проект реконструкції і реставрації Володимирської гірки. І поряд з ними уже Голгофа і водонапірна вежа. Тому благоустрій розповзається і відтворюються пам’ятки від центру до периферії.

Місто обіцяє, панорама Голгофа, а можливо й Водонапірна вежа, що стояла з нею поряд - повернуться до киян до кінця наступного року.

Коментарі (0)

Додати смайл! Залишилося 3000 символів
Cтворити блог

Опитування

Ви підтримуєте виселення з Печерської лаври московської церкви?

Реклама
Реклама