ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ - МІСТО ДНІПРО) ІНФОРМУЄ!
Дніпропетровщина: у першому кварталі поточного року надходження єдиного податку до місцевих бюджетів зросли на понад 17 відсотків
Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (територія обслуговування - місто Дніпро) інформує.
За підсумками першого кварталу 2025 року надходження до місцевих бюджетів Дніпропетровщини від платників єдиного податку склали майже 1,8 млрд гривень. Як повідомила в. о. начальника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Теодозія Чернецька, порівняно з січнем – березнем 2024 року надходження виросли на понад 264,1 млн грн більше, темп росту – 117,2 відсотків.
Керівник податкової служби регіону подякувала всім, хто в цей непростий час працює, створює нові робочі місця і сумлінно сплачує податки до бюджетів.
Як зазначила Теодозія Чернецька, відповідно до цілей Національної стратегії доходів до 2030 року податкова служба спільно з бізнесом активно працює над підвищенням рівня добровільного дотримання платниками податкового законодавства. Позитивна динаміка надходжень – це підтвердження того, що робота у цьому напрямку ведеться ефективно.
«Калькулятор податку на майно» – зручний сервіс від ДПС
Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (територія обслуговування - місто Дніпро) нагадує, що на вебпорталі Державної податкової служби України у блоці «Е-сервіси» за посиланням https://tax.gov.ua/calculator розміщено сервіс «Калькулятор податку на майно».
За допомогою цього сервісу громадяни мають можливість самостійно здійснювати розрахунок сум податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та плати за землю з фізичних осіб.
Для обчислення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, необхідно зайти у розділ «Калькулятор обчислення суми податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, з фізичних осіб» (https://tax.gov.ua/calculator/realty) та заповнити, зокрема:
- тип нерухомості,
- загальну площу,
- розмір частки володіння,
- період володіння,
- чи використовується об`єкт нерухомості з метою отримання доходу,
- ставку податку (грн) (мінімальна заробітна плата станом на 1 січня року, за який розраховується податок, множиться на відповідну ставку податку, встановлену місцевою радою).
Для визначення розміру плати за землю з фізичних осіб (земельного податку та орендної плати за землю державної та/або комунальної власності) необхідно зайти у розділ «Калькулятор обчислення плати за землю з фізичних осіб» (https://tax.gov.ua/calculator/land) та заповнити:
- площу земельної ділянки,
- нормативну грошову оцінку одиниці площі з урахуванням коефіцієнта індексації,
- ставку земельного податку (згідно прийнятого рішення органу місцевого самоврядування) або ставку орендної плати за земельну ділянку державної та/або комунальної власності (згідно договору оренди),
- кількість місяців перебування земельної ділянки у власності або в оренді.
Простий і зручний сервіс «Калькулятор податку на майно» підвищує обізнаність громадян та сприяє якості сплати податку на нерухоме майно.
Нагадуємо, що дізнатись інформацію стосовно своїх об`єктів оподаткування та податкових зобов`язань платники можуть в Електронному кабінеті та мобільному застосунку «Моя податкова».
Видобування залізних руд: понад 1,1 млрд грн рентної плати – внесок до загального фонду держбюджету від платників Дніпропетровщини
Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (територія обслуговування - місто Дніпро) інформує.
У січні – березні поточного року до загального фонду державного бюджету від платників Дніпропетровщини за видобування залізних руд надійшло майже 1 101,5 млн грн рентної плати. Надходження порівняно з відповідним періодом 2024 року збільшились майже на 183,0 млн грн, або майже на 20 відсотків.
Нагадуємо, що 30.04.2025 – останній день сплати рентної плати за користування надрами при видобуванні вуглеводневої сировини за березень 2025 року.
Майже 1,7 млн грн збору за місця для паркування транспортних засобів – внесок ФОПів до місцевих бюджетів Дніпропетровщини
Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (територія обслуговування - місто Дніпро) інформує.
Упродовж першого кварталу 2025 року до місцевих бюджетів Дніпропетровської області фізичні особи – підприємці спрямували майже 1,7 млн грн збору за місця для паркування транспортних засобів. Це майже на 102,0 тис. грн, або на 6,4 відс., більше ніж у минулорічному відповідному періоді.
Нагадуємо, що сума збору за місця для паркування транспортних засобів, обчислена відповідно до податкової декларації за звітний (податковий) квартал, сплачується щоквартально протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого Податковим кодексом України для подання податкової декларації.
Якщо граничний строк сплати податкового зобов’язання припадає на вихідний або святковий день, останнім днем сплати податкового зобов’язання вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.
Вихід платника податку з числа засновників емітента корпоративних прав: оподаткування доходу (інвестиційного прибутку), отриманого фізичною особою при обміні інвестиційного активу на об’єкт нерухомого (рухомого) майна
Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (територія обслуговування - місто Дніпро) звертає увагу, що відповідно до п.п. 170.2.2 п. 170.2 ст. 170 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) при застосуванні платником податку норм п.п. 170.2.9 п. 170.2 ст. 170 ПКУ податковий агент – професійний торговець цінними паперами, включаючи банк, з метою визначення об’єкта оподаткування податком на доходи фізичних осіб під час виплати платнику податку доходу за придбані у нього інвестиційні активи враховує документально підтверджені витрати такого платника на придбання цих активів.
