Пестицидна Україна

2009-09-10 15:59 737 Нравится

За даними Міністерства природи на кінець 2008-го року в Україні знаходилось майже 22 тисячі тон непридатних до використання пестицидів. Нещодавно у пресі повідомили, що Чернівецька область стала першим регіоном вільним від отрутохімікатів.

Пестициди та отрутохімікати дістались незалежній Україні у спадок від Радянського Союзу. Цілі склади пестицидів, які активно використовувалися у сільському господарстві, тепер становлять реальну небезпеку. Застосування їх неможливо, адже збіг термін придатності, який триває рік-два.

Пестициди здатні накопичуватися у тканинах більшості живих організмів, у тому числі і людини. Завідувач курсом клінічної імунології Буковинського державного медичного університету Наталія Каспрук вважає, що пестициди можуть суттєво впливати на стан здоров'я людини. Постійні головні болі, запаморочення, зниження або підвищення артеріального тиску - так діє ця отрута.

Також отруєння пестицидами призводить до захворювань, пов'язаних з порушенням функцій імунної та репродуктивної систем людини.

Якщо людина проживає на території, яка фактично всіяна пестицидами, то їй загрожує поява злоякісних пухлин (головним чином, печінки), хромосомні порушення, підвищення інтенсивності мутаційного процесу, що пов'язано з підвищенням частоти прояву спадкових хвороб обміну, аномалій розвитку тощо.

Станом на кінець 2008-го року, в Україні знаходилось 21,9 тисяч тон непридатних до використання пестицидів, повідомляють у Мінприроди. Найбільше їх у Сумській (2774,165 кілограм), Вінницькій (2090,375 кілограм), Одеській (1900,040 кілограмів) та Київській (1587,810 кілограмів) областях.

Чернівецька ж область, навіть незважаючи на аграрну спеціалізацію, мала усього 14 тон. Але вже на серпень 2009-го з'являється інформація про вивезення та знищення за межами України 20 тон отрутохімікатів.

Розбіжність у 6 тон пояснює начальник Державної екологічної інспекції в Чернівецькій області Іван Рибак так: "Паперові свідчення у нас були одні, але фактично пестицидів в регіоні значно більше. Усі дані про пестициди приховували органи місцевої влади і кілька років тому, і приховують їх зараз".

Таке втаємничення в Екологічній інспекції пояснюють просто: знищенням непридатних пестицидів має займатися той, на чиїй землі вони знаходяться. А брати на себе такий фінансовий тягар не хоче ніхто. Усім думається, що буде краще, коли керує цим процесом держава.

Утилізація непридатних до використання пестицидів обходиться державній казні у немалі гроші. За даними, заступника голови всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко, знищити одну тону пестицидів вартує від 16 до 20 тисяч гривень. За наявних в Україні потужностей, можна забезпечити знешкодження усього 750 тон.

Якщо усі пестициди знищувати тільки в Україні, то цей процес триватиме майже чверть століття. У цей час родючі ґрунти будуть псуватись та руйнуватись. Адже під дією пестицидів та отрутохімікатів, відбувається вторинне засолювання та забруднення земель. Упродовж багатьох років відбувається їхня деградація. Фактично міняються фізичні і хімічні властивості цього ґрунту, наголошує Тетяна Тимочко.

Тому уряд ухвалив рішення - вивозити отруту для її знищення за межі держави, аби максимально прискорити процес утилізації отрутохімікатів. Більше того, як з'ясувалось - це дешевше. Буковинські пестициди, приміром, відправили до Польщі, тамтешнє підприємство виграло тендер на утилізацію отрутохімікатів.

І хоча офіційно, по документах, Буковина тепер єдиний регіон України, який є вільним від пестицидів, насправді це не так. Пан Рибак повідомив, що за кілька днів до вивозу цієї партії у 20 тон, на території Сторожинецього району Чернівецької області було виявлено склад, а в ньому 500 кілограмів отрутохімікатів. І такі факти непоодинокі, каже експерт.

Тобто, якщо в Міністерстві природи кажуть, що в Україні 21,9 тисяч тон отрутохімікатів, то по факту їх набагато більше. Тож виділених бюджетом 350,5 мільйонів гривень недостатньо, твердять екологи.

По материалам: Оксана Денисюк, для УП

Комментарии (0)

Добавить смайл! Осталось 3000 символов
Создать блог

Опрос

Вы поддерживаете вступление Украины в НАТО?

Реклама

Сейчас комментируют

Все