Психологічне завдання «Хто я ?»

2009-09-10 10:26 1 152 Подобається

Мета: Це завдання допомагає людям шукати свої особисті відповіді на класичні питання юнацького віку. Вони зможуть поміркувати над тим, як вони до себе відносяться, як сприймають різні грані своєї особистості. Головне, що дозволяє вправа, - подивитись на себе з нової точки зору. А це дає студентам чудову можливість побачити своє Я у всьому його багатообразності та динаміці.

Час: ------

Обладнання: 10 карточок формату А6 для кожного учасника.

Інструкція

На питання «Хто я ?» можна відповісти по-різному. Наприклад, коли міліціонер бажає встановити вашу особу, він просить вас надати ваш паспорт або водійське посвідчення, де вказані ім’я, дата народження, адреса тощо.

Якщо, наприклад, ви йдете на співбесіду у гарну школу або до майбутнього роботодавця, вам слід продемонструвати інші сторони своєї особистості: показати атестат, диплом або інший документ, який свідчить про ваші академічні досягнення. Якщо ж ви плануєте потоваришувати з кимсь, то скоріш всього його не сильно зацікавить ваш паспорт або атестат, але будуть цікаві такі сторони вашої особистості, які не вказані у будь-якому документі. Можливо він захоче знати яку музику ви слухаєте, яким видом спорту ви займаєтесь, який у вас характер і що він як друг може очікувати від вас. Час від часу ми і самі, можливо, намагаємось зрозуміти, хто ми і чого ми бажаємо, задаючи при цьому важкі питання: « Чи бажаємо ми підкорити цей світ? Чи бажаємо самовираження? Чи мі бажаємо виділятись та жити так, як живуть мільйони інших людей?» Ви бачите, що різні люди із вашого оточення цікавляться принципово різними аспектами вашої особистості.

Щоб було зрозуміліше, я пропоную десяти членам групи по черзі задавати мені питання «Хто ти?». Кожний раз я буду говорити перше, що прийде мені в голову. Хто хоче першим задати мені це питання?

А тепер нехай кожен візьме 10 карток і напише на всіх картках питання «Хто я ?». Тут же напишіть відповідь на це питання, спираючись на свої внутрішні почуття. Нехай відповідь прийде сама по собі.

Вам слід усвідомити, що в нас є такого, що ми вважаємо менш привабливим або що лякає, тому ми не бажаємо помічати в собі подібних особистісних рис. Але якщо ми як слід прислухаємось до себе, то зможемо чітко почути тихий голос нашої особистості, який пробивається з-під глибоких нашарувань. На цю частину роботи у вас 5 хвилин.

А зараз положіть на стіл картки з вашими відповідями та розложіть їх в ієрархічному положенні: зверху нехай будуть відповіді, які найбільш важливі для вас, а знизу – ті, які ви вважаєте поверхневими…(1хв.)

Тепер знайдіть, будь-ласка, партнера, якому ви довіряєте та чиї відповіді на питання «Хто я?» ви хотіли б дізнатись… Відшукайте собі тихе місце у кімнаті.

Подивіться на свою першу відповідь та опишіть сильні сторони цієї характеристики… Які в неї недоліки? Наприклад, так: « Я розумна людина». Перевага цієї риси у тому, що вона дозволяє вам вирішувати поставлені перед вами задачі, самостійно працювати та навчатись. Але є у цієї риси і недоліки. Може бути, що ви більшій степені покладаєтесь на розум та недооцінюєте значення почуттів, можливо оточуючі звалюють на вас саму важку роботу, якщо ви такий розумний, і ви вимушені робити набагато більше роботи, ніж вам би хотілося; а можливо ви відчуваєте, що ваш інтелект викликає у оточуючих заздрість і відштовхує їх від вас тощо. Пошукайте переваги і слабкі сторони вашої першої, самої важливої характеристики. Ви маєте на це 1 хвилину.

Зараз скажіть один одному, що написано на вашій першій картці і які сильні і слабкі сторони цієї риси ви змогли знайти. (3 хвилини)

Відложіть картку в сторону. Ви повинні це зробити, щоб краще зрозуміти, яким було б ваше життя, якби ви не мали цієї риси. У нашому прикладі про розум, можливо, можна сказати: « В мене було б менше логічних здібностей, але можливо, це компенсувалось би більш розвинутими творчими здібностями, фантазією, інтуїцією». Або: «Можливо, я б менш розраховував на свій розум та більше довіряв би своїм почуттям; можливо, я б легше спілкувався з людьми». Замисліться на мить, якими б були ваші сильні сторони і які слабкі, якщо б вам довелось жити без важливої для вас риси. У вас є 1 хвилина…

Тепер розкажіть один одному про результати ваших роздумів. (3 хвилини)

Аналогічним шляхом проаналізуйте всі ваші відповіді. Коли закінчите, покладіть перед собою всі ваші картки та подумайте, чи не стали ви тепер інакше дивитись на яку-небудь сторону вашої особистості… Візьміть аркуш паперу і олівець і напишіть, що у цьому завданні було для вас важливо і що нового ви дізнались. На це у вас є 5 хвилин.

Обговорення:

· Чи сподобалась мені ця вправа?

· Яка частина завдання була для мене найважчою?

· Які б із своїх особистих рис я хотів би підкреслити та розвинути?

· Які б риси я хотів би пом’якшити?

· Чому виходить так, що в процесі життя усі сторони нашої особистості розвиваються нерівномірно?

· Чи дізнався я щось нове про себе або про свого партнера?

· Що мене здивувало?

· Як я себе зараз почуваю?

· Що ще я б хотів додати?

Коментарі (0)

Додати смайл! Залишилося 3000 символів
Cтворити блог

Опитування

Ви підтримуєте виселення з Печерської лаври московської церкви?

Реклама
Реклама