Запровадження обов’язку податкового агента для професійного торговця цінними паперами, включаючи банк, не звільняє платника податку від обов’язку декларування результатів усіх операцій з купівлі та продажу інвестиційних активів, здійснених протягом звітного (податкового) року як на території України, так і за її межами, за винятком випадків, зазначених в п.п. 170.2.8 п. 170.2 ст. 170 ПКУ.
До продажу інвестиційного активу прирівнюються, зокрема, операції з:
- обміну інвестиційного активу на інший інвестиційний актив;
- зворотного викупу або погашення інвестиційного активу його емітентом, який належав платнику податку;
- повернення платнику податку коштів або майна (майнових прав), попередньо внесених ним (або особою, у якої інвестиційний актив був придбаний прямо чи опосередковано) до статутного капіталу емітента корпоративних прав, у разі виходу такого платника податку з числа засновників (учасників) такого емітента, зменшення статутного капіталу такого емітента чи ліквідації такого емітента.
Згідно з п.п. 170.2.6 п. 170.2 ст. 170 ПКУ до складу загального річного оподатковуваного доходу платника податку включається позитивне значення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами за наслідками такого звітного (податкового) року.
Загальний фінансовий результат операцій з інвестиційними активами визначається як сума інвестиційних прибутків, отриманих платником податку протягом звітного (податкового) року, зменшена на суму інвестиційних збитків, понесених платником податку протягом такого року.
Відповідно до норм п. 170.2 ст. 170 ПКУ платник податку, який проводить операції з інвестиційними активами має право скористатися послугами професійного торговця цінними паперами, включаючи банк та укласти договір з таким торговцем про виконання ним функцій податкового агента.
Враховуючи викладене, дохід фізичної особи, яка при виході з числа засновників емітента корпоративних прав обмінює свій інвестиційний актив на об’єкт нерухомого (рухомого) майна, оподатковується за нормами, встановленими п. 170.2 ст. 170 ПКУ. Тобто, при отриманні доходу (інвестиційного прибутку) внаслідок обміну інвестиційного активу на об’єкт нерухомого (рухомого) майна, такий дохід включається до складу загального річного оподатковуваного доходу платника податку.
При цьому фізична особа зобов’язана подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи у встановленому порядку та сплатити податок на доходи фізичних осіб. За наслідками 2024 року декларація подається до 01.05.2025 року.
Про зменшення податкового кредиту покупцем, якщо продавець відмовляється надіслати йому РК до ПН
Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (територія обслуговування - місто Дніпро) повідомляє, що постачальник має право зменшити суму податкових зобов’язань з ПДВ лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної.
Підпунктом 4 п. 4 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21 (із змінами), зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289 (далі – Порядок № 21), передбачено, що у рядку 15 податкової декларації з податку на додану вартість (далі – податкова декларація) відображається коригування податкового кредиту згідно з п.п. 192.1.1 п. 192.1 ст. 192 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) у випадку повернення товару/послуги або суми попередньої оплати за відсутності реєстрації розрахунку коригування в ЄРПН. При заповненні рядка 15 обов’язковим є подання (Д1) «Відомості про суми податку на додану вартість, зазначені у податкових накладних/розрахунках коригування до податкових накладних, не зареєстрованих в ЄРПН, про коригування податкових зобов’язань за операціями з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів, та про податковий кредит з урахуванням його коригування (Д1)» (далі – Додаток 1).
Формою Додатку 1 передбачено, що у разі коригування податкового кредиту згідно зі ст. 192 ПКУ платнику податку слід заповнювати таблицю 2.2 розд. ІІ додатку «Відомості про коригування податкового кредиту згідно зі статтею 192 розділу V ПКУ», яка заповнюється в розрізі контрагентів. Коригування податкового кредиту згідно з п.п. 192.1.1 п. 192.1 ст. 192 ПКУ у випадку повернення товару/послуги або суми попередньої оплати за відсутності реєстрації розрахунку коригування в ЄРПН на підставі іншого документа зазначається у графі 3.4 таблиці 2.2 додатку 1.
Отже, якщо продавець не направив покупцю розрахунок коригування, яким передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів / послуг їх постачальнику, для його реєстрації в ЄРПН, зменшення податкового кредиту покупцем здійснюється на підставі бухгалтерської довідки з відображенням про таке коригування у рядку 15 розд. ІІ податкової декларації з податку на додану вартість (є обов’язковим заповнення таблиці 2.2 додатка 1 до Декларації).
