Караїмська кенаса

2009-12-04 12:04 992 Нравится 2

Один з витворів мистецтва архітектора Городецького караїмська кенаса була побудована в 1900 р. і фондована на кошти відомого табачного магната Соломона Когена, який був головою караїмської спільноти. Його дружина заснувала караїмську школу для дівчаток. Зараз в приміщенні знаходиться Будинок актора. Будівля до нас дійшла дещо в пошкодженому варіанті, але і сьогодні ми можемо оцінити її високу художність, архітектурну цінність, поєднання східного маврітанського стилю зі своїм власним, якій дуже легко вгадується. Взагалі, Владислав Городецький маючи вишуканий смак вмів поєднати природний ландшафт, призначення будівлі та її художній стиль, це його візитна карточка.

Будівля колишньої кенаси невелика, одразу вражає монументальний портал фасаду, стіни оздоблені імітацією різьблення на камені та ліпленням у вигляді арабесок. В найближчому майбутньому кенасу планують реставрувати, так як в Києві не має вже більше караїмської спільноти, то можливо будівля і лишиться за Будинком Актора. Коротенька хронологія будівлі від радянських часів: 1926 в будівлі колишньої кенаси розмістилася політично-просвітня установа, потім тут містився ляльковий театр, з 1952 будівлю займав кінотеатр "Зоря", в 1968 будинок реконструйовано, з 1981 передано під Будинок Актора.

Знаходиться за адресою Ярославів Вал,7

Кто что знает интерсные факты, дополните пожалуйста.

Дополнение от Михаила Кальницкого

Одна из главных задач предстоящей реставрации - восстановление купола, который увенчивал здание по проекту Городецкого (вот этот проект).

Между прочим, на фасаде кенасы, обрамляя портал, проходила надпись арабской вязью. Теперь ее нет. Может, кто-то читает по-арабски? А то я, знаете ли, отнюдь не арабист. [Надпис в процесі розшифровки - прим.]

В истории здания был и такой эпизод: перед войной здесь находился Ансамбль народной песни и танца УССР. В то время в ансамбль входил мой любимый киноартист, киевлянин, будущий Буба Касторский в "Неуловимых мстителях" - Борис Сичкин.

Комментарии (0)

Добавить смайл! Осталось 3000 символов
Создать блог

Опрос

Какой вакционой вы бы вакцинировались от COVID - 19?

ГолосоватьРезультатыАрхив
Реклама
Реклама