Важливо: у разі ненадання платником ПДВ – продавцем розрахунку коригування, який передбачає зменшення суми компенсації вартості товарів / послуг, доцільним є подання платником податку – покупцем до податкової декларації заяви із скаргою на такого продавця та копій документів, передбачених п. 201.10 ст. 201 ПКУ.
Чи здійснюється коригування фінансового результату до оподаткування на суму перерахованої безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) нерезиденту?
Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (територія обслуговування - місто Дніпро) інформує.
У разі перерахування безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) нерезиденту, фінансовий результат до оподаткування збільшується відповідно до:
► п.п. 140.5.10 п. 140.5 ст. 140 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) на суму такої безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) – якщо нерезидент не сплачує податок на доходи нерезидента з джерелом їх походження з України з суми безповоротної (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) фінансової допомоги, відповідно до міжнародних договорів про уникнення подвійного оподаткування;
► п.п. 140.5.5 прим. 1 п. 140.5 ст. 140 ПКУ на суму 30 відс. вартості безоплатно наданих товарів, у тому числі необоротних активів, робіт та послуг нерезиденту, зареєстрованому у державі (на території), включеній до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до п.п. 39.2.1.2 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 ПКУ, або нерезиденту, організаційно-правова форма якого включена до переліку затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до п.п. 39.2.1.2 прим. 1 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 ПКУ – якщо операції з нерезидентом визнаються неконтрольованими;
► п.п. 140.5.5 прим. 1 п. 140.5 ст. 140 ПКУ на всю суму вартості товарів, у тому числі необоротних активів, робіт та послуг нерезиденту, зареєстрованому у державі (на території), включеній до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до п.п. 39.2.1.2 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 ПКУ, або нерезиденту, організаційно-правова форма якого включена до переліку затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до п.п. 39.2.1.2 прим. 1 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 ПКУ у разі якщо немає ділової мети.
Яка передбачена відповідальність у разі видачі фіскального чеку, в якому відсутні обов’язкові реквізити, в тому числі акцизний податок?
Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (територія обслуговування - місто Дніпро) нагадує, що документ не є розрахунковим у разі відсутності в ньому хоча б одного з обов’язкових реквізитів, а також недотримання сфери його призначення.
За рішенням контролюючих органів до суб’єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:
за порушення вчинене вперше – 100 відс. суми, на яку здійснено продаж товарів (робіт, послуг) та/або розрахунки при організації та проведенні азартних ігор з порушеннями;
за кожне наступне вчинене порушення – 150 відс. суми, на яку здійснено продаж товарів (робіт, послуг) та/або розрахунки при організації та проведенні азартних ігор з порушеннями.
При цьому, за наведене порушення до фізичних осіб – підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість, що здійснюють діяльність з продажу товарів (крім, зокрема, підакцизних товарів, технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів, виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів) або надають послуги, фінансова відповідальність застосовується у таких розмірах:
25 відс. вартості проданих з порушенням товарів (робіт, послуг) – за порушення, вчинене вперше;
50 відс. вартості проданих з порушенням товарів (робіт, послуг) – за кожне наступне вчинене порушення.
Також, за зазначені порушення посадові особи та працівники торгівлі, громадського харчування та сфери послуг, притягуються до адміністративної відповідальності.
Надходження єдиного внеску зросли майже на чверть: за перший квартал надійшло 148 млрд грн
Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (територія обслуговування - місто Дніпро) інформує.
У січні – березні 2025 року надходження єдиного внеску на загальнообовʼязкове державне соціальне страхування склали 148 млрд грн. Порівняно з відповідним періодом минулого року фонди соціального страхування цьогоріч отримали на 24,7 % ( 29,3 млрд грн) більше. За січень – березень 2024 року було сплачено 118,7 млрд грн єдиного внеску.
Єдиний внесок автоматично розподіляється Державною казначейською службою України за видами загальнообов’язкового державного соціального страхування. Єдиний внесок – основне джерело наповнення фондів соціального страхування, за рахунок яких фінансуються державні соціальні програми, здійснюється виплата пенсій, матеріальної допомоги громадянам тощо.
Нагадаємо! З 1 січня 2025 року фізичні особи – підприємці на спрощеній та загальній системах оподаткування, а також самозайняті особи мають сплачувати єдиний внесок за себе відповідно до Закону України «Про Державний бюджет на 2025 рік».
Мінімальний страховий внесок для ФОПів – 1 760 грн (22 % х 8 000 грн).
Перша сплата єдиного внеску в 2025 році має бути проведена за підсумками першого кварталу не пізніше 20 квітня 2025 року.
Звільнені від сплати єдиного внеску ФОП:
- зареєстровані на тимчасово окупованих територіях (відповідно до п. 93 розділу VIII Закону № 2464),
- наймані працівники, за яких єдиний внесок сплачує роботодавець,
- пенсіонери,
- особи з інвалідністю, які отримують пенсію або соціальну допомогу,
- мобілізовані (на весь період служби, за умови надання підтверджуючих документів),
- на загальній системі без доходу.
За матеріалами Головного управління ДПС у Дніпропетровській області